1,800-letni ołtarz wyznawców boga Pana odkryto w 200 lat młodszym bizantyjskim kościele! Link do znaleziska:
https://www.wykop.pl/link/5849251/1-800-letni-oltarz-wyznawcow-boga-pana-odkryto-w-mlodszym-bizantyjskim-kosciele/

Liczący ok. 1,800 lat ołtarz ku czci mitologicznego greckiego boga Pana, był ukryty w aż 200 lat młodszej świątyni wczesnochrześcijańskiej. Odkrycia dokonano w trakcie badań archeologicznych na terytorium obecnego Izraela.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!
Zwiadowca_Historii - 1,800-letni ołtarz wyznawców boga Pana odkryto w 200 lat młodszy...

źródło: comment_1607947089ca0tzj6OP8jWletN1PFjAd.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Pierwsze zaklęcie merseburskie - zapisane ok. IX-X wieku w dialekcie frankońskim języka staro-wysoko-niemieckiego, tzw. zaklęcie "dla wyzwolenia z więzów i zachowania przed wrogiem." Wymienione zostały w nim "idisy" - prawdopodobnie opiekunki bitew podobne do walkirii lub żeńskie bóstwa opiekujące się ludzkim losem.

W tłumaczeniu na polski zaklęcie brzmi tak:

Kiedyś siedziały idisy
Siedziały tu i tam.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

️️️Jako że zbliżają się Andrzejki chcieliśmy przypomnieć że geneza zwyczajów wróżebnych na koniec listopada jest dużo starsza niż może się to wydawać.

Skąd pochodzić mogą wróżby i zwyczaje andrzejkowe? Angielski mnich i historyk William z Malmesbury, opisując pogańskie wierzenia Połabian (Lechitów/Słowian Zachodnich) w okresie ich przymierza z cesarzem Henrykiem III (1039-1056), pisze:

️Vindelici [Połabianie] zaś czczą Fortunę, ustawiwszy jej wyobrażenie w najsławniejszym miejscu, umieszczają w jej prawej ręce róg z napojem, który, z miodu
karolgrabowski93 - ️️️Jako że zbliżają się Andrzejki chcieliśmy przypomnieć że geneza...

źródło: comment_1606288145EeVaxljShh8DKNAA5jN8Ty.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z okazji nadchodzącego Święta Zmarłych przypominam, że z końcem października idziemy na groby jak Przodkowie powiedzieli, a szkodliwym i niebezpiecznym zabawom mówimy „Nie!”. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Znalezisko w temacie: https://www.wykop.pl/link/5744513/dziady-dawne-zwyczaje-tradycje-i-obrzedy-slowian/

#rodzimowiercy #rodzimowierstwo #religia #wiara #swietozmarlych #poganie
r.....v - Z okazji nadchodzącego Święta Zmarłych przypominam, że z końcem październik...

źródło: comment_1602842870auf24B5Qfl99GVj5dlicqO.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach