Jaka wersja #linux na lapka aby przerzucić się z windy dla totalnego laika?
Nie potrzebuję gier itp, w zasadzie samo surfowanie po internecie + chciałbym nauczyć się (?) obsługi linux'a - tak o, z ciekawości, bo nigdy jakoś do tego nie usiadłem.
Co byście polecili? Czytam o jakimś #linux #mint, wiem, że jest #ubuntu, #debian. Ale który wybrać?
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 11
Myślę , że na początek przygody z Linuxem , dobrym wyborem będzie Linux Mint ze środowiskiem Cinnamon - prosty , intuicyjny , posiada zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki , a z wyglądu przypomina nieco Windows'a :)
  • Odpowiedz
@Kodziak: uważaj na trolli proponujących Ci archa, manjaro i gentoo. to nie są najlepsze systemy na start.
najłatwiej jest zacząć od jednej z wersji ubuntu (który sam jest "łatwiejszą" wersją debiana).

Zainstaluj VirtualBox. W nim w wygodny i prosty sposób, przy użyciu .iso zainstaluj i wypróbuj kilka wersji Ubuntu takich jak Ubuntu (unity), Ubuntu Mate (mate), Xubuntu (xfce), Kubuntu (KDE). Różnią się od siebie tylko stylem i kolorem "okienek" (nazwy desktopa podane
  • Odpowiedz
Jak tam, kernele nasmarowane? Bo u mnie już wszystkie tak, spędziłem nad tym tylko jakieś 12 godzin :)

Przy okazji się zmusiłem by wszystkie jessie zaktualizować w końcu do stretch, bo wstyd był.

#linux #debian
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dlycs: Z tego co piszą ludziki na necie, to przy zastosowania domowych (przeglądanie neta, słuchania muzy, filmów, edycja dokumentów) spowolnienia nie będzie praktycznie żadnego. Jeżeli jednak korzystasz z VM, baz danych, wykonujesz dużo obliczeń na procku lub odwołujesz się do dysku, to spowolnienie jest widoczne. Niektórzy infrormują, że przy bazach mariadb spowolnienie sięga 20%, to dla firm to katastrofa.
  • Odpowiedz
Mam Debian 8, zainstalowalem postfixa, ip to 1.1.1.1, domena to domena.pl, myhostname = mail.domena.pl
Jakie dnsy przypisac do domena.pl aby dzialalo? dodam ze ip mam przypisane do domeny takze trzymam strone tam
Domena na ovh
#debian #linux dam jeszcze #webdev bo sie tam ktos z tym moze spotkal
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#debian #linux

Mam mały problem z uprawnieniami. Jest zamontowany dysk, jako root wejdę i ls pokazuje pliki.
Natomiast jako user na dysk się nie dostanę.
Robiąc chmod 777 * na tym dysku jako root mam:

chmod:
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Teraz siedzę przy tej maszynie. Okazuje się, że wszystkie inne (działające) dyski mają ext4 ale ten jest na vfat.


@defoxe: Vfat to windowsowsy system, nie ma tam uprawnień. Możesz ustawić w czasie montowania jakie mają być uprawnień plków i katalogw, ale nie możesz ich zmieniać.
  • Odpowiedz
Te opcje powodują że pliki i katalogi na tym filesystemie mają oprawnienia 700 i 700

fmask=0077,dmask=0077
Masz dostęp do fstaba albo możesz to zrobić z ręki? To możesz podać takie opcje jak chcesz. Jakie mają być te upraweniania? jak 777 to ustaw fmask i dmask na 0000.
  • Odpowiedz
10 lat temu #ubuntu było bardziej otwartym systemem operacyjnym i luźniejszym projektem niż dzisiaj.
Nawet środowisko #gnome było lżejsze i tak samo praktyczne jak obecnie.
Obecnie tylko #debian nam został pod tymi względami, gdyż nie porzucił wsparcia dla dawnych architektur sprzętowych, oraz jako jedna z niewielu dystrybucji zachował swoją 100% otwartość.

majsterV2 - 10 lat temu #ubuntu było bardziej otwartym systemem operacyjnym i luźniej...

źródło: comment_DnClGGnUFtI3FmceIkbQbLy0Ess4XWPI.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@majsterV2: jak chcą wymienić wolność za wygodę, to niech wymieniają. Ich wolność, ich sprawa. Ja też swoją wymieniłem. Ale to nie oznacza, że to nagle się staje wolnym oprogramowaniem, bo wolne nie jest.
Podobnie są ludzie, którzy kupują sprzęt, który ma tylko zamknięte sterowniki pod zamkniętego Windowsa. I jak będą z tego powodu korzystać z niewolnego oprogramowania, to ono dalej będzie niewolne. Wygodne, ale nie wolne. Bo wolność w dzisiejszych czasach
  • Odpowiedz
  • 2
Mam problem, nie znam się na linuxie, w Kali Linux przy komendzie dpkg --add-architecture wyskakuje mi błąd "unknown option 'foreign-architecture'", mam też problem z aplikacją playonlinux, bo za każdym razem gdy chcę coś zainstalować to otzrymuje problem "Error POL_Wine" i gdy chcę dodać dpkg --add-i386 żeby zainstalować Wine otrzymuje ten sam problem z foreign-architecture. Sourcelists mam uzupełnione, dodane ze strony Kali, wszystko zaktualizowane i zupgradowane. Ktoś potrafi pomóc ? Przeszukałem już pół
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Po (chyba) 10 latach wracam do Linuxa. Po ostatnich aktualizacjach Windowsa 10 nie dalo sie normalnie pracowac.
Debian + fluxbox. Teraz czeka mnie pare godzin zabawy. Dawno tego nie robilem :P

#linux #debian #fluxbox
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Ma ktoś sprawdzone rozwiązanie jak sobie poradzić z błędem nie wykrycia cd-rom w instalatorze debiana przy instalacji z usb ? Wgrany obraz typu netinst. Pendrive robiony rufusem. Laptop nie ma fizycznie napędu optycznego.
#debian #linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki może głupie pytanie trochę, ale świeży w tym jestem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam serwer VPS (w ovh) z Debianem i chciałbym móc łatwo wgrywać na niego pliki (najlepiej z poziomu Eksplorator Windows). Co się do tego najlepiej nadaje? Samba? Czy coś innego? Na serwerze będzie kilku userów i najlepiej żeby każdy miał oddzielny folder.
#komputery #linux #debian #vps
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki nie moge sie zalogowac do linuxa :/ mam ze tak powiem petle przy logowaniu bo po wpisaniu hasla znika na chwile okno logowania a potem pojawia sie znowu :/ ma ktos pomysl jak to naprawic?

Sorki za brak polskich znakow

#linux #debian
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pepepanpatryk: zaloguj się z terminala i zobacz czy są jakieś komunikaty o błędach czy coś

na ubuntu to się robi ctrl+alt+F1, nie wiem jak na debianie, może podobnie
  • Odpowiedz
Bezpośrednio po aktualizacji Debiana do 9.3 pojawił się u mnie bardzo dziwny bug - ekran mi ciemnieje i pojawiają się na nim artefakty podczas najeżdżania kursorem na filmik na YouTube i innych serwisach wideo (i to tylko kiedy najeżdżam od dołu). Po chwili efekt znika i wszystko wraca do normy. Ma ktoś coś takiego? Nie mogę nic znaleźć w sieci. Przeglądarka Chromium (w Firefox efekt chyba się nie pojawia), grafika zintegrowana Intela.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach