Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
@zakola: Są tak "unfixable", że RedHat wypuszcza łaty dla kolejnych swoich produktów.
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1519780
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1519778
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1519780
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1519778
Komentarz usunięty przez autora
Komentarz usunięty przez autora
#debian wydał już "łatkę" omijająca ostatnie problemy z procesorami intela na jeden kernel, #ubuntu jeszcze nie.
Debian -> https://security-tracker.debian.org/tracker/CVE-2017-5754
Ubuntu -> https://wiki.ubuntu.com/SecurityTeam/KnowledgeBase/SpectreAndMeltdown
#linux #bezpieczenstwo #intel #amd
Debian -> https://security-tracker.debian.org/tracker/CVE-2017-5754
Ubuntu -> https://wiki.ubuntu.com/SecurityTeam/KnowledgeBase/SpectreAndMeltdown
#linux #bezpieczenstwo #intel #amd
- 3
@dlycs: Z tego co piszą ludziki na necie, to przy zastosowania domowych (przeglądanie neta, słuchania muzy, filmów, edycja dokumentów) spowolnienia nie będzie praktycznie żadnego. Jeżeli jednak korzystasz z VM, baz danych, wykonujesz dużo obliczeń na procku lub odwołujesz się do dysku, to spowolnienie jest widoczne. Niektórzy infrormują, że przy bazach mariadb spowolnienie sięga 20%, to dla firm to katastrofa.
wydał już "łatkę" omijająca ostatnie problemy z procesorami intela na jeden kernel,
@GratisLPG: Jeszcze nie na razie jeden problem. CVE-217-5453 i CVE-217-5415 nadal nie ruszone.
Ten wczorajszy kernel 4.9.0-5-amd64 ma już łaty na Meltdown i Spectre?
#debian
#debian
- 2
@CamelCase: Na Spectre nie ma łatek na żaden OS i żaden procesor - jest to problem z architekturą i wyeliminuje go dopiero następna generacja procesorów.
8
Linux Debian zainstalowany na Kindle

Opis musi być
z- 1
- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 2
@aleksander-oleksy: W sumie zmiana komend nie jest nigdy jakoś problematyczna :)
Ze swojej strony mogę polecić Manjaro, spróbowałem miesiąc temu i jestem obecnie naprawdę zadowolony :)
Ze swojej strony mogę polecić Manjaro, spróbowałem miesiąc temu i jestem obecnie naprawdę zadowolony :)
konto usunięte via Android
- 1
@aleksander-oleksy Manjaro
- 3
Teraz siedzę przy tej maszynie. Okazuje się, że wszystkie inne (działające) dyski mają ext4 ale ten jest na vfat.
@defoxe: Vfat to windowsowsy system, nie ma tam uprawnień. Możesz ustawić w czasie montowania jakie mają być uprawnień plków i katalogw, ale nie możesz ich zmieniać.
Te opcje powodują że pliki i katalogi na tym filesystemie mają oprawnienia 700 i 700
Masz dostęp do fstaba albo możesz to zrobić z ręki? To możesz podać takie opcje jak chcesz. Jakie mają być te upraweniania? jak 777 to ustaw fmask i dmask na 0000.
fmask=0077,dmask=0077Masz dostęp do fstaba albo możesz to zrobić z ręki? To możesz podać takie opcje jak chcesz. Jakie mają być te upraweniania? jak 777 to ustaw fmask i dmask na 0000.
- 15
10 lat temu #ubuntu było bardziej otwartym systemem operacyjnym i luźniejszym projektem niż dzisiaj.
Nawet środowisko #gnome było lżejsze i tak samo praktyczne jak obecnie.
Obecnie tylko #debian nam został pod tymi względami, gdyż nie porzucił wsparcia dla dawnych architektur sprzętowych, oraz jako jedna z niewielu dystrybucji zachował swoją 100% otwartość.
Nawet środowisko #gnome było lżejsze i tak samo praktyczne jak obecnie.
Obecnie tylko #debian nam został pod tymi względami, gdyż nie porzucił wsparcia dla dawnych architektur sprzętowych, oraz jako jedna z niewielu dystrybucji zachował swoją 100% otwartość.
źródło: comment_DnClGGnUFtI3FmceIkbQbLy0Ess4XWPI.jpg
Pobierz- 7
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
@majsterV2: jak chcą wymienić wolność za wygodę, to niech wymieniają. Ich wolność, ich sprawa. Ja też swoją wymieniłem. Ale to nie oznacza, że to nagle się staje wolnym oprogramowaniem, bo wolne nie jest.
Podobnie są ludzie, którzy kupują sprzęt, który ma tylko zamknięte sterowniki pod zamkniętego Windowsa. I jak będą z tego powodu korzystać z niewolnego oprogramowania, to ono dalej będzie niewolne. Wygodne, ale nie wolne. Bo wolność w dzisiejszych czasach
Podobnie są ludzie, którzy kupują sprzęt, który ma tylko zamknięte sterowniki pod zamkniętego Windowsa. I jak będą z tego powodu korzystać z niewolnego oprogramowania, to ono dalej będzie niewolne. Wygodne, ale nie wolne. Bo wolność w dzisiejszych czasach
Mam problem, nie znam się na linuxie, w Kali Linux przy komendzie dpkg --add-architecture wyskakuje mi błąd "unknown option 'foreign-architecture'", mam też problem z aplikacją playonlinux, bo za każdym razem gdy chcę coś zainstalować to otzrymuje problem "Error POL_Wine" i gdy chcę dodać dpkg --add-i386 żeby zainstalować Wine otrzymuje ten sam problem z foreign-architecture. Sourcelists mam uzupełnione, dodane ze strony Kali, wszystko zaktualizowane i zupgradowane. Ktoś potrafi pomóc ? Przeszukałem już pół
@LaudiX: A może dodaj do nazwy pakietu "i386"
- 1
@LaudiX: Chociaż twój sposób musiał być ciut inny, bo by nie zadziałał: wrzucam :D
źródło: comment_DMVWCW6DwFZZhiRA9MWetcVbJImMtYhv.jpg
Pobierz- 9
- 1
@maniac777: Nie instalowałem. Pracuję na dockerze z 7.2 na pokładzie.
- 2
@carlo497: @clockwork_orange: Jesteś pewny że nie zadziała? Jak konfigurowałem serwer na Ubuntu to zmieniał IPika po restarcie networkingu
- 1
- 2
@Zwiejus: spróbuj Windowsem
- 0
Problem rozwiązany. Problemem był za duży pendrive i formatowanie go jako LFAT32.
Mirosławy co warto skonfigurować w #linux? Zaczynam się bawić dystybucjami i testuję #linuxmint, #debian, #ubuntu. Jakie programy polecacie?
Proszę o wrzucanie ładnych screenów pulpitu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#linuxmasterrace
Proszę o wrzucanie ładnych screenów pulpitu (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
#linuxmasterrace
- 1
Mirki może głupie pytanie trochę, ale świeży w tym jestem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Mam serwer VPS (w ovh) z Debianem i chciałbym móc łatwo wgrywać na niego pliki (najlepiej z poziomu Eksplorator Windows). Co się do tego najlepiej nadaje? Samba? Czy coś innego? Na serwerze będzie kilku userów i najlepiej żeby każdy miał oddzielny folder.
#komputery #linux #debian #vps
Mam serwer VPS (w ovh) z Debianem i chciałbym móc łatwo wgrywać na niego pliki (najlepiej z poziomu Eksplorator Windows). Co się do tego najlepiej nadaje? Samba? Czy coś innego? Na serwerze będzie kilku userów i najlepiej żeby każdy miał oddzielny folder.
#komputery #linux #debian #vps
- 1
@pepepanpatryk: zaloguj się z terminala i zobacz czy są jakieś komunikaty o błędach czy coś
na ubuntu to się robi ctrl+alt+F1, nie wiem jak na debianie, może podobnie
na ubuntu to się robi ctrl+alt+F1, nie wiem jak na debianie, może podobnie
- 0
- 1
@pepepanpatryk: Zależy co tam masz.
Z /var/log w sumie pewnie wszystko.
Z /var/log w sumie pewnie wszystko.
@pepepanpatryk: sprawdź co tak rośnie, może po prostu logi.
Bezpośrednio po aktualizacji Debiana do 9.3 pojawił się u mnie bardzo dziwny bug - ekran mi ciemnieje i pojawiają się na nim artefakty podczas najeżdżania kursorem na filmik na YouTube i innych serwisach wideo (i to tylko kiedy najeżdżam od dołu). Po chwili efekt znika i wszystko wraca do normy. Ma ktoś coś takiego? Nie mogę nic znaleźć w sieci. Przeglądarka Chromium (w Firefox efekt chyba się nie pojawia), grafika zintegrowana Intela.
@CamelCase: A to dziwne. Bo takich bugów spodziewałbym się na jakimś procku i pierwszej gen. Pytanie drugie, jakie DE masz tam? Domyślam się, że gnome?
- 1
@Kryspin013: Tak, już znalazłem opis problemu na Reddit. Wina kernela, trzeba wybrać poprzedni w Grubie.
























Nie potrzebuję gier itp, w zasadzie samo surfowanie po internecie + chciałbym nauczyć się (?) obsługi linux'a - tak o, z ciekawości, bo nigdy jakoś do tego nie usiadłem.
Co byście polecili? Czytam o jakimś #linux #mint, wiem, że jest #ubuntu, #debian. Ale który wybrać?
najłatwiej jest zacząć od jednej z wersji ubuntu (który sam jest "łatwiejszą" wersją debiana).
Zainstaluj VirtualBox. W nim w wygodny i prosty sposób, przy użyciu .iso zainstaluj i wypróbuj kilka wersji Ubuntu takich jak Ubuntu (unity), Ubuntu Mate (mate), Xubuntu (xfce), Kubuntu (KDE). Różnią się od siebie tylko stylem i kolorem "okienek" (nazwy desktopa podane