otóż to. krytykom albo matołom, którzy żyją stereotypami polecam zajrzeć do artykułu i powiedzieć co tam jest nieudokumentowanego.
Hiszpania wyrzuca Kościół z państwa
Zniesienie religijnego charakteru wszelkich uroczystości państwowych oraz zakaz wieszania symboli religijnych w budynkach państwowych, szpitali i szkół publicznych - takie prawo chce wprowadzić socjalistyczny rząd José Luisa Zapatero.
z- 175
- #
- #
- #
- #
- #
- #
co to znaczy racjonalnie?
już Immanuel Kant, nie bez powodu uznawany za jednego z największych filozofów nowożytnych, 200 lat temu pisał o ograniczonych zdolnościach poznawczych rozumu i podkreślał rolę intuicji.
http://en.wikipedia.org/wiki/Intuition_(knowledge)
jeżeli weźmiemy z jednej strony wizję społeczeństwo, które jest nieracjonalne, tj. kieruje się intuicją, tradycją itd., a z drugiej społeczeństwo racjonalne, które przypomina stechnicyzowaną fabrykę, w której każdy
...a urzędnik państwowy może mieć przy sobie symbole religijne wg ciebie, czy nie?
a osoba prywatna? w końcu ulica to też przestrzeń publiczna? i przecież jakiś biedny ateista może czuć się urażony widokiem krzyża na czyjejś szyi: co więcej wielu tutaj komentujących tak by się czuła. to jak, zakazujemy symboli w ogóle?
czekaj, to chyba już było co?
czyli parafrazując twoją wypowiedź, złodziej może sam decydować co powinien zrobić ze swoim prawem do kradzieży, oszust co zrobić ze swoim prawem do oszustwa... coś w ten deseń?
chodziło mi o to,
że co?
są religie, które widzą państwo jako element wiary (np. Islam), i są religie, które rozróżniają zasady moralne od prawa państwowego (np. katolicyzm - po części dziedzicząc elementy z prawa rzymskiego). rozum na pewno jako taki istnieć w procesie oceny sytuacji istnieć powinien - tak jak to było w przypadku KRK, który od czasów św. Tomasza, twórcy tomizmu (który bazował na arystotelizmie i jest
bzdura. średniowieczna myśl tomizmu, wyrosła na arystotelizmie, była jednym z ważnych etapów rozwoju myśli filozoficznej. w renesansie Szkoła Salamanki (http://en.wikipedia.org/wiki/School_of_Salamanca), podłożyła wiele podstaw pod późniejszą teorię wolnorynkową, szczególnie szkołę austriacką (która z kolei podłożyła podwaliny pod szkołę chicagowską).
poczytaj sobie trochę
http://en.wikipedia.org/wiki/Science_in_the_Middle_Ages
potem wróć.
Należy rozróżnić dwie rzeczy - naukę jako taką i bezkrytyczne słuchanie słów naukowca wypowiadającego się poza swoją dziedziną ekspertyzy, jak Dawkinsa, Harrisa tudzież innego Hitchensa... ten brak krytycyzmu objawia się szczególnie u ludzi rzekomo wykształconych, ewentualnie rzekomo wykształconych i oczytanych jedynie w dzieła ich guru zamiast kanonie filozofii. Brak dominacji nauki w inteligentnym społeczeństwie żadnych zagrożeń nie niesie - ot po prostu przybędzie jeszcze jedna banda gimnazjalnych trolli internetowych, wylewających
i nadal to podtrzymuję - o ile mówimy o porównaniu jednych i drugich wartości absolutnych. społeczeństwo nieracjonalne może robić rzeczy głupie. społeczeństwo skrajnie racjonalne może robić rzeczy okrutne.