Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko149
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin

653

Pierwszy europejski kraj zrezygnuje z oprogramowania Microsoftu. Rosną obawy o

Pierwszy europejski kraj zrezygnuje z oprogramowania Microsoftu. Rosną obawy o

Dania porzuci Microsoft i Windows na rzecz LibreOffice i Linuksa. Kiedy 10 czerwca br. minister cyfryzacji Caroline Stage ogłosiła, że jej resort do jesieni całkowicie wyeliminuje Windows i Microsoft 365, w Kopenhadze nie było to już zaskoczenie. Zarówno stolica Danii, jak i Aarhus (jedno z dużych m

rybak_fischermann
rybak_fischermann
z
businessinsider.com.pl
dodany: 12.06.2025, 12:06:53
  • #
    microsoft
  • #
    windows
  • #
    office
  • #
    dania
  • #
    oprogramowanie
  • #
    linux
  • 258
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treści powiązane (5)

Unia Europejska też chce mieć własne distro Linuxa zamiast Windy
totem_lesnych_ludzi
z theregister.com
  • 11
Ponad 100 000 rządowych komputerów we Francji używa Gendbuntu 24.04
totem_lesnych_ludzi
z en.m.wikipedia.org
  • 8

Komentarze (258)

najlepsze

QBA__
QBA__
12.06.2025, 13:25:40 via Wykop
  • 444
Mam nadzieję że im się uda. Usługi i oprogramowanie za pieniądze publiczne powinno być otwarte
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

PanStanislaw
PanStanislaw
12.06.2025, 19:16:25 via Wykop
  • 209
@QBA__: Czeka nas znaczący skok jakościowy darmowego oprogramowania, dobre wieści.
  • Odpowiedz
od-bana-do-bana
od-bana-do-bana
od-bana-do-bana
12.06.2025, 19:34:37 via Wykop
  • 78
Usługi i oprogramowanie za pieniądze publiczne powinno być otwarte


@QBA__: Kto pamięta, jak właśnie Polsce, na przełomie milenium, próbowano taki system zbudować? Kto pamięta projekt Linux Aurox? Powstał na nim BIP. No ale... pewnego dnia przyleciał Bill Gates do Kwaśniewskiego i skończyło się kozakowanie :(
  • Odpowiedz
od-bana-do-bana
od-bana-do-bana
od-bana-do-bana
12.06.2025, 19:24:21 via Wykop
  • 193
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SNAKE_83
SNAKE_83
12.06.2025, 19:52:16 via Wykop
  • 22
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
kiedys_wrucom_lepsze_czasy
kiedys_wrucom_lepsze_czasy
kiedys_wrucom_lepsze_czasy
12.06.2025, 20:07:39 via Wykop
  • 14
przeglądarki internetowej dla niedowidzących


@od-bana-do-bana: Mieliśmy kiedyś taką europejską przeglądarkę z funkcjami specjalnie rozwijanymi dla m.in. niedowidzących. Nazywała się opera.
  • Odpowiedz
darkiron
darkiron
12.06.2025, 14:30:13 via Wykop
  • 116
Do takich urzędowych zastosowań biurowych to Ubuntu i LibreOffice są idelane
  • 72
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

D_Train
D_Train
12.06.2025, 19:32:26 via Wykop
  • 62
Do takich urzędowych zastosowań biurowych to Ubuntu i LibreOffice są idelane


@darkiron: Nie są, chyba, że chcesz być 20 lat do tyłu z kwestiami takimi jak domena, zarządzanie końcówkami, patchowanie, EDR / XDR czy nawet praca zespołowa. Na ten moment nic nie jest lepsze od Active Directory, pakietu Office, Intune i Defendera. I mówię to z wielkim żalem, bo przydałyby się Europejskie alternatywy. Piszę to jako admin pracujący od ponad
  • Odpowiedz
K.....3
K.....3
konto usunięte 12.06.2025, 19:33:02 via Wykop
  • 43
@darkiron: Niekoniecznie, libreoffice czasami sprawia dziwne problemy przy jakiś nietypowych dokumentach. Nie mniej to dobrze dla społeczności nawet jakby mieli tylko błędy zgłaszać.
  • Odpowiedz
zagubionychromosom
zagubionychromosom
12.06.2025, 15:13:05 via Wykop
  • 60
Od jakichś 25 lat słysze, że kraj X się przesiada na Linuxa a potem grzecznie wraca do Windowsa bo byle pismo z worda otwarte w różnych star officach wygląda jak kupsko.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

wuadek
wuadek
12.06.2025, 19:57:53 via Wykop
  • 43
bo byle pismo z worda otwarte


@zagubionychromosom: Standardem w eu jest odt, niech ms się dostosuje do tego i będzie git.
  • Odpowiedz
irenicus30
irenicus30
irenicus30
12.06.2025, 20:05:52 via Wykop
  • 24
@zagubionychromosom: bardzo dużo się zmieniło przez te 25 lat na plus jeśli chodzi o to jak linux jest przyjazny dla użytkownika
  • Odpowiedz
kilroyok
kilroyok
kilroyok
12.06.2025, 12:10:59 via Wykop
  • 43
kilroyok

źródło: image

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

SmugglerFan
SmugglerFan
12.06.2025, 15:34:56 via Wykop
  • 33
@kilroyok: juz sie tam w microsofcie cos wystraszyli steamOsa bo zapowiadaja ulepszanie windowsa by mogl dorownywac steamOsowi. dziekuje pan gaben
  • Odpowiedz
bear2112
bear2112
12.06.2025, 22:50:37 via Wykop
  • 3
@SzuruSzur: to daj alternatywę XD
  • Odpowiedz
J.....k
J.....k
konto usunięte 12.06.2025, 20:02:04 via Wykop
  • 33
A czy przypadkiem Niemcy nie mieli już podobnej próby w swoich urzędach?
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

zmarnowany_czas
zmarnowany_czas
zmarnowany_czas
12.06.2025, 20:27:45 via Wykop
  • 53
@JuzNieBedePodrywalMirabelek: mieli w Monachium, a potem MS nagle zainwestował tam dużo hajsu i przeniósł do Monachium swoją Niemiecką siedzibę, byle tylko to odwrócili, nawet sam CEO (chyba wtedy Ballmer) tam jeździł to załatwiać.
A obecnie Szlezwik-Holsztyn również przenosi wszystko na Linuxa
  • Odpowiedz
visionsense
visionsense
12.06.2025, 21:11:57 via Wykop
  • 16
@JuzNieBedePodrywalMirabelek: my tez mieliśmy swoje próby, UM w Jaworznie, Gdyni oraz Słupno próbowało przejść na OpenSource ale się nie udało. Powodem był brak wsparcia od Państwa oraz wielu głosów mówiących o braku kompatybilności z xlsx i docx. Swego czasu pomagałem znajomemu z podobnym tematem i wiele sie nasłuchałem.
Uważam ze całkowite przejcie na OpenOffice jest u nas niemożliwe, Możliwe jest natomiast zastąpienie nim oprogramowania biurowego, tam gdzie wymaga się odczytywania
  • Odpowiedz
GlupiLogin
GlupiLogin
GlupiLogin
12.06.2025, 13:54:00 via Wykop
  • 17
Powodzonka z tym libre office, bo niestety sporo mu jeszcze brakuje do tego znienawidzonego microsoftowego office.
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

dr-proktor
dr-proktor
12.06.2025, 14:24:42 via Wykop
  • 75
@GlupiLogin: a co takiego Grażynki w urzędach robią co wymaga ms office?
  • Odpowiedz
8kiwi
8kiwi
8kiwi
12.06.2025, 15:44:32 via Wykop
  • 41
@GlupiLogin: przecież wszystko co wymieniłeś to zalety, VBA to ścierwo do zaorania, używanie Excela do baz to ułomność, a jak ktoś chce się bawić w automatyzacje etc. to python+pandas i wio do przodu!
  • Odpowiedz
mnj18
mnj18
mnj18
12.06.2025, 12:44:35 via Android
  • 13
Po jakim czasie wrócą? To nie pierwsza taka próba. Sęk w tym, że wbrew temu co niektórzy mówią - linux nie działa tak dobrze jakbyśmy chcieli, a braki kompatybilności które niedługo wyjdą, mogą sprawić, że porzucenie małomiękkiego okazę się zbyt kosztowne
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

kureci_paratko
kureci_paratko
kureci_paratko
12.06.2025, 12:49:04 via Android
  • 34
@mnj18 nie sądzę. Do podstawowej pracy, pisania dokumentów, drukowania ich czy przesyłania w ramach sieci jest to dobre rozwiązanie.
  • Odpowiedz
Hmrogrz
Hmrogrz
12.06.2025, 14:29:52 via Wykop
  • 62
@mnj18: jak pracowałem w jednej firmie to żeśmy na Archu stworzyli linuxa na potrzeby firmy gdzie była przeglądarka, Libre office, Thunderbird i wszystko monitorowane, do tego LDAP zeby każdy kto sie zaloguje na każdym kompie mial dostęp do folderu ze swoimi plikami i wszystko elegancko działało. Instalacja systemu wyglądała tak ze wysyłaliśmy pendrivea kurierem, laski go podpinały pod kompa i wszystko od tej pory działo sie samo zaczynając od konfiguracji
  • Odpowiedz
bylem_simpem
bylem_simpem
12.06.2025, 20:04:49 via Wykop
  • 11
A w Polsce dalej jak używa się darmowego oprogramowania w firmie, to urząd skarbowy każe płacić od tego podatek? xD
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

zdjecie_z_wenszem
zdjecie_z_wenszem
12.06.2025, 19:58:49 via Wykop
  • 10
Co roku to samo xD
O ile OS można wprowadzić inny bez większej rewolucji, tak microsoft nie ma konkurencji jeśli chodzi o m365, czy generalnie rozwiązania biurowo-chmurowe. Libre office to jest do domu albo małej firmy.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Vanguard1990
Vanguard1990
Vanguard1990
12.06.2025, 20:07:25 via Android
  • 8
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
ShortyLookMean
ShortyLookMean
13.06.2025, 06:51:19 via Wykop
  • 2
Libre office to jest do domu albo małej firmy.


@zdjecie_z_wenszem: Ja na studiach leciałem tylko na OpenOffice, do sprawozdań wystarczało, a jak trzeba było coś policzyć to był MATLAB. W domu na MATLABa mnie nie stać, w Pythonie nie chce mi się bawić i gdzieś po 10 latach kupiłem Office 365 i zadowolony korzystam do tej pory. Samo PowerQuery zaoszczędziło mi mnóstwo czasu np. licząc diety na delegacjach. Oczywiście da
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Strona 1 z 5
  • >

Hity

tygodnia

162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
162-latek odzyskał kamienicę w Krakowie
3314
Najlepszy patrol w Polsce
Najlepszy patrol w Polsce
3139
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
W Warszawie budują kolejne muzeum poświęcone żydom.
3103
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
Mieliśmy dobry system gospodarki odpadami. Politycy postanowili go zepsuć
2952
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
Canał+ usunęło mi konto za "nieaktywność" - 2 dni temu pobrali mi kasę za sub xD
2465
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #grypc
  • #windows
  • #komputery
  • #office
  • #windows10
  • #informatyka
  • #xbox
  • #office365
  • #windows11
  • #heheszki
  • #crowdstrike
  • #konsole
  • #technologia
  • #pcmasterrace
  • #it

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking