NASA wyłącza kolejne instrumenty naukowe sond Voyager

NASA podjęła decyzję o wyłączeniu dwóch kolejnych instrumentów naukowych na sondach kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2. Wszystko po to, by zaoszczędzić nieco energii i wydłużyć ich misje.

- #
- #
- #
- #
- #
- 177
- Odpowiedz
Komentarze (177)
najlepsze
Prędkość transmisji danych z sondy Voyager 1 i Voyager 2 zależy od odległości od Ziemi oraz stanu technicznego sond. Obecnie (2023 rok) prędkość transmisji danych z Voyagera 1 wynosi około 160 bitów na sekundę (bps), a z Voyagera 2 około 40 bps. Są to bardzo niskie prędkości w porównaniu do współczesnych standardów, ale wystarczające do przesyłania
Taka refleksja mnie naszła po przeczytaniu tego. Zamieńcie kilometry na złotówki. Wyobraźcie sobie że w każdej sekundzie zarabiacie 300k zł i tak prawie cały dzień. Po tym czasie macie na koncie 6 miliardów dolarów, kiedy majątek takiego Muska jest wyceniany na 400 miliardów. Też kosmos.
Milion sekund to 11,5 dni
Miliard sekund to 31 lat
¯_(ツ)_/¯
Zarabiając złotówkę na sekundę czyli 86 400 dziennie 2,5mln miesięcznie, dalej potrzebujesz 32 lat żeby dobić do miliarda.
Nawet zarabiając 100 razy tyle, nie dożyjesz majątku Muska, twoje dzieci raczej też nie.
We wszechświecie może zdarzyć się cokolwiek, wysoce prawdopodobne jest że my jako planeta ziemia jesteśmy dla kosmitów tym samym, czym dla nas na ziemii wyspa Sentinel.
https://science.nasa.gov/mission/voyager/where-are-voyager-1-and-voyager-2-now/
https://eyes.nasa.gov/apps/solar-system/#/134340_pluto
źródło: naza2
Pobierz@rykiohyda: ja mu trochę zazdroszczę
@graycoast: @plimplam to nie ten rodzaj misji, sondy Voyager były z definicji nastawione na opuszczenie układu Słonecznego. New Horizon ma badać odległe obiekty w naszym układzie.
I generalnie silniki chemiczne są do d--y, gdy chcemy rozpędzić powyżej jakieś tam prędkości obiekt. (tak ok 25 km/s to praktycznie maks dla takich silników, bo potem aby rozpędzić o kolejny 1 km/s, potrzeba gigantycznych ilości paliwa. Voyager ma 17 km/s)
Są badane możliwości