Eksperyment Asha potwierdzony w Niemczech
W klasycznym badaniu sprzed 70 lat co trzeci badany proszony o ocenę długości dwóch linii, po wysłuchaniu kilku podstawionych osób twierdzących, że krótsza linia jest dłuższa, sam tak odpowiadał. Teraz powtórzono ten wynik w Niemczech i pokazano, że dotyczy też deklaracji politycznych.
KubaGrom z- #
- #
- #
- #
- 82
- Odpowiedz
Komentarze (82)
najlepsze
A jaką siłą sugestii są media i autorytety, gdy mówią spójną narracją, w dodatku na temat który znamy słabo lub nie mamy narzędzi do weryfikacji? Procenty osób które im wierzą wywala w kosmos, a kto nie wierzy ten szur. Kilka przykładów:
- imigranci
- pandemia i rzeczy okołopandemiczne (np. szczucie na nieszczepionych)
- ekologia
- mieszanie dzieciom w głowie o tak fundamentalnej rzeczy jak tożsamość płciowa (to się okazuje możliwe, skoro nawet dorośli przestają wierzyć oczom na podstawie opinii kilku randomów z sali)
- mężczyźni podstawieni, kobieta badana
- mężczyźni podstawieni, mężczyzna badany
- kobiety postawione, kobieta badana
- kobiety postawione, mężczyzna
@bylymylypyly: Ty mizoginie, my wszyscy wiemy co chcesz tymi badaniami udowodnić!
@WaldemarBatura: Czy wlanie próbujesz nam wmówić, że dwie ewidentnie różne kreski są takie same?
Gdy badani mieli pierwsi oceniać długość linii, nie mieli problemów. Gdy osoby przed nimi oceniały długość linii zgodnie z prawdą także nie było problemu. Ale gdy osoby przed nimi twierdziły, że oceniana linia ma taką samą długość co linia wyraźnie od niej dłuższa lub krótsza, co trzeci badany odpowiadał zgodnie z poprzednimi uczestnikami w przynajmniej jednej z kilkunastu ocen. W szczególności grupa 12% badanych za każdym razem zgadzała się z resztą na sali .
Teraz psycholodzy z Niemiec chcieli sprawdzić, czy efekt ten wystąpi też na grupie odmiennej niż elitarna grupa amerykańskich studentów z lat 50. i czy w dzisiejszych czasach konformizm będzie tak samo silny. I z pewnym zaskoczeniem stwierdzili, że przy dokładnym odtworzeniu tych samych warunków efekt był podobny. Co trzeci badany zgadzał się z nieprawdziwą oceną osób przed nim.
W
Zauwazylem ze moderacja na forach Blizzarda wykorzystuje podobny myk, bo maja tam trolli ktorzy na wszelki feedback niezgodny z decyzjami Blizzarda z kilku kont odpowiadaja oskarzeniami o elityzm, toksycznosc, bycie trollem, bycie specjalna sniezynka, tekstami w stylu "to po co grasz jak ci
@KubaGrom: A to zapewne osiągnięcie wspaniałego systemu szkolnictwa. Gdzie myślenie jest karane a powtarzanie wzorców , nawet błędnych nagradzane.
Co to oznacza? Ano to, że konformizm słabnie gdy sprawa staje się istotna. Cokolwiek warta.
Powiedzenie że krotsza linia jest dłuższa nic nie znaczy, nic nie kosztuje, a zderzenie się z presja społeczna - owszem.
Dlatego takie a nie inne opowiedzi
@graf_zero: jestem ciekawy jak rośnie, gdyby płacili za podanie złej
Inna sprawa że kiedy topowa uczelnia od psychologii w skali kraju zaczyna promować swoim autorytetem #!$%@?, to i ciężko się dziwić takim opiniom.