Blokada językowa – jak ją przełamać i uwolnić swój głos
Wiele osób uczących się obcego języka nie lubi mówić, podczas gdy inne działania związane z praktyczną stroną wykorzystywania języka, czyli pisanie, słuchanie i rozumienie nie stanowi dla nich większego problemu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele...
aleksL z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 77
- Odpowiedz
Komentarze (77)
najlepsze
Do tej pory nie wiem, czy Amerykanie z którymi sobie grałem w L2, śmiali się ze mnie, że źle wymawiam słówka, czy dlatego, że za bardzo się staram je wymówić poprawnie.
Ale i tak było zabawnie.
12 lat obowiązkowego j. angielskiego poszło się j---ć
@performance_artist: Nie chodzi o prostotę, czy kucie na pamięć, bo temu przeczą badania PISA.
Chodzi o upodlenie i systemowe upokarzanie uczniów wprasowywanych w ramy narzucane przez nauczycieli i wykorzystywanie przez szkolnictwo rówieśników jako ram prasy - nauczyciele wykorzystują grupę do kontroli nad jednostkami i jak nauczyciel chce cię ukarać to weźmie do odpowiedzi
Z czasem zauważyłem, że rodowici Brytyjczycy czy Amerykanie dbają w znacznie mniejszym stopniu o język, niż my, którzy go uczymy, dlatego przestałem się przejmować skupianiu na błędach. I to właśnie jest chyba największy problem, boimy się popełnić błędu, walnąć jakiejś gafy, użyć złego czasu, formy itp, co zabiera nam pewności w mówieniu. A przecież po polsku też nie mówimy książkowo.
Problemem w moim odczuciu jest też sama forma nauki języka, gdzie uczymy się go mocno podręcznikowego, masa teorii, reguł, a praktyki tyle, co na lekarstwo. Nie uczymy się myśleć w danym języku, a raczej układamy zdania po polsku i je sobie tłumaczymy.
Najważniejsze,
Komentarz usunięty przez moderatora