Kolej Kwitnącej Wiśni - o podróżowaniu pociągiem w Japonii
Kolej w Japonii to superszybkie Shinkanseny i... pociągi-Pokemony. Narosło wokół niej mnóstwo legend - a jak naprawdę podróżuje się japońskim pociągiem? Pojeździłem, opisałem, rozprawiam się z mitami :)
ff_91 z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 67
- Odpowiedz
Komentarze (67)
najlepsze
Ale okazało się, że wpis bardzo rzeczowy i ciekawy.
2 rzeczy mi się jednak nie zgadzają:
- ad fakt drugi - ja widziałem masę osób jedzących w pociągach, to jedna z rzeczy która mi się tam rzuciła w
Ciekawa obserwacja z tym jedzeniem. Ja sam zażerałem się onigiri w Shinkansenach, ale u Japończyków kompletnie tego nie widziałem.
Bardzo fajnie się czyta Twój artykuł i przepiękne zdjęcia...
ale teraz ja obalę kilka mitów:
- spóźnienie pociągu miało miejsce u przewoźnika Tobu, stacja Minami-Kurihashi. Poszedłem wtedy do dyżurki na stacji i prosiłem o jakiekolwiek potwierdzenie faktu spóźnienia, ale w żaden sposób nie dało się dogadać i musiałem pędzić na następny pociąg. Ten przyjechał, co prawda, po 15 minutach, ale był wolniejszy, potem musiałem się przesiadać jeszcze dwa razy
Jr pass można kupić ale jest ciut droższy bo podatek.. Opowiadamy o tym w naszym podcascie Jako tako..
Podałem link do
Najważniejszy z nich to ogólnojapoński Japan Rail Pass, ważny na wszystkie linie narodowego przewoźnika Japan Railways (z wyłączeniem najwyższej klasy Shinkansenów). Bilet ten można zakupić wyłącznie poza terenem Japonii, a posługiwać się nim mogą tylko obcokrajowcy przebywający w Kraju Kwitnącej Wiśni na zasadach turysty, co skrupulatnie sprawdzane jest w paszporcie przez pracowników kolei.
W Japonii też można - no przy najmniej mi się to w Fukuoce udało ;p
Poza
To mnie trochę zaskoczyło:
Mit pierwszy – pociągi w Japonii są idealnie punktualne. Z ust do ust przekazywany jako „dyrektor japońskich kolei podaje się do dymisji, gdy roczna suma opóźnień pociągów przekroczy dwie minuty”. To wierutna bzdura.
I dziwić może tylko fakt, że… w pociągach nie ma bezprzewodowego Internetu.
Wysoki poziom dostarczanych usług ma oczywiście swoją cenę. Jednorazowy bilet kolejowy może kosztować nawet równowartość polskiej pensji.