Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko179
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
To Znalezisko jest w archiwum

167

Droga ku klęsce

Droga ku klęsce

Po śmierci Józefa Piłsudskiego zaczęto zdawać sobie sprawę z narastającego niebezpieczeństwa ze strony III Rzeszy. Rozpoczęto przygotowania, mające zapewnić skuteczną obronę w przyszłej wojnie. Czy ostatnie lata pokoju Polacy wykorzystali w odpowiedni sposób?

a.....0
a.....0
konto usunięte
z
histmag.org
dodany: 26.01.2013, 12:28:08
  • #
    nauka
  • #
    historia
  • #
    polityczna
  • #
    wspolczesna
  • #
    xx
  • #
    xxiw
  • 22
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Komentarze (22)

najlepsze

k.....i
k.....i
konto usunięte 26.01.2013, 13:45:29
  • 5
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 8
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

k.....i
k.....i
konto usunięte 26.01.2013, 14:33:23
  • 11
@maciejkack: Nie byłbym taki pewny że mocarstwa zachodnie były głupie i naiwne. Jeśli porównamy sytuację Francji, Anglii, Polski;

Francja: granica z Rzeszą to silne fortyfikacje, atak Rzeszy przez terytoria innych państw to dodatkowy czas na mobilizację Francuzów. W miarę komfortowa sytuacja.

Anglia: Nie ma granicy lądowej z Rzeszą. Dość silna marynarka utrudniająca wrogi desant. Również dość komfortowa sytuacja, nie trzeba być w stanie pełnej mobilizacji w czasie
k.....i
k.....i
konto usunięte 26.01.2013, 16:26:25
  • 9
@maciejkack: Czy tam krótkowzroczne? Gdyby Hitler został pokonany od razu, prawdopodobnie nieosłabiony Stalin parę lat później na długie dziesięciolecia zagarnąłby całą Europę. Zachód wyszedłby na tym o wiele gorzej. Tymczasem w wersji historii jaką znamy zachód wygrał wojnę, oba wrogie zachodowi reżimy się pogryzły i osłabiły. Zachód prowadził cyniczną grę i wygrał. Paktował z Hitlerem, potem ze Stalinem, paktował z każdym kto mógł osłabić ich ówczesnego wroga. Najpierw paktowali z
pikolo
pikolo
pikolo
26.01.2013, 13:30:27
  • 2
O książce Piotra Zychowicza rozmawiają: autor, Rafał Ziemkiewicz i Sławomir Cenckiewicz

"Pakt Ribbentrop--Beck"

http://www.youtube.com/watch?v=cNMQdM3q1Q4
  • 1
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

90ac
90ac
90ac
27.01.2013, 19:16:52
  • 0
@pikolo: Świetna książka. Dobrze opisuje sytuacje o której mowa w tym wykopie.
vuko10
vuko10
vuko10
26.01.2013, 14:45:59
  • 1
Tak trochę w związku z tematem polecam książkę generała Władysława Sikorskiego z 1934 r. pt.: "Przyszła wojna"

Generał w tej książce przeprowadza analizę sytuacji polityczno - militarnej w Europie w tamtym okresie. Dokonuje analizy zagrożeń w formie konfliktów międzypaństwowych i analizy potencjałów armii krajów sąsiadujących z Polską. Do tego obszerna część książki odnosi się stricte do przewidywań dotyczących aspektów czysto technicznych przyszłej, nadchodzącej wojny.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

tu_ru
tu_ru
27.01.2013, 22:10:52
  • 0
Czy tylko ja czytając tytuł znaleziska, oczami wyobraźni ujrzałem:

?
tu_ru - Czy tylko ja czytając tytuł znaleziska, oczami wyobraźni ujrzałem:



?

źródło: comment_uCuGiTJwknzn8wpGATFdbLJsO3NxS6Om.jpg

Pobierz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

BlackDave
BlackDave
27.01.2013, 16:57:28
  • 0
A można było walczyć z hitlerem i razem zniszczyć związek radziecki. Uniknęlibyśmy komunizmu, a na froncie wschodnim zginęłoby o wiele mniej Polaków niż walcząc z III Rzeszą. Nawet gdyby hitler się rozmyślił i chciał nas po tym zaatakować mielibyśmy dużą przewagę - silne wojsko polskie przeciwko zmęczonemu wehrmachtowi, do tego cały wysiłek Niemców szedłby w kierunku dekomunizacji olbrzymich terenów po ZSRR i wojny z Anglią więc inwazja na Polskę byłaby bardzo wątpliwa.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

t.....t
t.....t
konto usunięte 27.01.2013, 16:39:00
  • 0
Chociaż kampania wrześniowa zakończyła się klęską wojsk polskich, nie można nie doceniać waleczności i ofiarności armii polskiej, która broniła się z zaciętością, jakiej nie spodziewał się żaden z agresorów.


Nie lubię takich zdań, jeśli chodzi o nasze porażki militarne z prostego powodu. I co z tej waleczności? Przytoczę powstanie listopadowe, styczniowe, kampanię obronną 1939 oraz powstanie warszawskie. Oczywiście, walczyliśmy dzielnie, odnieśliśmy moralne zwycięstwo, daliśmy dowód jakimi to jesteśmy bohaterami, itp itd. Tylko,
  • 3
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

qnebra
qnebra
27.01.2013, 19:56:13
  • 0
@tuwpisztekst: $@$#owo sformułowana wypowiedź. Z taką postawą Polska upadłaby na wieki przed rozbiorami.
t.....t
t.....t
konto usunięte 27.01.2013, 19:13:52
  • 0
@Ortheon:

Z tą Polska upadła by już wieki przed rozbiorami. Po co walczyć, skoro można zginąć?


W ogóle Cię nie rozumiem. Mógłbyś wyjaśnić sens wypowiedzi?
Singularity00
Singularity00
27.01.2013, 13:43:39
  • 0
jak dla mnie to My (rząd) zrobiliśmy błąd ufając tylko Anglii i Francji zamiast zrobić cokolwiek by odwlec atak Hitlera na Polskę. Przecież nic (poza idiotyzmem i naiwnością rządu IIRP) nie stało na przeszkodzie by najpierw wspólnie z Hitlerem rozwalić Stalina, potem Hitler wiedząc, że go nie zaatakujemy od wschodu poszedł by na Francję, która by padła tak czy tak. Następnie włączyłaby się Anglia i USA do wojny i wspólnymi siłami pokonałoby
  • 2
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

p.....k
p.....k
konto usunięte 27.01.2013, 14:30:23
  • 1
@Singularity00: a czemu nie postawić wszystkiego na 1 karte i iść na dobre i na złe razem z 3 Rzeszą?

historia pokazuje, że z Niemcami przegrać to i tak lepiej niż z sowietami wygrać.
Singularity00
Singularity00
27.01.2013, 14:41:00
  • 0
@pan_welniak: > a czemu nie postawić wszystkiego na 1 karte i iść na dobre i na złe razem z 3 Rzeszą?

podałem tylko jedną z alteratywnych wersji co mogłoby być gdyby nasz rząd nie był taki pewny tego, że zachód mu pomoże jak nas zaatakują i starał się zrobić cokolwiek by choć jednego sąsiada udobruchać- dla dobra narodu. Może i na tym by ucierpiła honor ale za to ocalilibyśmy miliony
p.....k
p.....k
konto usunięte 27.01.2013, 14:28:55
  • -1
teraz byłoby to samo Tusk z episkopatem do anglii, to co nazywamy wojskiem polskim bierze, mimo zapewne bohaterskiej postawy i przepełnieniu wartoścami patriotycznymi, ostro w dupe a niedobitki lądują w leśnych rowach z przestrzelonymi potylicami.
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

Hity

tygodnia

Kobiety na LinkedIn masowo wyśmiewają popularny post o dyskryminacji mężczyzn
Kobiety na LinkedIn masowo wyśmiewają popularny post o dyskryminacji mężczyzn
3192
32-latek umiera z przyczyn naturalnych w gdańskim areszcie.
32-latek umiera z przyczyn naturalnych w gdańskim areszcie.
2391
Tysiące Węgrów na ulicach Budapesztu. Protest przeciw przemocy i rządom Orbana
Tysiące Węgrów na ulicach Budapesztu. Protest przeciw przemocy i rządom Orbana
2065
iRobot - producent robotów sprzątających właśnie zbankrutował
iRobot - producent robotów sprzątających właśnie zbankrutował
1884

Pokaż 18+

Oskarżeni o gwałt dziennikarze TVN Turbo uniewinnieni
Oskarżeni o gwałt dziennikarze TVN Turbo uniewinnieni
1788
Pokaż więcej

Powiązane tagi

  • #ciekawostki
  • #zainteresowania
  • #liganauki
  • #technologia
  • #biologia
  • #historia
  • #kosmos
  • #fizyka
  • #medycyna
  • #swiatnauki
  • #polska
  • #astronomia
  • #gruparatowaniapoziomu
  • #zdrowie
  • #swiat

Wykop © 2005-2025

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking