Wpis z mikrobloga

#dziendobry #ciekawostkiprawnoprawnicze #ciekawostki #prawo

Czy wiecie, że...

... za uprawianie seksu, nawet za zgodą, z osobą poniżej 15 roku życia grozi identyczna kara (od 2 do 12 lat) jak za spowodowanie eksplozji jądrowej powodującej śmierć lub ciężkie obrażenia u wielu osób? Jednocześnie samo spowodowanie eksplozji nuklearnej ale bez ofiar jest zagrożone niższą karą. Tyle samo latek za kratkami jak za seks z 14-latką grozi także za porwanie statku lub samolotu z tym jednak zastrzeżeniem, że nie może to powodować bezpośredniego niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia wielu osób ani ich śmierci.
  • 14
  • Odpowiedz
@Aqwart: Więc profilaktycznie:

Moje dziecko ma 11 lat i jest głupie - za przeproszeniem, bo nie mam dziecka :D - i ona/on ma dziewczynę/chłopaka 12 lat, którego "baaaaaaaaardzo kocha". I oni się ten teges. Czy ktoś podlega karze? :>
  • Odpowiedz
@GrabkaMan: Nie, dlatego że zgodnie z art. bodajże 10 KK karnie odpowiadać może tylko ten, kto ukończył 17 lat (z drobnymi wyjątkami, w których granica jest niższa, 15lat). W tym przypadku jak wyżej, ewentualnie tylko kwestia demoralizacji czy coś w tym guście w sądzie rodzinnym. Może jakiś kurator, pilnujący żeby oni już się nie ten teges... ;] chociaż muszę od razu zastrzec że akurat w kwestii prawa rodzinnego, to
  • Odpowiedz
@Aqwart: Czyli wyjeżdżając do innego kraju, w którym jest możliwy ślub z osobą poniżej 15 roku życia i tam się z nią żeniąc.

Wrócę do Polski - nadal podlegam karze?
  • Odpowiedz
@GrabkaMan: Aby ślub był ważny w Polsce należy go zalegalizować we właściwym miejscowo USC, a nie jestem pewien - jak Cię to interesuje to mogę potem sprawdzić - czy zalegalizowaliby ślub z dajmy na to, 14-latką (a właściwie jestem niemal pewien że nie, ale nie jestem w stanie z głowy podać podstawy prawnej).

No ale nawet jeśli, załóżmy, ślub jest zalegalizowany, to niestety ale pod KK dalej podlegasz. Co prawda
  • Odpowiedz
@Aqwart: No cóż.. Trudno.. Będę musiał się z Małgosią rozwieść... : (

A tak serio to nie szukaj. Pytałem z ciekawości. :D A nuż byś wiedział. Dzięki za odpowiedź. :D
  • Odpowiedz