Wpis z mikrobloga

Koledzy, towarzysze.. Byłem wczoraj na "Miasto 44". Film kapitalny. Spodziewałem się jakieś ckliwej, gejowskiej epopeji, polskiej "Szkoły uczuć", a zobaczyłem jeden z bardziej okrutnych obrazów wojny w historii kina. Film poraża swoją brutalnością, łapie za gardło, wyżyma człowieka z łez jak szmate.. Po wyjsciu z kina, nie czułem się jakbym był na filmie, ale na pogrzebie. Ludzie nie odzywali się wcale, wychodzili zamyśleni i poruszeni.. Sporo kobiet płakało, jak sam też byłem blisko.. Może zabrzmi to bardzo patetycznie, ale "Miasto 44" to film, który każdy polak, każdy warszawiak i nie tylko, POWINIEN zobaczyć. To świetny polski towar eksportowy, portetujący odwagę powstańców, obrazujący absurd i bezsens wojny.. To dzieło, którym śmiało możemy ubiegać się o Oscara, bo nie ustępuje on wcale takim filmom jak "Pluton" czy "Szeregowiec Ryan". Wszystkie dotychczas powstałe, polskie filmy o wojnie były gwałtem na polskiej historii, dopiero Komasa podszedł do tego tematu z należytą dumą, patosem i charyzmą! Amerykanie nie wstydzą się swojej historii, i oni patosem tym epatują nawet w filmach sci-fi, kiedy - jak zawsze zresztą, po raz kolejny ratują swiąt przed kosmitami (czuwającymi, wężowymi, reptiliańskimi istotami) Więc dlaczego i my nie możemy robić takich filmów?

Ulubiona scena : dubstep, kanały - #!$%@? w fotel

Najbardziej poruszająca scena : piwnice, noworodek, granaty - chyba dlatego, że sam teraz spodziewam się pierwszego dziecka

Settings: 24 godziny niespania (po #nocnazmiana) zwiększona wrażliwość i percepcja, seans z #rozowypasek

Tak między podziałami.. Koledzy neuropejczycy, koledzy konserwy.. Byliscie już? Czy czujecie podobnie?

#4konserwy #neuropa #miasto44 #filmy #maratonfilmowy #patriotyzm #powstaniewarszawskie
  • 38
  • Odpowiedz
@sulkov: Nic, też niedawno byłem. Pomijając, że w niektórych scenach można było umrzeć ze śmiechu na widok efektów gore, to jednak jedno jest pewne. Ten film nie zawiera absolutnie fabuły. Idealny dla polskiego Sebixa. Nie zmęczy się, trochę latających flaków obejrzy, 10/10!!oneone!!
  • Odpowiedz
SPOILER ALERT

@bauagan: No wiem. Chodzi o efekt końcowy. Kiedy powstańscy w tej czerwonej poświacie, ruchu slow motion, wychodzili z wody.. Pomyślałem, że nie ogładam polskiego filmu, a nowy trailer "Stalkera". Świetna scenografia w scenie, taka postapokaliptyczna. Mundury, maski..
  • Odpowiedz
@jaras2: No akurat ta scena z trailera, ze świstającymi kulami, w filmie jest wstawiona na siłe, kiczowata i przerysowana. Jeden z niewielu zgrzytów w filmie. Całość jednak na plus.
  • Odpowiedz
@naczelny_psychiatra: a ,, Pianista,, to polski film o wojnie, czy po prostu polskiego rezysera? Bo moim zdaniem jesli uznac, ze polski to jest o wiele lepszy ;) miasto 44 tez mnie wgniotlo w fotel, aczkolwiek film pokazal w sumie jak wielka glupota bylo powstanie. Nie uwazam, ze ci ludzie nie byli bohaterami, ale tak bardzo widac, ze w tym wszystkim bylo wiecej serca niz rozumu. No i zawsze w smue
  • Odpowiedz
a Pianista,, to polski film o wojnie, czy po prostu polskiego rezysera?


@gwiezdna: polski rezyser, krecony w Polsce, z polskimi aktorami, wyprodukowany za polskie pieniądze. To jaki ma być jak nie polski?
  • Odpowiedz