Wpis z mikrobloga

@Aleksander_Newski: Arabski jest ponoć strasznie zróżnicowany, różnica między poszczególnymi dialektami jest ogromna. Na dodatek nie ma praktycznie nic wspólnego z naszym językiem, nawet pisma - francuski jest pod tym względem niezmiernie łatwiejszy.
@Aleksander_Newski: A hiszpański to nie przede wszystkim Hiszpania? :p Zresztą hiszpański w Europie i Meksyku czy Am. Ł. też się będzie różnił słownictwem, zwrotami czy wymową, ale powiem ci z perspektywy osoby, która angielski też zna płynnie, że bardzo łatwo się go uczy.
Zresztą hiszpański w Europie i Meksyku czy Am. Ł. też się będzie różnił słownictwem, zwrotami czy wymową


@anoption: różnica pomiędzy kastylijskim (hiszpańskim europejskim) a hiszpańskim z Ameryki Łacińskiej jest taka jak pomiędzy angielskim brytyjskim a amerykańskim... w praktyce - i tak bez problemu się dogadasz :)
@Aleksander_Newski:

Za francuskim przemawia glownie ten sam (prawie) alfabet, z 1000 wyrazow zapozyczonych w polskim (bardzo przydatnych, np. antyszambrować czy koszmar), choc i znajda sie wyrazy z arabskiego lub do arabskiego zapozyczone i nam znane.

Za arabskim przemawia dosc prosty alfabet (mimo roznych znakow na poczatku, w srodku czy na koncu wyrazu) i podobnie do polskiego wymawianie wszystkiego, co jest napisane (prawie). Przyklad litera ب "ba" (b), litera ا "alif" (a),
@mk87so0: Języki tonalne to dla mnie już kompletna abstrakcja :). Poza tym Araba w Europie da się spotkać i ewentualnie poćwiczyć język. A z Chińczykami dużo trudniej.

@taju: A czasowo mniej więcej ile Ci zajęły podstawy?
@mk87so0:

Metodologia? :)

Teoretycznie pod 20% ludzi na swiecie to wyznawcy islamu. Teoretycznie koran nie powinien byc tlumaczony na inne jezyki. Teoretycznie w jakims stopniu ci wyznawcy musza znac arabski. Oczywiscie nie znaja, ale 1,5 miliarda ladnie wyglada na mirko ;)
@mk87so0: ja nie o tym.

Ty mowisz o oficjalnym pierwszym lub drugim jezyku. Ja mowie ile osob teoretycznie zna cos z jezyka, bo musi. Wyobraz sobie, ze we mszy tylko po lacinie mozesz. I biblia tez. Albo po aramejsku. Czy ktorykolwiek z nich to twoj pierwszy lub drugi jezyk? Nie.
@taju: No ale tego nie policzysz, ile znać coś tam, francuski kiedyś był jak angielski, ale teraz nie jest do policzenie ile osób zna coś tam. A takim liczeniem, zna ktoś coś bo musi, to ja znam i rosyjski i niemiecki bo musiałem się go uczyć :D
@Aleksander_Newski: ironia, jak ironia... Niestety na przestrzeni lat islam sie zmienial, a potem dodatkowo zostal wypaczony. Podobnie jak chrzescijanstwo zreszta...

To jest jeden z powodow, dla ktorych nie powinno sie tlumaczyc koranu (ani biblii): po naszemu czy po angielsku slowo "unikaj" (avoid) nie ma tak silnego wplywu jak "nie wolno ci". I teraz - zeby zrozumiec zapis z koranu odnoszacy sie do uzywek, musialbys wychowac sie w tamtej kulturze w czasach
ironia, jak ironia... Niestety na przestrzeni lat islam sie zmienial, a potem dodatkowo zostal wypaczony. Podobnie jak chrzescijanstwo zreszta...


@taju: Mimo wszystko jednak nie zapominaj, że islam nie rozprzestrzenił się pierwotnie drogą pokojową, a potężnymi podbojami. A wielu ludzi usłyszało głos muzułmańskiego proroka dzięki wiszącym nad nimi mieczem.
@Aleksander_Newski: nie mowie, ze nie. Jak w prawie kazdej religii. Najpierw mowisz, ze cos jest dobre, zbierasz uczniow/wyznawcow. Rosniecie w sile. Cos jednak nie jest dobre czasem. Macie armie. Ooo, to jednak jest zle... ;)

Napisalem, ze sie zmienial islam. A dodatkowo go pozniej jeszcze zupelnie wypaczono.

Nie pierwszy i nie ostatni raz :)
@taju: Niby tak, ale zauważ, że np zanim chrześcijanie pomyśleli żeby kogokolwiek zmuszać do chrztu mocno się rozwinęli na terenie Rzymu w pokojowy sposób. Chrześcijaninem stawał się ten, kto chciał żyć w takiej wspólnocie. Przymusowe konwersje to (chwilowo) schyłek Cesarstwa, a potem dopiero IX wiek i wyprawy Karola Wielkiego na Sasów. Tak samo było z buddystami. Ludziom podobały się nauki Buddy (swoją drogą to słowo ma podobne znaczenie i źródłosłów co
@Aleksander_Newski:

niestety nie wygladalo to dokladnie tak. Wojny klanow o wplywy to jedno, a "krucjaty" to drugie. W sumie to zwyciezcy pisza historie, wiec i ja nie mam pewnosci co do zrodel, ale do czasow Medyny, czy nawet kilku lat pozniej, islam byl dosc pokojowy. M. nie byl durniem i dopoki nie zebrala sie odpowiednia liczba osob - byl calkiem pokojowo usposobiony... Miedzy innymi to mialem na mysli piszac, ze sie
@Aleksander_Newski: Hebrajski. Po nauce alfabetu jest zupełnie łatwy. Także bardzo ciekawa jest żydowska wikipedia i ich spojrzenie na świat. Zupełnie różne od naszego i z mojej perspektywy pełne niesamowitej propagandy. Nawet przez google translate polecam poczytać jak nie będzie Ci się chciało uczyć języka.

.שלום