Wpis z mikrobloga

Po ostatnim wycieku z iClouda, znanym szerzej jako #celebgate i #fappening pojawiło się mnóstwo pseudonaukowych artykułów jak przeciętny Kowalski powinien zabezpieczać się w sieci. W najlepszym razie nic sobą nie wnoszą, w najgorszym razie są błędne. Zdarzają się też artykuły dobre, ale są za to niezrozumiałe dla ww. Kowalskiego.

Piszę o tym, ponieważ temat ma sporo wspólnego z moją pracą i potrafię zrobić poradnik (ew serię, na wzór Banaszka opowiadającego o lotnictwie), które dadzą łatwo przyswajalna wiedzę co zrobić, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo włamania się na nasze konta.

Poradnik byłyby kierowany do zwykłego uzytkownika, sysadmini nie znajdą w nim nic dla siebie i stawiałby na rozwiazania, których Kowalski będzie używał - bez #!$%@? o tym, że hasło powinno mieć trylion znaków specjalnych i ma być zmienione codziennie.

Czy ktoś z Was byłby takim czymś zainteresowany?

W zasadzie nie wiem jak to otagowac: #bezpieczenstwo #it #poradnik #ama #pytanie #internet
  • 49
@FilozofujacaCalka: Takie ogolniki tez będą - ataki socjotechniczne są niesamowicie popularne i bardzo skuteczne. Świadomość takiego wektora ataku jest kluczowa, żeby zapewnić bezpieczeństwo całokształtu. Mniej oczywiste ataki socjotechniczne tez ujmę. No i oprócz tego będzie mnóstwo innych rzeczy, od oczywistych oczywistości po mało znane, ale istotne kwestie.

Jaki tag do tego byście dali? @drop_database cannot into mikroblog...
@Elec: blokowanie keyloggerow nie za bardzo wpisuje się w moją koncepcję zrobienia czegoś dla przeciętnego użytkownika - pomijając truizmy pokroju 'nie instaluj crackow'... To jest sam w sobie dosyć obszerny temat, bonusowo dochodzą keyloggery sprzetowe...

Tak tylko na głos myślę, bo forma takiego poradnika w dużej mierze zależy od zainteresowania i właśnie od oczekiwan. Nie za bardzo widzę, jak miałbym to pogodzic, kiedy przeciętny Kowalski nie wie, co to jest keylogger.
@Elec:

I to jest właśnie problem u większości użytkowników komputerów - masz trojana na kompie i chcesz użyć klawiatury ekranowej.

Prawidłowe podejście jest takie - maszyna była/jest zainfekowana = format i stawianie od nowa. Zawsze - nie ma innej możliwości. Jeśli ktoś zainstalował keyloggera na twoim komputerze, to równie dobrze może zrzucać całą wymianę danych na komputerze, łącznie z nagrywaniem pulpitu, przechwytywaniem urządzeń, przechwytywaniem pakietów.

Dodatkowo - nie jesteś pewny tego