Wpis z mikrobloga

"Evelyn McHale"

Najpiękniejsze samobójstwo świata. Taką etykietę właśnie przypięto samobójstwu 23-letniej Evelyn McHale, która 1 maja 1947 roku skoczyła z 83 piętra Empire State Building. Fotograf Robert Wiles zrobił zdjęcie McHale kilka minut po jej śmierci.

Fotograf Robert Wiles, przechodząc nieopodal Empire State Building, Wiles usłyszał huk podobny do eksplozji. Przeszedł na drugą stronę ulicy i jego oczom ukazał się niespodziewany i straszny widok. Okazało się, że ów huk spowodowany został upadkiem 23-letniej kobiety z ogromnej wysokości. Evelyn spadła wprost na samochód zaparkowany przed budynkiem (kierowca szczęśliwie wysiadł niedługo przed wypadkiem). Patrząc na piękną twarz młodej kobiety, reprezentującą klasyczną urodę lat 40. ubiegłego wieku nasuwa się pytanie: dlaczego to zrobiła?. Wśród osobistych rzeczy pozostawionych przez Evelyn znaleziono notatkę: "Mój narzeczony chce, bym wyszła za niego w czerwcu. Nie sądzę, bym była dobrą żoną dla kogokolwiek. Będzie mu lepiej beze mnie… ".

Na zdjęciu Evelyn wygląda, jakby spała, jakby zmrużyła na chwilkę oczy. Jakby drwiąc ze swojej urody nie leży jednak na pięknym łóżku, wśród atłasowej pościeli, tylko na powyginanej blasze. Dookoła niej nie leżą drogie kamienie, tylko odłamki szkła z szyb wybitych siłą uderzenia. Wciąż trzyma w ręku perły – podobno nosiła je tylko w czwartki. Może właśnie dlatego wybrała ten dzień – w 1947 pierwszy maja wypadał właśnie w czwartek.

Chyba nikt z rodziny Evelyn McHale nie przypuszczał, że uzna ona siebie za niewystarczająco dobrą dla kogokolwiek. Jej narzeczony twierdził, że gdy odwiedziła go parę dni wcześniej, wyglądała na idealnie szczęśliwą. Faktem pozostaje, iż sama Evelyn oraz zdjęcie wykonanie przez Wilesa stało się inspiracją dla wielu artystów – choćby Andy’ego Warhola.

Wbrew temu co się mówi nie był to pierwszy samobójczy skok z ogromnego wieżowca. Palma pierwszeństwa należy się robotnikowi, który postanowił skończyć ze swoim życiem jeszcze w trakcie budowy gmachu. źródło

#historiajednejfotografii #fotohistoria #historia #fotografia #usa
siwymaka - "Evelyn McHale"



Najpiękniejsze samobójstwo świata. Taką etykietę właśni...

źródło: comment_YIAD92ADl3r5PJ127KSO91ClOefdVazE.jpg

Pobierz
  • 36
  • Odpowiedz
@bakteriepodbaterie: I tak teraz jakby "ruszył" z miejsca, przez długi czas nic nie dodawał, ale nie tylko tam są ciekawe opisy zdjęć. Warto poszukać, bo to są naprawdę ciekawe rzeczy. Dużo też takich ciekawostek można znaleźć na ruskich stronach :).
  • Odpowiedz
@siwymaka: Ano, dostał lekkiego kopa, masz rację. Mam różnie zbiory, ale nie mam zupełnie czasu, od 5 tygodni nie mam czasu dla materiałów potrzebnych do pracy nawet :D. Swoją drogą rosyjska część internetu rzeczywiście pod względem takich materiałów bogata, jak oni to robią? ;)
  • Odpowiedz
@bakteriepodbaterie: Jak masz coś ciekawego, to wrzucaj. A kto teraz ma czas?. Używaj tych tagów co masz w tym wpisie, przynajmniej nie przeoczymy. A z ruskimi, tak do końca nie wiadomo skąd oni to mają. Tam jest niezliczona ilość osób, które to udostępniają. Mają zdjęcia w niesamowitej jakości :).
  • Odpowiedz
@siwymaka: Musiałbym pogrzebać, a na to się niestety nie zanosi ;). Pewnie uczniowie ;)! Jak byłem w liceum miałem 51h w robocze, 6h z weekendów oraz 2-3h dziennie roboty do szkoły to miałem jakoś czas :D.

Jasne, jeżeli coś będę miał to otaguje poprawnie :).

To pewnie coś jest na rzeczy z NWO...;), kiepsko się kryją!
  • Odpowiedz
Kiedyś o tym czytałem: ponoć gdy zabrano się do przenoszenia jej ciała, to okazało się, że ma praktycznie płynną konststencję na skutek zniszczenia ciała po upadku.
  • Odpowiedz
@siwymaka: O rany, ależ historia. Ależ widok. Byłem pewien, że to jakaś STYLIZACJA do fotografii w takim stylu. Naprawdę niesamowite wydarzenie i to jak wyglądała nieboszczka.
  • Odpowiedz
@siwymaka: Serio to jest możliwe, żeby spaść z takiej wysokości i nadal wyglądać jak człowiek? Na tej fotografii nie widać nawet żadnych złamań otwartych, krwi. Wygląda jak pozująca modelka.
  • Odpowiedz