Wpis z mikrobloga

Dyżur w pogotowie ratunkowym.

Godzina 1.00

Wezwanie:

- pacjent 60 lat

- nadciśnienie tętnicze (200/100), nie przechodzi po lekach.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia:

- pomiar ciśnienia tętniczego krwi na lewym ramieniu: 140/90

- pomiar ciśnienia tętniczego krwi na prawym ramieniu 150/90 (dla pewności pomiar na obu ramionach).

- żadnych odchyleń, patologii, wszystkie pozostałe parametry także w normie.

Diagnoza:

- zepsuty ciśnieniomierz elektroniczny, którego używał pacjent.

Wrażenia - bezcenne. Za wszystko inne zapłaci podatnik.

#999 #pogotowie #ratownictwo #polska
  • 275
Dobrze, że nie zszedł po tym captoprliu ;)


@wykopany28: Ja captoprilu temu pacjentowi nie podawałem, bo nie było wskazań. Poza tym nie jest łatwo "zejść" po captoprilu (o ile się go używa rozsądnie).
U mnie podobnie, dwa ciśnieniomierze i każdy nie kosztował więcej niż 20 zł. Co pomiar wskazują inaczej.


@Pan_wons: Moja rada: kup zwykły ciśnieniomierz manualny (taki z rękawem i pompką) i poproś zaprzyjaźnioną pielęgniarkę, żeby nauczyła Cię mierzyć ciśnienie samodzielnie. To naprawdę proste.
A co byś powiedział gdybym to był ja - mam zdiagnozowane nadciśnienie i mierzę sobie je czasem o 1 w nocy?


@lukaszlew77: A z jakiego powodu mierzysz sobie ciśnienie w nocy? Jeśli "coś" się dzieje, to rozumiem. Ale jeśli z nudów, to nie jest to dobry pomysł. Przemęczenie, bezsenność mogą mieć wpływ na wynik pomiaru.
Tego to mnie internet nauczy :P Ile taki ciśnieniomierz może kosztować? Jest różnica w jakości między tańszymi i droższymi?


@Pan_wons: Lepiej, żeby jednak pielęgniarka Cię nauczyła... Jeśli nie masz znajomej, to myślę, że w POZ ktoś Ci to pokaże. Jeśli chodzi o zakup - odrzuć skrajności cenowe. Myślę, że około 50 zł. kupisz.
Zdajesz sobie sprawę, że ilość karetek jest dostosowywana do ilości wezwań?


Takie wezwania jak to też są wliczone.


@vlodar: Ciekawe. Proszę o źródło tej informacji. Bo z mojej wiedzy (11 lat w tym siedzę) wynika, że karetek było i wciąż jest zbyt mało w stosunku do ilości wezwań.
myślę, że pomiar nie byłby reprezentatywny


@lukaszlew77: To wstań 2 minuty wcześniej (tyle wystarczy na pomiar) i zmierz ciśnienie rano. Nocne pomiary to naprawdę nie jest dobry pomysł. W nocy się śpi, to jesteśmy stworzeni.
No bosko wygląda dyskusja ratownika z ludźmi którzy kompletnie nie mają pojęcia jak funkcjonuje PRM i jakie są jego możliwości. Szacun za wytrwałość w prowadzeniu dyskusji.


@TakiSmieszek: Ta dyskusja (przynajmniej z mojej strony) ma pewien sens - staram się uświadomić tych nieświadomych. Tych, którzy uważają, że płacą podatki, więc im się należy i wzywają pogotowie do: kłótni z żoną, bólu pleców od trzech miesięcy, złego samopoczucia, podejrzenie, że dziecko bierze narkotyki