Wpis z mikrobloga

Tyle się mówi o tym, że samochód elektrycznie nie potrzebuje skrzyni biegów, a wg. mnie nie jest to do końca prawdą.

Moja logika jest taka - nawet jeżeli silnik elektryczny od 0 obrotów do max dawałby cały czas maksymalny moment obrotowy, to i tak kiedyś te obroty się skończą.

Jeżeli normalny silnik, rozwija prędkość 50km/h na pierwszym biegu przy powiedzmy 6000 obr/min, a silnik elektryczny kręci się do (nie wiem, ale zgaduję) 20 000 obr/min, oznacza to, że na tej "jedynej jedynce" pojedziemy maksimum ~170km/h. Dlatego, aby zwiększyć Vmax samochodu do np. 250km/h muszą tą "jedyną jedynkę" zrobić dłuższą. Jaką to niesie konsekwencję?

Że silnik spalinowy o momencie 50Nm rozpędzi się szybciej niż elektryczny o momencie 50Nm (pomijam zakres bardzo niskich obrotów gdzie spalinowy całkiem odpada).

Można by więc np. wkładając dwustopniową skrzynię do elektryka wykorzystać na prawdę sporo więcej osiągów z jego silnika,

szczególnie przyspieszenie 0-100. Taka Tesla S przyspiesza szybko, jednak gdyby wykorzystać ten moment ze skrzynią moim zdaniem byłoby dużo szybciej (jeżeli trakcja pozwoli), jak uważacie?

#motoryzacja #tesla
  • 6
  • Odpowiedz
@hbpitero: Ale wiesz, że im wyższy bieg tym mniejsze jest przełożenie? Skrzynia biegów służy głownie do tego żebyś był w stanie przełamać tarcie statyczne i rozpędzić auto.
  • Odpowiedz
@a231: No właśnie w tesli to tak, jakby "ruszać z dwójki" lub może nawet trójki (osiągamy na tym biegu Vmax).

Mając te powiedzmy 600Nm moglibyśmy skrzynią biegów zrobić bieg od 0 do 100 mający 1200Nm, co znacznie poprawiło by osiągi 0-100. Drugim biegiem byłby "ten jedyny" który jest aktualnie zestopniowany - pozwoliłby dociągnąć już gorszym momentem do Vmax.

Wg. mnie osiągi byłyby dużo
  • Odpowiedz
Troszkę poczytałem - wprowadzenie skrzyni biegów pozwoli podwyższyć prędkość maksymalną, jednak odbędzie się to kosztem większej masy, zabrania wolnego miejsca, większą awaryjnością i większą ceną. Inżynierowie uznali, że prędkość maksymalna i tak jest już na tyle duża, że nie ma sensu ładować skrzyni automatycznej.
  • Odpowiedz