Wpis z mikrobloga

Jakby ktoś chciał się wgłębić o co w tym rysunku chodzi dokładnie to poniżej zamieszczam wyjaśnienie. Ja mam jednak inny problem :P nie potrafiłem dobrze napisać tego programu i patrze jak to zrobił ktoś inny i się zastanawiam co robi w tym przypadku cewka ( R )

Na stronie jest opisane to tak:

Cewka typu R działa w połączeniu z cewką typu S. Ich działanie jest identyczne jak w przypadku przerzutnika typu RS. Jeśli cewka typu R jest zasilana, to komórka pamięci pod wybranym adresem bazowym ustawi się na 0. Jeśli cewka ta nie jest zasilana, to zawartość komórki pod adresem bazowym nie ulega zmianie.

UMIAŁBY KTOŚ NA CHŁOPSKI ROZUM PRZETŁUMACZYĆ DLACZEGO NIE MOŻNA TAM UŻYĆ ZWYCZAJNEJ CEWKI ( ), a jest ta ( R )? :P

inb4 bo nie zadziała

-------------------------------------------------------------------

Takie zadania z programu dydaktycznego mam:

Napełnianie butelek orenżadą:

Sterowanie pierwszym etapem produkcji (napełnianie) odbywa się w następujący sposób:

Rurkę (ukrytą w lejku), z której nalewana jest oranżada można podnosić i opuszczać. Aby butelka mogła przejechać, lejek musi być podniesiony. Sterowanie kierunkiem ruchu lejka odbywa się przez komórkę LEJEK.

Można otworzyć lub zamknąć dopływ oranżady. Aby oranżada nie rozlewała się po hali produkcyjnej, w trakcie nalewania butelka musi być schowana pod lejkiem. Sterowanie dopływem odbywa się przez komórkę DOPŁYW.

Dostępny jest czujnik obecności butelki pod lejkiem. Jego aktywność może np. aktywować opuszczenie lejka. Dostępny jest on w komórce PRZY_DOP.

Sterowanie drugim etapem produkcji (kapslowanie) odbywa się w następujący sposób:

Pierwsze z ruchomych ramion (większe) służy do ustawienia butelki dokładnie pod kapslem, a także do przytrzymania jej w miejscu podczas nakładania kapsla. Sterowanie ruchem góra-dół tej części odbywa się poprzez komorkę KAPSEL.

Drugie ramię jest tłokiem wciskającym kapsel na butelkę. Na jego końcu znajduje się kapsel, automatycznie nakładany, jeśli tłok znajdzie się w skrajnie górnej pozycji. Sterowanie góra-dół tym tłokiem odbywa się przez komórkę TŁOK.

Dostępny jest czujnik obecności butelki pod tłokiem. Jego aktywność może np. aktywować założenie kapsla. Dostępny jest on w komórce PRZY_KAP.

Dodatkowo musimy sterować przesuwem linii produkcyjnej. Linia porusza się tylko w jednym kierunku (w prawo). O tym, czy linia stoi, czy się przesuwa decyduje stan komórki TAŚMA.

Naszym zadaniem jest uruchomienie produkcji. Należy przesuwając kolejne butelki po linii produkcyjnej napełniać je i kapslować. Nasz program napiszemy metodą kolejnych przybliżeń, co krok dodając nową cechę.

Zadania do wykonania:

Napisz program, w którym linia produkcyjna przesuwa pierwszą butelkę aż do lejka (aż zadziała czujnik PRZY_DOP).

Dopisz do poprzedniego programu opuszczanie lejka, gdy znajdzie się pod nim butelka , a następnie napełnianie jej oranżadą (wykorzystaj timer).

Uzupełnij poprzedni program o podniesienie lejka po napełnieniu i ponowne uruchomienie przesuwu linii produkcyjnej.

Dodaj kapslowanie butelek w analogiczny sposób.

#plc #elektronika
S.....k - Jakby ktoś chciał się wgłębić o co w tym rysunku chodzi dokładnie to poniże...

źródło: comment_LZeuRpD8vEXwb7D6YGwOsPuUQ3KXQUMN.jpg

Pobierz
  • 3