Wpis z mikrobloga

Ej, bo mam takie głupie pytanie :P

Niby się mówi, że jak się ma wziąć pół dawki, to się bierze pól tabletki. No ale czy to jest tak na serio, serio? Bo sama tabletka jako byt, to chyba nie jest sam lek, tylko jakieś "spoiwo", które tę tabletkę trzyma w całości, co nie? I teraz czy ta mieszanka jest w miarę - nie wiem jak to nazwać - jednolita?

W sensie mam lek 100g, ale od jutra mam brać 112g. Czy jak podzielę tabletkę 50g na 4 części, to wyjdę na swoje? :) Czy może być tak, że się dawka podzieli - nie wiem 5 / 12 / 12 / 21? ;P


#medycyna #farmacja #leki #tabletki #rozkminy
  • 20
@RRybak: to zależy od tabletki. Są takie, które są jednolite, po przedzieleniu na pół będzie tak samo działać i się wydzielać. Ale są też takie, które nie mogą być rozdrabniane, bo są tak zbudowane, żeby wydzielać się stopniowo, warstwa po warstwie. Wtedy przedzielenie na pół może spowodować wydzielenie się substancji czynnej całej od razu. Takie tabletki chyba nazywają się w medycynie kapsułki. Na pewno to wszystkie tabletki o "zmodyfikowanym uwalnianiu"
@duffman: widzisz, orzeszków w paczce jest 100gr. Bo wiesz, że tyle w tej paczce ma być. Ale jak przekroisz paczkę na pół, to nie masz pewności, że podzieliłeś to 50/50. Inaczej pewnie będzie z żółtym serem - widać to gołym okiem.

To, że jest konkretna, założona dawka w pigułce, to jakby dla mnie była inna kwestia, niż na ile jest ona jednolita.
@RRybak: kapsułki, jeżeli o to Ci chodzi, nie muszą być płynne, ani nawet trudne do podzielenia :) A co do zwykłych, to w lekach są bardzo restrykcyjne normy, jeśli chodzi o jakość, rozproszenie substancji itp, wiec powinno być tyle samo e każdej połówce. Inna sprawa, że czasem dzieląc tabletkę na pół, dzieli mi się na 2/5 i 3/5 np, bo tabletka jest mała :D
@RRybak: a dupa, lekarz mnie okłamał i się nie znał. Kapsułka to granulat, żel, płyn, proszek lub pasta zamknięta w otoczce. Wydzielanie się nie ma nic do rzeczy. W każdym razie, dzielenie zależy od tabletki i tego jak się uwalnia substancja. Czytać ulotkę i tyle :p
@RRybak: tak jak już napisali, zwykłe tabletki możesz dzielić, te z otoczką, kapsułki - nie. Jak masz problem z dokładnym podzieleniem, to włóż ją w papier śniadaniowy i rozgnieć wałkiem. Potem dzielisz na części tak jak kokę ʕʔ
@tmb28:

@RRybak: Na opakowaniu producent umieszcza oznaczenia: retard (z ang. opóźniać), depot (z franc. magazyn, zapas), prolongatum (z łac. przedłużony) lub skróty: CR (z ang. kontrolowane uwalnianie), SR (z ang. spowolnione uwalnianie), ER (z ang. przedłużone uwalnianie).

Tych nie można dzielić, jak są uszkodzone, należy je wyrzucić, bo nieprawidłowe uwalnianie substancji może skutkować przedawkowaniem.

Nawet jak są to tabletki.
@duffman: a nie prawda ;) mam teraz przed nosem SLOW-MAG, opisane jako tabletka, ale w żółtej otoczce "dzięki specjalnej otoczce wchłania się w jelicie". A na głównej stronie "tabletki dojelitowe". Więc nie jest jednolita