Wpis z mikrobloga

hej, elektrycy, elektronicy i wszyscy, którym prąd niestraszny, oraz użytkownicy Hi-Fi, mam szybkie pytanie:

czy można zupełnie bezkarnie używać sprzęt audio robionego pod 220V 50Hz i zasilać go z naszej sieci napięciem 230V 60Hz?

Przymierzam się do zakupu sluchawkowego wzmacniacza lampowego i zobaczylem bardzo fajny model w Chinach (G&W T2.6F), ale jest to wczesny model, jeszcze nie eksportowy, stąd moje pytanie....

Nie spalę sprzętu? Nie będzie buczeć? Jakieś parametry ulegną zmienie, czy nie?

#elektronika #elektrotechnika #elektroda #elektryka #audio
  • 61
@nt22: nie no wez, ja tam o pradzie wiem tyle, zeby go unikac, wiec pytanie moze sie wydawac smieszne komus kto ma pojecie, ale mnie zmartwilo to ze nie ma na tabliczce zwyczajowego 220-240V, tylko wlasnie ~220.
@Atomic_Cookie: To masz coś nie tak z instalacją, za duży błąd.

@Angel_of_death: Oczywiście, że nie ma rzeczy idealnych, ale napięcie w sieci nie może mieć dużych odchyleń, jeśli użytkownik wyżej mówi, że ma 240-250 to od razu widać, że ma coś źle z siecią.

U mnie zawsze to napięcie utrzymuje się w zakresie 231-233V
@Felonious_Gru: Co to zmienia? Układ zasilania jest już pewnie robiony z półprzewodnikowych elementów, a to przecież to zostaje dodatkowo obciążony. Zresztą wahania napięcia zasilania też potrafią zmienić punkt pracy lampy.

Myślę, że producent miałby uzasadnienie dla odmowy uznania reklamacji jeśli urządzenie się podłącza do innego, niż znamionowe napięcia zasilania.
@Sergeant_Matt_Baker: wzmacniacz nad ktorym sie zastanawiam to G&W T2.6F, ale nie jest to jego obecna, eksportowa wersja, ale wczesna, na rynek chinski, stad jego znaomionowe 220V i moje pytanie.

(w sumie najbardziej obawiam sie potencjalnych szumow przy wyzszym napieciu i krotszego zycia podzespolow, ale moge sie mylic, bo o elektryce to mam metne pojecie)

Normalnie wzialbym nowke sztuke, ale egzemplarz, ktory przykul moja uwage ma duzo lepsze lampy, a do tego
@Sergeant_Matt_Baker: wiesz, mialem krotko audiotechnike 5000 w drewnie, wiec to chyba polke wyzej, ale mimo wyzszej ceny jej dzwiek uwazam dla mojego gustu muzycznego za gorszy od akg702. Pewnie kwestia gustu, bo przeciez kazdy ma inne uszy, no i muzyki,ktora sie slucha, ale nie slyszalem lepszego wokalu kobiecego niz w AKG i generalnie lubie ich czyste, jasne brzmienie.

Zupelnie nie toleruje Sennheiserow, dla mnie one wszystkie dudnia, a muzyka brzmi jakby
@dzikireks: Audio-Technica W5000 to podobno ''trudne słuchawki''. Albo kochasz ich brzmienie albo go nienawidzisz. Z Audio-Techncy bardzo podobał mi się model W1000X po odsłuchu. W ogóle Audio-Technica przemawia do mnie swoim bezpośrednim sposobem prezentacji dźwięku i na pewno w niedalekiej przyszłości przygarnę któryś model.

Mówisz że lepszych kobiecy wokali od tych na K702 nie słyszałeś? No to teraz dałeś mi misję, bo nie słyszałem ich jeszcze a kobiecy wokal to coś
a bo teraz mam wzmacniacz wstydliwy :)

Aune T1 podpiety do kompa, wiec pilnie potrzebuje czegos normalniejszego, a ze szukalem czegos w przedziale do 500 dolcow, to zastanawiam sie miedzy darkvoice, a G&W T2.6F wlasnie.

No o HD800 to mnostwo dobrego slyszalem, wlasciwie to same zachwyty, ale nie mialem przyjemnosci ich slyszec.
@dzikireks: Nie przesadzaj z tym Aune T1, nie jest tak źle ;p Lubujesz się w lampach widzę. Ja nawet nie miałem za bardzo styczności z lampowymi wzmacniaczami do tej pory. A HD800 koniecznie sprawdź jak będziesz miał okazję i właśnie lampowe wzmacniacze idealnie się nadają bo na większości tranzystorów HD800 są podobno aż za bardzo analitycznie. No nie wiem, mi tam się podobało : )
@Sergeant_Matt_Baker: aune sprawilem sobie do akg702 i pasuja bardzo fajnie, w sumei nie sa lampowe, jedynie bufor maja z lampa, reszta jest normalna, na scalakach. wczesniej uzywalem glownie odtwarzaczy przenosnych (mam obecnie hisoundaudio studio v3 oraz colorfly c4, sanse i stary jednobitowy minidisk sharpa) , albo wiezy podlaczanej pod komputer, ale chcialem miec dedykowany wzmacniacz sluchawkowy, stad wybor.

No ale do k340 potrzeba zdecydowanie wiecej mocy, a wybor na lampy jest
@Sergeant_Matt_Baker: no szkoda, ze nie ma gdzies sklepu z tymi wszystkimi wzmacniaczami naraz, zeby mozna bylo sobie pojsc, wpiac swoje sluchawki i posluchac i to najlepiej przy roznych konfiguracjach lamp i opampów, bo ta cala zabawa w kupowanie, testowanie i sprzedawanie czasem jest zbyt czasochlonna, a kazdy ma inny gust muzyczny i ciezko sie zdecydowac pod wplywem opisu :)
@dzikireks: Ze sprzetem przenosnym i sluchawkami jest duzo latwiej, bo zawsze mozna sie powymieniac ze znajomymi i poodwiedzac sklepy, ale chinskie wzmacniacze, albo sprzet hifi sprzed lat to juz inna bajka.
@Sergeant_Matt_Baker: studio v3 od hisoundaudio (bardzo fajny moim zdaniem, podoba mi sie jasne, wyrazne brzmienie i rewleacyjny czas pracy baterii oraz bardzo odbra relacja jakosci do ceny) i calkiem podobny do niego, choc dwa razy drozszy colorfly c4. Mam tez sanse clip z czasow, gdy uzywalem osobnego wzmacniacza kieszonkowego fiio10, oraz starenkiego jednobitowego sharpa, minidiska, bo mam troche starych plytek.

No o ak120 to slyszalem mase dobrych rzeczy... w sumie to
@dzikireks: C4 słyszałem AK120 też, w dość dużych odstępach czasu jednak różnica jest spora mi się wydaje. Szczególnie przy takiej cenie tego kałacha to aż żal nie zmienić ;p. Dużo dobrego słyszałem o tym Studio v3.

Ja już długo siedzę na Cowon J3 z Fiio E12. Już tyle razy planowałem zmianę na coś lepszego ale w sumie przy moich obecnych potrzebach byłby to trochę wywalenie kasy w błoto i wolę chyba
@Sergeant_Matt_Baker: wiesz, jesli ktos lubi ciemne brzmienie, to studio v3 mu nie podpasuje. Ale dla milosnikow jasnego dzwieku i wyraznej prezentacji, to jest to. Ma rowniez sporo mocy, daje rade nawer z AKG serii 700, choc do niego uzywam 550 i dousznych Audeo, ktore zasila jak ta lala. Jedyny jego powazny mankament to menu, w ktorym czasem przy cofaniu do poprzednich funkcji mozna wylaczyc odtwarzacz i potem czekac trzy minuty na
@Sergeant_Matt_Baker: a w ogole czego sluchasz? Wpadlo Ci ostatnio w ucho cos ciekawego?

ja w ubieglym tygodniu trafilem na trzy nagrania, ktore chyba mialem przez kilka godzin ustawione na odtwarzanie w petli hehe, tak mi sie spodobaly. Jak masz ochote, to sprawdz sobie:

Nils Landgren - Greenfields, Hakan Halstrom - Jag Vet Vilken Dy Hon Varit, oraz Karen Souza - Creep.
@dzikireks: Ja się uparłem że jak już będę zmieniał to tylko na któryś Astell&Kern. Potrzebne mi wyjście cyfrowe bo chcę pominąć komputer w moim torze audio i z playera puszczać muzykę na DAC. Jest kilka płyt których nie mogę dostać albo też przyda się gdy zakupię jakąś muzykę z HDTracks itp to się przyda. Generalnie jestem fanem używania wciąż odtwarzacza CD ;p Niby te nowe Fiio czy iBasso też mają wyjścia
@Sergeant_Matt_Baker: no ja powazna rowniez, walsciwie z kazdej epoki, ale na pierwszym miejscu stawiam dzwieki Baroku, a Scarlattiego, czy Rameau moglbym sluchac calymi dniami.

A poza tym, to rozrzut mam olbrzymi, od popu, przez rnb, lekki jazz, czy soul az do electro, punk, rock, czy dubstep.

W kazdym nurcie sa dobre kawalki i jak na taki trafie, to z radoscia przygarniam do mojej kolekcji.

Ale z muzyka koreanska nie mialem stycznosci