Wpis z mikrobloga

Są jakieś Mirki winiarze? Robię wino pierwszy raz w życiu (sok 100% jabłkowy + nieco nektaru porzeczkowego), ponieważ cukromierz pokazywał przez dłuższy czas Blg na minusie, a na dnie zgromadziło się już sporo osadu przelałem znad osadu wino do innego baniaczka pod sam korek i zauważyłem że rurka fermentacyjna (dla mnie to manometr u-rurka :D) pokazuje podciśnienie w balonie - czy przejmować się tym jakoś mocno? W końcu powinno się separować wino od powietrza. #pijzwykopem #wino
  • 5
@beka_z_wykopkow: Podciśnienie? Chyba nadciśnienie. W balonie nie ma prawa być podciśnienia, w końcu co powietrze wyciągnie z balonu.

Chyba, że masz w balonie sporo powietrza i na skutek zmiany temperatury wytwarza się podciśnienie. Jeżeli to faktycznie na skutek zmiany temperatury to nie masz czym się przejmować.

Racja, należy winu pozostawić jak najmniejszą powierzchnię styczną z powietrzem aby nie pozwolić się utleniać.

No tak, bo to jest niby swego rodzaju U-rurka.
@beka_z_wykopkow: cukromierz pokazuje zero? być może w tych sokach i nektarach wcale nie było cukru tylko same słodziki i nie zacznie nawet pracować.

Na dnie to mogą być obumarłe drożdże.

Proponuję do takich postów dodawać tag #winiarstwo - mało obserwujących, ale może kiedyś więcej osób zacznie(oby)
@gumis112211: Nie, nie, sądzę, że jest mowa już o fermentacji cichej, skoro osady na dnie. A sam odczyt może spaść poniżej 0 Blg bo przy odfermentowaniu całego cukru i tak wysokim stężeniu alkoholu blg bez jakichkolwiek poprawek na zawartość niecukrów zejdzie do -1.

Nie wiedziałem, że jest taki tag, sam go zacznę obserwować ;)
@gumis112211: Oczywiście sok jabłkowy był 100% (robiłem już na jego bazie cydr), nektar porzeczkowy miał 25% soku + dodałem jeszcze cukier. BLG początkowe wyniosło 22, dopiero po fermentacji jest jakby to zespół Lady Pank zaśpiewał "Mniej niż zero" (ile dokładnie jest na minusie - nie wiem, bo podziałka zaczyna się od 0). Więc z fermentacją problemu nie było.

@browarPL: Oczywiście było na początku nadciśnienie, podciśnienie pojawiło się gdy zlałem pierwszy
@beka_z_wykopkow: Aha, czyli nie ma czym si przejmować. Fajny cydr powstaje z połączenia soku jabłkowego i soku z czarnej porzeczki. Proporcje 70% jabłkowego i 30% porzeczkowego.

Masz mniej niż zero z powodu o którym pisałem wcześniej.