Aktywne Wpisy
ChlopoRobotnik2137 +134
Anthony Napolitano - skąd oni biora te imiona i nazwiska? Przecież to brzmi jak chłop byłby jakimś aktorem p---o filmów gejowskich z lat 90 :D nie wierze ze po rodzicach się tak nazywa
#frajerzyzmlm
#frajerzyzmlm
FeniFikerr +3
Takie coś było pjte nie pierwszy raz wczoraj i jakie to jest CUDO! k---a, wstaję normalnie przed 6:00 tak jak przez cały tydzień i 0 kaca, nie ma Sahary w ryju... Normalnie najlepsza w---a ever. #wodka #a-----l #pijzwykopem
Jeden z najdziwniejszych przypadków trafienia w "niewolę" związany jest z polskim artystą Stanisławem Chlebowskim.
Kto to taki? Ogólnie rzecz biorąc: XIX-wieczny polski celebryta o zasięgu światowym. Osobisty malarz osmańskiego sułtana Abd-ul-Aziza, któremu władca zafundował pracownię i dał stałą pensję. Chlebowski jednak określał posadę mianem niewoli. Dlaczego?
Artysta pracował nad swoimi obrazami od rana do zachodu słońca, zaś ewentualne „pilne” poprawki, zgłaszane przez Aziza, jego gości czy innych dostojników, musiał wprowadzać nawet w nocy. Jeżeli sułtan przenosił się do innej rezydencji, malarz wyjeżdżał razem z nim.
Był to męczący tryb życia, co wywarło ogromny wpływ na jakość obrazów Chlebowskiego. Jego dzieła stawały się coraz bardziej niechlujne. Zaczął popełniać błędy w kształtowaniu sylwetek czy oddawaniu proporcji, a także stosował dziwną, niezgrabną kompozycję. Przyczyny? Natłok pracy, brak czasu na studiowanie krajobrazów oraz modeli, a także fakt, że Aziz niekiedy samodzielnie szkicował obraz, który artysta miał namalować na płótnie.
Do wszystkich tych problemów dołączył stres: sułtan polubił Chlebowskiego, co wywołało zazdrość u innych dworzan. Obawiając się zamachu, artysta nie rozstawał się z porcją środka wywołującego wymioty, który podobno niejednokrotnie uratował go przed zatruciem.
Po kilkunastu miesiącach piastowania posady Chlebowski w prywatnej korespondencji określał swoją sytuację niewolą. Opinia ta jest fascynująca, ponieważ Chlebowski... nie był zniewolony. Mógł w każdej chwili złożyć dymisję! Co zresztą zrobił w roku 1872. Bez problemów, bez konsekwencji.
Skąd taka długa zwłoka? Prawdopodobnie stale liczył na wzbogacenie się – wszak służył jednemu z najbogatszych możnych tej części świata.
Trzeba by tę historię jakoś podsumować, a zatem...
Czego to ludzie nie zrobią dla pieniędzy, no nie?
#biletyautokarowe
Więcej o Chlebowskim: http://www.turisticus.pl/chlebowski-artysta-w-tureckiej-niewoli/