Wpis z mikrobloga

@vipe: To są plamy słoneczne. Upalna to raczej jest korona słoneczna (aczkolwiek ma małą gęstość), niż chromosfera.

@Al_Ganonim: A skąd takie zainteresowanie Słońcem w Krakowie? Pewnie to jeszcze pokłosie prof. Mergentalera, bo chyba tam właśnie zaczynał? W Uranii chyba ostatnio czytałem o jego wyprawach do stanowiska obserwacyjnego gdzieś w Beskidach.
@zulusik: Słońce w Krakowie dziś obserwuje się radiowo (codzienne obserwacje na 810MHz) oraz bada sie koronalne wyrzuty masy (obserwacje satelitarne). Zdjęcia obszarów aktywnych i Coronado to element popularyzacji astronomii.

A jeśli chodzi o naukowe obserwacje Słońca, to jeszcze Banachiewicz ze swoimi chronokinematografami jeździł na zaćmienia w dwudziestoleciu międzywojennym.
@Al_Ganonim: @Al_Ganonim: Toruń na 127 MHz, kiedyś nawet gdzieś znalazłem podstronę camku z danymi obserwacyjnymi. Doczytałem, że interesuję się Pan również radioastronomią, więc takie pytanie czy budowa nowego radioteleskopu (rt-5 bodajże) w Borach Tucholskich naprawdę tak znacząco wpłynie na poprawę polskiej radioastronomii? Rozumiem, że to będzie kluczowy element interferometrii wielkobazowej?
@zulusik: Tak jak za każdym razem powtarzam: w Internetach jesteśmy na 'ty', więc nie jest ze mnie tu żaden Pan ;).

Ja się zajmuję obserwacyjną (teleskopy optyczne), a moja znajomość radioastronomii współczesnej jest raczej... niereprezentatywna ;). Wiem, że nasi dzielni radioastronomowie jeżdżą np. do Effelsbergu na 100-metrową czaszę. Obecność podobnego instrumentu w Polsce z pewnością pchnęłaby badania radiowe jeszcze bardziej do przodu, chociażby przez większą partycypację w projektach międzynarodowych. Kojarzę, że
@Al_Ganonim: Oby tylko projekt został zrealizowany, z tego co się orientuję ma zapewnione finansowanie.

Jeszcze takie jedno nurtujące mnie pytanie, po co coronado w solarmaxach stosuję optykę apo? Przecież przy bardzo selektywnym filtrze h-alfa aberracja chromatyczna wydaję się mieć znikome znaczenie. W takim Białkowie mają 20-metrowy koronograf i nikogo to nie wzrusza.