Wpis z mikrobloga

@Hulk: Tak. Podasz lekarza do sądu a potem się okaże że sędzia też ma klauzulę sumienia albo co gorsza jest w OpusDei i jeszcze zostaniesz skazany na więzienie za obrazę uczuć religijnych lekarza.
  • Odpowiedz
@PanSutek: Osobiście nie zgadzam się z takim postepowaniem lekarzy i parokrotnie to już powtarzałem. Uważam jednak, że lekarz ma prawo odmówić wypisania recepty na środki antykoncepcyjne z byle jakiego powodu. Natomiast farmazony pieprzone przez @ruszka, że lekarz ma obowiązek leczyć tak, jak chce tego pacjent, bo płaci składki zdrowotne są poniżej krytyki.

@corallus: Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, wręcz jestem raczej rzemieślnikiem, ale chciałbym się
  • Odpowiedz
@fenis: Nie ma nakazu robienia morfologi, nawet przy palacach jesli pierwszy raz przychodza. Przepisywac moze lekarz rodzinny i ginekolog obaj po wykonaniu swoich rutynowych badan.

Dziewczyny szkoda, ale duzo pacjentow mimo wysokiego ryzyka nigdy nie ma zakrzepow. A statystyczne ryzyko dopiero przy starszych osobach jest wyzsze.

Chirurg fajnie tez ta strone chcem isc:) Jak cos pomylilem z polska nomenklatura to sorry:)
  • Odpowiedz
@ruszka: dlaczego urzędnik, którego przecież opłacasz z podatków, odmawia ci udzielenia jakiegokolwiek pozwolenia? Skoro przecież musi to zrobić wedle twojej logiki..
  • Odpowiedz
@ruszka: Wszędzie tak pisałeś.

@corrallus: Dlaczego więc wspominasz we wcześniejszym wpisie o ocenie ryzyka zakrzepicy. Na jakiej podstawie. Podałem przykład mlodej, ślicznej, zdrowej dziewczyny, której nie mogłem usunąć zęba z uwagi na Acenokumarol. Powiedz mi, kto poniosłby odpowiedzialność w Niemczech gdyby nie dało się jej odratować z tego zatoru płucnego, będącego ewidentnym skutkiem przepisania środków antyko.
  • Odpowiedz
@kovalski: >przecież w programie nowej prawicy jest punkt mówiący o tym, że każdy będzie mógł kupić leki jakie chce bez recepty. Czy znowu czegoś nie zrozumiałem?

Tak, ale sprzedawca nie będzie musiał sprzedawać wszystkiego jak on chce.
  • Odpowiedz
@fenis: Ocene tez mozna wystawic przez rozmowe lekarska z pacjentka, jakie leki bierze czy byly wczesniejsze problemy. Jak wynika ze ktos jest zdrowy i przydarza mu sie zator przez pigulke a nie bylo zadnych przeciwskazan. Co zrobic pacjetka byla poinformowana ze jest ryzyko, prawnie nie trzeba informowac pacjenta o skutkach ubocznych jesli one rzadziej wystepuje niz 0,1%, nawet lepiej nie martwic bardzo rzadkimi skutkami po ludzie by przestali aspiryne brac.
  • Odpowiedz
@corrallus: Ale zobacz - piękna dziewczyna prawie umarła, a jej chłopak mógł najzwyczajniej użyć p----------y. I wiedzial, że na lateks uczulona nie jest... W mojej branży przy ropniu okołowierzchołkowym niewielu wypisuje antybiotyk wierząc, że odbarczenie ropnia przez wierzchołek korzenia wystarczy. Nie ryzykują tym samym powikłań od klindamycyny. To jednak decyzja lekarza, a nie pacjenta.
  • Odpowiedz
@fenis: Rozumiem ale jest to ryzyko zycia. Gdyby wiedziala ze tak bedzie napewno uzyla by gumki byla to jej decyzja i mam nadzieje ze lekarz przy pierwszym przepisaniu poswiecil troche wiecej czasu na wyjasnienia dzialan pigulki.

Zator tez moze sie zdazyc po dlugich podrozach samolotem przez siedzenie. Alternatywa by byla podroz pociagiem albo statkiem. Jednak ludzie wola wygode i nie wolno im zabronic tego.

Jednak ryzyko chorob serca jest przy
  • Odpowiedz
@kovalski: @pitus_bajtus: @PanSutek: Kim ma być lekarz? maszynką w białym kitlu na usługach władzy? A może już na starcie uzależnić przyznanie dyplomu osobie wyłącznie o przekonaniach materialistycznych? Jaki to ustrój przypomina? Sprzeciw sumienia to naturalna rzecz, Hipokrates też pisał, że nie poda pacjentowi trucizny nawet na jego prośbę ani nie przyłoży ręki do wywołania poronienia. Lekarz jest człowiekiem, choć niektórym trudno to pojąć...
  • Odpowiedz
@RdzaSpi: na swojej prywatnej praktyce niech używa klauzuli sumienia, ale na etacie w szpitalu/przychodni, której włascicielem nie jest ma sie słuchać szefa. A jak mu to nie odpowiada to niech odejdzie i założy swój gabinet.

Proste.

Anyway - wspołczucia wszystkim dyskutujacym z fenisem
  • Odpowiedz
@RdzaSpi: Bardzo trafna puenta.

@corrallus: Według wiedzy przekazywanej w naszym kraju konieczność podania antybiotyku przy ropniu okołowierzchołkowym jest niepewna, ba, przy podokostnowym i podśluzówkowym przy braku objawów ogólnych również. Choroby serca, o których wspominasz (np. Myocarditis) pojawiaja się przy przewlekłych stanach zapalnych, o których często pacjenci pojęcia nie mają. Ostre stany, czyli ropnie grożą głównie sepsą
  • Odpowiedz
@fenis: Jesli wiedza jest nie pewna i nie jest wskazane to chyba nie musisz sie martwic ryzykiem, a lepiej zaoszczedzic komus skutkow uboczne. Ja wlasnie myslalem o profilaktyce endocarditis przy zabiegach stomatologicznych gdy mamy do czynienia z grupa podwyszonego ryzyka. Za brak informacji bedzie mozna obarczac lekarza.

Mila dyskusja sie zrobila:)
  • Odpowiedz
@szymon_jude: Nie znasz realiów i gdy trafisz do szpitala radzę modlić się, aby lekarz prowadzący nie słuchał szefa, który pod wpływem dyrekcji liczy kasę i dla którego leczenie Ciebie najzwyczajniej może się nie opłacać. Pisałem o tym corallusowi na pw.
  • Odpowiedz
@fenis: Widzisz jak łatwo jest przypinać coś do czegoś co się nadzwyczajnie w świecie ośmiesza i oczernia ? Deklaracja sumienia nie jest deklaracja przynależenia do kleru Nie wolno nikogo zmuszać do działania wbrew swojej woli dla cudzej korzyści.Różnica pomiędzy fanatyzmem religijnym a religią jest dla ciebie niedostrzegalna? Ja jestem za tym by każdy decydował sam o sobie,lekarz również.Każdy lekarz ma prawo do czystości sumienia, odmowienie aborcji czy przypisania leku antykoncepcyjnego
  • Odpowiedz
A kler co ma z tym wspólnego ? Watykański czy inny ? To jest idywidualna wiara każdego człowieka w co wierzy.


@RdzaSpi: To nie jest żadna "indywidualna sprawa". Tego typu zachowania są inspirowane przez kręgi kościelne. Wskaż mi w Biblii zapis mówiący że invitro albo antykoncepcja jest potępiana przez Boga. To wymysł kościoła, a nie kwestia wiary.
  • Odpowiedz