Wpis z mikrobloga

@fenis:

Wypisanie środków antykoncepcyjnych i doradzenie pacjentce co do ich doboru jest obowiązkiem lekarza, a nie dobrą praktyką, czy tego chcesz, czy nie.
  • Odpowiedz
@fenis: pozwolę sobie zacytować ustawę:

Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z

jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać
  • Odpowiedz
@kovalski @fenis : Znowu jakaś gównoburza o sprawy oczywiste. W Polsce tego typu tabletki są dozwolone. Ja mam prawo chcieć takie tabletki przyjmować i to jest moja sprawa i zgodnie z prawem mogę to robić. To dlaczego osoba której jednym z obowiązków jest wypisywanie recept na dopuszczone do sprzedaży i przyjmowania tabletki mi tego odmawia? Zwłaszcza że jeżeli ktoś wybrał zawód ginekologa wiedział z czym będzie miał do czynienia. I
  • Odpowiedz
@fenis: ta, teoretycznie tak.

dopóki mieszkasz, jak ja, w Poznaniu a nie w Pciumiu Dolnym.

uważasz, że farmaceuci też powinni móc odmawiać?
  • Odpowiedz
@kovalski: Jak ktoś twierdzi że lekarz może odmówić przepisania pacjentce tabletek ze względów innych niż medyczne to jednak jest trochę niepoważna
  • Odpowiedz
@fenis: Napiszę to samo co w ostatniej takiej dyskusji - życzę ci, żeby w przyszłości jakaś bliska ci osoba zachorowała a ty byłbyś zdany na łaskę karetki pogotowia, która akurat o tej godzinie nie jeździ bo jest to sprzeczne z jej wiarą - i, zanim odpowiesz "ale tabletki mogą wywołać choroby!" ja powiem "a jeżdżenie po zmroku zwiększa szansę na wypadek". Ponieważ w karetce są 3-4 osoby to lepiej, żeby zginęła tylko twoja bliska osoba a nie 4 dodatkowe osoby z personelu. Sorry "klauza sumienia, nic się nie da zrobić". Albo akurat personel szpitala ma popołudniową modlitwę, której przerwanie żeby jechać do chorego jest niezgodne z ich sumieniem. No i mają chronić życie, a przecież potencjalne ocalenie czterech osób jest lepsze niż potencjalne ocalenie jednej osoby.

Przy okazji, pozwolę sobie w tym wątku wytknąć debilizm tej tzw. "deklaracji wiary". Otóż punkt drugi brzmi:

UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i
  • Odpowiedz
I jeszcze punkt ostatni:


UWAŻAM, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań – lekarze


katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności
  • Odpowiedz
@fenis: Nie chce mi sie szukac ale na zachodzie nie przepisywanie pigulek anty z powodow swiatopogladowych lekarza jest karnalne.

Jedyny powod gdzie lekarz moze odmowic to wysokie ryzyko trombozy u pacjetnki. Tak samo karalne jest odmowa sprzedazy pigulek przez farmaceutow z innych powodow niz medycnych. Sa na zachodzie orzeczenia sadowe w takich sprawach.

Lekarze nie maja takich zlych dochodow w Polsce gdy pokreca cos prywatnie na boku, tak samo na zachodzie u mnie dochody dla lekarza lenia siegaja od 3k do 7k €, gdzie najwyzsza stawka to Szef oddzialu, biorac pod uwage parytet sily nabywczej to tak jak by w Polsce zarabiali od 6k do 14k. Znam kilku lekarzy ktorzy przez dorabianie prywatnie mieszcza sie w tym
  • Odpowiedz
@PanSutek: Dzięki, przeczytam

Mieszanie czyjejś moralności, nieważne czy związanej z religią czy nie, z obowiązkami które dana osoba zdecydowała się pełnić jest śmieszne.

moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga


Czyli starania innych ludzi nie mają znaczenia. Ok, wszyscy lekarze rozejść się, i tak od was nic nie zależy. Chyba że jak Bóg zobaczycie jak się staracie kogoś uratować to się nad nim zlituje
  • Odpowiedz
@PanSutek: A zeby nie bylo ze na zachodzie lekarze nie maja sumienia i w Polsce jest bastion moralnie nieskazanych lekarzy to pozwolilem sobie przetlumaczyc §97 Abs 2 StGB (kodeks karny) tzw. Klauzula sumienia:

"Żaden lekarz nie jest zobowiązany do dokonania aborcji lub do udziału przy niej, chyba że konieczna jest niezwloczne przerwanie ciazy, aby chronic kobiete w ciąży przed bezposrednim ryzykiem utrary ciazy. Odnosi się to również do osób pracujących
  • Odpowiedz
@corrallus: A co z tabletkami anty? Bo głównie o nie się tutaj rozchodzi, aborcja (na życzenie) nie jest u nas możliwa więc to oddzielny temat (chociaż były przypadki odmowy przerwania ciąży nawet w przypadku zagrożenia życia, co jak widzę w Austrii nie przeszło i w takim wypadku ww. przepis nie obowiązuje).
  • Odpowiedz
@PanSutek: Oczywiscie tabletki anty nie maja klauzuli sumienia, bo komu tutaj szkodzic? Przyroscie naturalnym, szczesliwej kobiecie ktora z rozsadkiem planuje rodzine?

Szczerze trudno mi znalesc cos o lekarzu ktory nie wydal recepty na tabletki. Kilka lat bylo glosno ze zwolnili farmaceutke bo nie sprzedal tabletki po z powodow sumienia. Kosciol zrobil mala gownoburze i tyle.

Aptekarz jest z powodu swojej roli jako podstawowy dostawca lekarstw dla spoleczenstwa do tego zobowiazany do wydania lekarstwa i powinien powtrzymac sie od wlasnej oceny, nawet jesli jego osbiste poglady koleduja z tym (§2,3
  • Odpowiedz