Wpis z mikrobloga

Mam wentylator biurkowy, który wg tabliczki znamionowej ma moc 40W. Jednocześnie ma on trzy szybkości pracy. Czy na każdym z nich zużywa tyle samo prądu? Jak to jest w przypadku innych urządzeń ze skokową lub płynną zmianą intensywności pracy, np. żarówka ze ściemniaczem, odkurzacz, głośniki?

#pytaniedoeksperta #pytanie #elektronika #elektryka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@splasz: To chyba oczywiste, że jak żarówka słabiej świeci a odkurzacz słabiej ciągnie zużywa mniej prądu. Są oczywiście wyjątki od tego, ale w urządzeniach domowych, wyobraź sobie, że odkurzacz pobiera z sieci 2 kW, a przetwarza z tego tylko 0,5 kW. Reszta musi się rozejść w ciepło, a 1,5 kW to już niezły grzejnik.
  • Odpowiedz
@splasz: w tego rodzaju urządzeniach pobierany prąd w miarę bezpośrednio przekłada się na stopień działania urządzenia. Więc na każdym stopniu zużywa odpowiednio mniej/więcej prądu.
  • Odpowiedz
@splasz: @kams: w ściemniaczu jest triak (upraszczając - jest to element który wysterowany umożliwia przepływ prądu, niewysterowany uniemożliwia przepływ prądu). Działa to na zasadzie klucza (podobnie jak w układach DC tranzystor sterowany przez PWM) tzn. triak jest załączany i wyłączany z daną częstotliwością, bezwładność żarnika i ludzkiego oka pozostawia wrażenie ciągłego światła.Oczywiście proporcja czasu załączenia do czasu wyłączenia decyduje o jasności świecenia żarówki.

Dodatkowo przy sterowaniu triaka konieczna jest synchronizacja z siecią, ponieważ warunkiem wyłączenia triaka jest spadek przewodzonego przezeń prądu do zera, tzn. triaka wyłączyć można tylko w momencie przejścia napięcia przez zero. Prowadzi to do dwóch sposobów regulacji: fazowej bądź grupowej.

W przypadku regulacji fazowej z każdej półsinusoidy wycinany jest pewien tragment napięcia (zależnie od kąta wysterowania triaka) - metoda ta pozwala na uzyskanie mniej "mrugającego światła" (triak załączany raz na półokres sieci), jednak kosztem większych zakłóceń (załączenie triaka następuje dla
  • Odpowiedz