Wpis z mikrobloga

#gielda

Jeśli kupię dzisiaj obligacje indeksowane inflacją EDO 10 letnie za kwotę 10 000 zł to ile będę miał za 10 lat pełnej kwoty?
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ChosennOne:
Dałem 5 procent, ale jak pis wróci, to możliwe, ze, zwiększa socjal, obniża kwotę wolna, podwyzsza place minimalna, kilka nowych podatków, inwestycje i pewnie będzie z 10%. To już masz za 22tys około. Wszystko zależy jakie będą rządy, czy będą chcieli obcinać inflację czy ja zwiększać. Ale 15tys myślę że około będzie.
Nikt Ci dokładnie nie odpowie jaka kwota. Dobry sposób jak masz dużo pieniędzy i nie masz innego
prostymysliciel - @ChosennOne:
Dałem 5 procent, ale jak pis wróci, to możliwe, ze, zw...

źródło: IMG_20240904_185756

Pobierz
  • Odpowiedz
@ChosennOne: t-billsy to obligacje amerykańskie staloprocentowe z dzienna kapitalizacja,

Ew tbondsy jak liczysz ze spadną stopy procentowe chociaż tam już wyceny poszły do góry
  • Odpowiedz
@ChosennOne: widzę że ściągane było na matmie w liceum ( ͡° ͜ʖ ͡°) zakładając roczną stopę oficjalnej inflację 4%, wychodzi trochę 14 800zł.

Problem w tym, że w 2034 roku kupisz pewnie za to kilo ziemniaków xD
  • Odpowiedz
  • 1
@Majkel2008 Ty chyba bardziej ściągałeś :-) skoro wg ciebie kupię za to kilo ziemniaków to będzie oznaczać, że inflacja wystrzeliła w kosmos w ciągu 10 lat, a jeśli tak to wtedy nie będzie oprocentowania 4% tylko 10-15 jak za PiSu :-)
  • Odpowiedz
@ChosennOne

@Vateusz23 rozumiem, jeśli wrzucę je w IKE czy mogę po zakończeniu okresu 10 lat kupić od razu następne na 10 lat za całość, czyli te 12700 zł nie płacąc żadnego podatku?


Tak. Wtedy możesz poczekać na moment zapadalności obligacji i zastosować zamianę obligacji na wersję zgodną z aktualnym na dany moment listem emisyjnym. Czyli np. zamienić EDO0824 na EDO0834. Zamiana obligacji daje też pewne oszczędności, ale to są "groszowe" sprawy.
IKE/IKZE eliminuje ci podatek od zysków kapitałowych czyli tzw. belkę. To co zarobisz na obligacjach opakowanych w IKE/IKZE jest Twoje i państwo tego
  • Odpowiedz
@ChosennOne: oficjalna stopa inflacyjna jest niższa niż inflacja realna. Właśnie po to, żeby państwo miało mniej długu publicznego za obligacje.

Za pisu oprocentowanie było oficjalne 10-13%, ale każdy kto robi sam zakupy wie, że realnie ceny rosly o wiele szybciej
  • Odpowiedz
@ChosennOne
Spoko.
Jak interesuje cię ten temat do blog/kanał/podcast Marcina Iwucia dużo ci wyjaśni.
Polecam również materiały od Mateusza Samołyka tj. Inwestomat.
Książki od obu powyższych Panow również warto przeczytać.
  • Odpowiedz
@ChosennOne: Aby oszacować, ile pieniędzy będziesz miał po 10 latach, inwestując 10 000 zł w obligacje indeksowane inflacją (np. obligacje EDO), musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:

1. Oprocentowanie: Obligacje EDO są oprocentowane na podstawie wskaźnika inflacji (CPI) powiększonego o marżę ustaloną przez Ministerstwo Finansów. Na przykład, marża wynosi obecnie 1% powyżej inflacji.
2. Inflacja: Wartość inflacji może się zmieniać co roku, więc musimy przyjąć pewne założenia dotyczące średniej inflacji w ciągu tych 10 lat.
3. Kapitalizacja odsetek: Odsetki są kapitalizowane rocznie, co oznacza, że po każdym roku stają się częścią kapitału, na który naliczane są
  • Odpowiedz