Wpis z mikrobloga

Stoję przed zakupem nowego telefonu. Chciałbym jednocześnie mieć w domu chociaż jeden sprzęt, który robi bardzo dobrej jakości zdjęcia.
Myślę o zakupie telefonu do maksymalnie 5000 zł, ale to z uwagi głównie na jakość zdjęć, którą mógłbym otrzymać.
I teraz pytanie do was. Czy znajdę aparat w cenie do około 5000zł (na ten moment bez różnicy czy lustrzanka, kompakt itd), który będzie oferował wyraźnie lepszą jakość zdjęć niż dzisiejsze topowe telefony? Zdjęcia robię właściwie tylko w domu członkom rodziny, na wakacjach i na świętach.
Zastanawiam się czy warto odpuścić sobie topowy telefon na rzecz aparatu.
#fotografia #zdjecia #aparat #telefon
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Borysek_tygrysek: Moim zdaniem nawet używany średniozaawansowany aparat sprzed 5 lat i obiektyw za 500zł zrobi lepsze zdjęcie niż jakikolwiek telefon. Nieporównywalna jest plastyka prawdziwego zdjęcia, a te wszystkie AI bokeh i inne efekty są po prostu tragiczne.
Z drugiej strony porządna obróbka zdjęć jednak jest absorbująca czasowo i wymaga kompetencji, których jako niedzielny fotograf raczej nie będziesz szlifować.
  • Odpowiedz
@sidhellfire: Mam IP15 i 7 letniego Lumixa G9 i mogę się tylko pod tym podpisać. Wieloletnie doświadczenie z „prawdziwym” aparatem trochę mnie nauczyło jak poznać dobre i trafione zdjęcie i takie z iPhona wychodzi raz na 50 razy, mimo idealnych warunków oświetleniowych, gdzie iso schodzi do natywnego poziomu 50. Mówię tu głównie o trybie portretowym, gdzie głębia z algorytmu jakkolwiek przypomina tą z portretówki w aparacie i można od biedy
  • Odpowiedz
@Borysek_tygrysek: jak wyżej Iskaryota napisał, nawet aparaciki z 1 calową matrycą są lata świetlne przed telefonami. Dosłownie jesteś w stanie kupić coś za 1000-2000zł i nie będzie to 2x lepsze od telefonu tylko conajmniej 10x lepsze:
1. przede wszystkim optyka, telefon jej nie ma - wszystkie dodatkowe obiektywy telefoto mają mizerną jakość i śmiesznej wielkości sensor. Do dobrych zdjęć potrzebujesz kadrowania, dobry aparat z ogniskową 25mm jak Pixel 8 nadaje
  • Odpowiedz