Wpis z mikrobloga

Naszła mnie rozkmina pod wpływem rozmowy z ziomkami o autach. Kumpel próbował mi wmówić, że w tych czasach praktycznie żadne auto nie robi na nikim wrażenia, bo drogie fury spowszedniały ludziom i jest ich cała masa. No co za #!$%@? xD

Ostatnie dane dotyczące mediany płac są za 2022r i podają, że wynosiła ona wówczas 4200 netto. Jeśli się odejmie od tego koszty utrzymania, to jasnym jest, że przeciętnego Polaka nie stać praktycznie na żaden nowy samochód xD Zresztą, wystarczy spojrzeć po osiedlach i widać jak mało jest aut nowych lub stosunkowo niedawno kupionych w salonach. W moim i sąsiednich blokach jest w sumie jakieś 50-60 mieszkań, a nowe auto jest jedno xDD Najdroższe są ze 2-3 sztuki wartości może po 70-80k i nie należą ofc do ludzi robiących na etatach. Reszta to stare śmietniki. Dominują auta typu skoda octavia I, audi 80, A4 B6, golfy V, etc.

No i jeszcze moje drugie ulubione zagadnienie - posiadane auto nie świadczy o zamożności właściciela, bo na pewno jest w leasingu, więc jest biedakiem udającym bogacza. Ok xD Żeby kupić dzisiaj chociaż jakieś znośne BMW 3 czy Audi A4, które w opinii wielu wykopków "nie są premium" trzeba wydać +-200k. Może być trochę mniej, może nieco więcej - zależnie od wersji wyposażenia. Rata leasingu za takie coś przy założeniach, że chcemy go spłacać przez 5 lat, a potem wykupić to 3500zł przy 10-procentowej wpłacie początkowej. Jakieś X5, A8 czy inne topowe modele to nawet 3-krotność tej raty, a nawet nie doszedłem jeszcze do tematu ubezpieczeń, które kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy rocznie xD

Dodać należy, że żeby myśleć o tak dużych wydatkach miesięcznych to trzeba mieć już uporządkowaną sytuację mieszkaniową, bo raczej nikt się nie porwie na 3-5k raty za auto nie mając własnego mieszkania, a jaka jest sytuacja mieszkaniowa Polaków, to chyba nawet nie muszę zaczynać.

To jak to jest drogie wykopki? Auta robią wrażenie na ludziach czy nie? W moim przekonaniu nawet nowej Dacii czy Skody większość ludzi może zazdrościć, tylko nikt nie chce tego głośno przyznać.

#motoryzacja #samochody #pieniadze
  • 45
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Żeby kupić dzisiaj chociaż jakieś znośne BMW 3 czy Audi A4, które w opinii wielu wykopków "nie są premium" trzeba wydać +-200k


@JudzinStouner: no bo nie są. Podstawowe Clio, Swift i Fiat 500 potrafią kosztować 70k, Megane pewnie ze 100 a jak wybierzesz jakąś Skodę wyposażeniem lepszym niż domyślne to nie ma problemu wejść w pułap 150-200k.

większość ludzi może zazdrościć, tylko nikt nie chce tego głośno
  • Odpowiedz
  • 0
Kumpel próbował mi wmówić, że w tych czasach praktycznie żadne auto nie robi na nikim wrażenia, bo drogie fury spowszedniały ludziom i jest ich cała masa


@JudzinStouner: I ma rację.

Ja osobiście raz na rok widzę na drodze coś co mnie zainteresuje. Tyłek nowego Espace, jakąś dopieszczoną Alfę, jakiegoś shooting-breaka, kreatywne style Hyundaia czy Peugeota czy po prostu zadbane auto na czarnych blachach.

To jak z ludźmi co mają tatuaże.
  • Odpowiedz
Taki samochód można wrzucić w koszt firmy.


@Rustyyyy: a możesz bardziej wytłumaczyć? Jak, ktoś kupuje za milion i milion może sobie podczas tego roku odliczyć podatku żeby zapłacić?
A auto potem sprzedaje?
  • Odpowiedz
  • 0
@JudzinStouner: "Droga fura" robi wrażenie co najwyżej na biedzie umysłowej, niezależnie od poziomu zamożności. Chyba, że mówimy o ręcznie składanych Ferrari albo jakichś zabytkowych Aston Martinach a'la James Bond, ale te samochody są niesamowicie rzadkie i właśnie dlatego przykuwają oko.
  • Odpowiedz