Wpis z mikrobloga

Mam sobie sciane starego garazu z takim ułożeniem puszka, lampa, włacznik. chce miec gniazdko na dole przy podłodze, da sie jakoś kabel puścić od włącznika tak, żeby to działało, czy nową bruzde z przewodem muszę robić od puszki przy suficie do gniazdka?

#budownictwo #elektryka
Morthgar - Mam sobie sciane starego garazu z takim ułożeniem puszka, lampa, włacznik....

źródło: elekt

Pobierz
  • 73
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

przewody wchodzą z trzech stron w te puszke, Od dołu i z prawej i lewej. 2x4 i 1x2


@Morthgar: Ok. I jak mniemam ten 2x1 idzie w dol. Czyli do wylacznika (patrz moj nieudolny rysunek i oznaczenie 1,2)

Jak w jednym kablu sa 4 zyly to teoretycznie nie musisz wymieniac kabli zeby dostac PE. Tylko ze na 99,99% rozdzielke by trza przerobic. A i identyfikacja zyl bylaby troche upierdliwa. Wykonywalna
  • Odpowiedz
z dołu puszki wychodzą 4 żyły.


@Morthgar: :DDDDD

Fajnie tam masz nawalone :) Chociaz moze to byc przygotowka pod wylacznik dzielony. Tylko wtedy by musialo byc tak ze prund bedziesz mial na tym 2x a jednen 4x pojdzie w dol do wylacznika a drugi 4x pojdzie w gore na lampe.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: znalazłem kabel 2x idący tuż obok przewodów byłej już lampy. Lampa nie była z puszki montowana, tylko przewodem ze ściany i przymocowana wkrętami wbitymi w kołki drewniane, które z kolei były wbite w ścianę. I jeden ten kołek był wbity prosto w ten przewód 2x (idący obok) przeprawiając go na na pół (te stare przewodu z tworzywa miały bruzdę po środku, i ten kołek dokładnie przez bruzdę przeszedł urywając
  • Odpowiedz
(po co dwie żyły do włącznika?).


@Morthgar: Miras... juz o to pytales... Masz amnezje?

Może z tego przewodu puszcze do gniazdka


jesli na jednej zyle z tego przewodu wskaznik zaswieci a na drugiej nie to masz szanse.
gorzki99 - > (po co dwie żyły do włącznika?).

@Morthgar: Miras... juz o to pytales.....

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@Morthgar: Koles ja nie potrafie w painta ale dla ciebie to zrobie. Daj mi chwile :)

Postaram sie narysowac tak zebys zrozumial. jak jedna jak wyraznie opisalem 1 i 2?
Daj mi pare minut. nagimnastykuje sie ale mam nadzieje ze zrozumiesz :)

EDIT: Lap i daj znac czy widzisz 2 zyly w wylaczniku czy nie do konca. jeden kabel - dwie zyly
gorzki99 - @Morthgar: Koles ja nie potrafie w painta ale dla ciebie to zrobie. Daj mi...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: no wystarczyło powiedzieć, ze 2L. W takim razie to będzie 2l czyli d--a.

Edit" tak, we włączniku 2 żyły. Tylko którędy ta L u mnie wchodzi do lampy? Z włącznik idzie do puszki i znowu do lampy wraca?
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: Edit" tak, we włączniku 2 żyły. Tylko którędy ta L u mnie wchodzi do lampy? Z włącznika idzie do puszki i znowu do lampy wraca? Ja nie chce lampy ani włącznika, to była stara lampa garażowa. Chce tylko gniazdko.
  • Odpowiedz
Z włącznika idzie do puszki i znowu do lampy wraca?


@Morthgar: No prawie. Z puszki L leci na wylacznik. Z wylacznika wraca do puszki i z puszki leci na lampe.

nie chcesz lampy to nie masz problemu. Przeanalizuj ostatni rysunek ktory wkleilem. Odcinasz kabel do lampy. i jedna z zyl ktora leci do wylacznika laczysz z N.

I wtedy w wylaczniku masz L i N. czyli montujesz gniazdko zamiast wylacznika.
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99:

No prawie. Z puszki L leci na wylacznik. Z wylacznika wraca do puszki i z puszki leci na lampe.


to tak napisałem. Tylko ominąłem pierwszy etap. Czyli z puszki na włącznik.

Tylko, że ja nie wiem, który kabel idzie z puszki do lampy, a który do włącznika. Gdzie miałbym go odciąć? Mógłby co najwyżej L lecącego do włącznika połączyć z N lecącego do z lampy, ale to chyba tak
  • Odpowiedz
Gdzie miałbym go odciąć?


@Morthgar: W puszce. Odciac to to samo co nie podpinac.

Tylko, że ja nie wiem, który kabel idzie z puszki do lampy, a który do
  • Odpowiedz
@Morthgar: Dalej na zdjeciu nie widze nic :P ja serio staram sie pomoc :P Bede sugerowal sie kolorkami :P
To calkiem z prawej to kabel na ktorym jedna zyla sie swieci a druga nie?

A te z lewej to zadna zyla sie nie swieci? Ktorys do wlacznika a ktorys do lampy?
  • Odpowiedz