Wpis z mikrobloga

Mam sobie sciane starego garazu z takim ułożeniem puszka, lampa, włacznik. chce miec gniazdko na dole przy podłodze, da sie jakoś kabel puścić od włącznika tak, żeby to działało, czy nową bruzde z przewodem muszę robić od puszki przy suficie do gniazdka?

#budownictwo #elektryka
Morthgar - Mam sobie sciane starego garazu z takim ułożeniem puszka, lampa, włacznik....

źródło: elekt

Pobierz
  • 73
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Morthgar: Na 99% Musisz leciec conajmniej od lampy jesli nie od puszki.

Teraz sie czesto robi tak ze do puszki z wylacznikiem dociaga sie zarowno L jak i N. Wtedy moglbys leciec z wylacznika na gniazdko.
Ale kiedys sie do puszki z wylacznika dociagalo tylko L.
A Ty w gniazdku potrzebujesz L, N i fajnie by bylo jesli instalacja tryzylowa to jeszcze PE.

W druga strone - majac gniazdko i
  • Odpowiedz
  • 2
@Morthgar o ile instalacja jest zrobiona "po staremu" to zasilanie do lampy jest dociągnięte do puszki i stamtąd jest odejście na lampę i włącznik, więc jeśli chcesz mieć zasilanie w gniazdku, będziesz je musiał pociągnąć aż z puszki na górze.
  • Odpowiedz
  • 0
@sim0s @gorzki99: tak to jest stara instalacja.
A czysto teoretycznie, jakbym zamknął obwód jakimś włącznikiem wsadzonym w puszcze gdzie lampa była, to cały czas bym miał faze w przewodach gdzie włącznik jest i wtedy mógłbym przedłużyć te przewody z włącznika do gniazdka. Czy tak się w ogóle da?
  • Odpowiedz
@Morthgar: Nope. Faze bys mial. A skad wezmiesz N? Przypominam ze na 99,99% w wylaczniku masz tylko przerwana faze (tak sie kiedys robilo)

W gniazdku potrzebujesz L i N (conajmniej bo jeszcze sie PE przydaje :P) Czyli zazwyczaj brazowy i niebieski.
  • Odpowiedz
A czysto teoretycznie, jakbym zamknął obwód jakimś włącznikiem wsadzonym w puszcze gdzie lampa była


@Morthgar: teoretycznie to do lampy musi dochodzić i faza i zero tyle że faza może iść najpierw do wyłącznika i dopiero wraca c do lampy ale jak rezygnujesz z lampy to na pewno możesz od niej poprowadzić gniazdko tyle że bez uziemienia raczej
  • Odpowiedz
a to teraz juz sie nie przerywa fazy na wylaczniku?


@heming: Nie no :) Zle zrozumiales. Jak chcesz zeby wylacznik zadzialal to musisz przerwac faze :)

Roznica mieczy wczesniej a teraz jest gdzie
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99 uff, juz myslalem, ze jestem do tylu, zle cie zrozumialem XD no ale jesli chcemy, zeby wylacznik zadzialal to nie musimy przerywac fazy, mozna tez nke. pare takich instalacji sie znajdzie z takim zastosowaniem
  • Odpowiedz
mozna tez nke. pare takich instalacji sie znajdzie z takim zastosowaniem


@heming: Chcesz do pierdla trafic?
Nawet takich heretyzmow nie mow.

Od nastu? dziesieciu? lat N sie nie przerywa. (poza wyjatkowymi sytuacjami
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99 no oczywiscie, ze nie mozna tak robic, a jak ktos tak robi to powinno mu sie palce u--------c. tylko patrzac czysto technicznie, dla wylacznika i lampy nie ma to znaczenie co przerywasz. i tak i tak zadziala ;)
  • Odpowiedz
no oczywiscie, ze nie mozna tak robic, a jak ktos tak robi to powinno mu sie palce u--------c. tylko patrzac czysto technicznie, dla wylacznika i lampy nie ma to znaczenie co przerywasz. i tak i tak zadziala ;)


@heming: Czysto teoretycznie to tak. na schemacie to bedzie dzialac.

Ale jak bedziesz mial caly czas faze podana na urzadzenie a zmienia sie warunki zewnetrzne to sie zdziwisz. jakakolwiek wilgoc - cololwiek
  • Odpowiedz
@Morthgar:

Zacznij od zidentyfikowania ktore zyly to ktory kabel.

Jednobiegunowy wskaznik potencjalu (popularnie zwany probowka ale mnie trzesie jak to slysze :P)
przykladasz do kazdego i przy jakims
  • Odpowiedz
A uziemienie?


@Morthgar: BRAK :PP

Zdefiniowales kable? I z kazdego kabla wychodza 2 zyly? To skad mialbys tam miec uziemienie? :)) Pozostaje Ci zerowanie w gniazdku.

Jak chcesz miec instalacje "po bozemu" to niestety ale wymiana wszystkich kabli i rozdzielki Cie czeka :P
  • Odpowiedz
  • 0
@gorzki99: przewody wchodzą z trzech stron w te puszke, Od dołu i z prawej i lewej. 2x4 i 1x2, czyli żył jest 10, a nie 9 (jeden jest ucięty i nie widziałem go). I były poskręcane między sobą. Nie sprawdziłem jeszcze, bo muszę rozkręcić jedną wiązke, pewnie jest tak jak piszesz. Dzięki.
  • Odpowiedz