Wpis z mikrobloga

Ostatnio ktoś mnie zapytał w co bym ja osobiście zainwestował. Ogólnie raczej nic z wielkiej 7 - raczej staram się wybierać spółki w danej chwili niedowartościowane z perspektywą wzrostu w najbliższych miesiącach/latach. Takim strzałem była dla mnie choćby Meta, której każdy swojgo czasu wieszczył upadek, gdy spadła poniżej 100$ czy Netflix (akurat Netflixa nie kupiłem i żałuję)

Obecnie na oku mam takie spółki:
- Nike
- Puma
- Starbucks
- Hershey
- BASF
- Snowflake
- Kering (Gucci, Balenciaga etc.)
- Fortinet
- Qualys
- PayPal
- Paycom
- Xpel

Z takich jeszcze spółek to kręci mnie Bayer, ale oni są w bardzo kiepskiej sytuacji finansowej obecnie. Jakby jednak zaczęli się z niej podnosić to myślę, że długoterminowo to mogłaby być ciekawa spółka.

Z polskiego rynku nic nie mam, bo szczerze mówiąc za dużo już na bananie widziałem i nie ufam polskiemu rynkowi. Wycena GPW est niby atrakcyjna, ale co z tego. Wystarczy sobie cofnąć notowania indeksów WIG i zobaczyć te sinusoidę - według mnie szkoda kasy jeśli ktoś myśli o długoterminowym inwestowaniu, a nie o spekulacji.

Nie tykam też raczej europejskeigo automotive, nie tykam deweloperki i linii lotniczych.


Skupiam się przede wszystkim na rynku USA (gdzie kultura inwestowania jest największa) oraz na rynku europejskim - głównie Francja i Niemcy, gdyż część portfela mam w euro.


#gielda
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 5
Nie stosuje analizy technicznej, bo nie rozumiem na jakiej zasadzie miałaby działać, spółki dobieram na zasadzie sentymentu (znane marki) oraz ich wyników finansowych z lat ubiegłych
  • Odpowiedz
@Matheo780: jest sens czekać latami na wzrost spółki? Wiele z tych propozycji skończy się zamrożeniem kapitału podczas gdy spółki growth będą rosnąć a dywidendowe będą wypłacać zysk.
  • Odpowiedz
@Matheo780 myśląc podobnie do Ciebie wrzuciłem niedawno trochę w Nike oraz Starbucksa. Nie licz jednak na jakieś solidne wyjaśnienie z mojej strony. Starbucks jak sobie patrzę na porównanie waluacji w stosunku do innych firm z tej branży na moje oko jest bardzo niedowartościowany (np. jest na poziomie zbliżonym do takiego Chipotle).
  • Odpowiedz
na jakiej zasadzie miałaby działać


@Matheo780: Na zasadzie podobnej jak statystyka. Gdy znajdziesz 90% przypadków w którym po zdarzeniu X wydarzyło się Y, to i tak statystycznie nie masz gwarancji powtórzenia, że przy kolejnej obserwacji się to wydarzy, ale rozsądnie jest stawiać na te 90%.
W technice niektóre zdarzenia operują na powtarzalności nawet mniejszej niż 40%, a schematy i tak nie są regularne, bo szum cenowy może wyrzucić SL z
  • Odpowiedz
  • 1
@sqrvol: może będą rosnąć, a może spadną na pysk, bo są przewartościowane - kto to wie? Nvidia, Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia to super spółki, tylko w tej chwili uważam, że są przewartościowane i bałbym się w to inwestować. Ja kieruje się zasadą, że wolę nie zarobić jak stracić, a pakowanie się w modne spółki po olbrzymich wzrostach daje duże ryzyko korekty.
  • Odpowiedz