Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Nie wiem, czy nie odwaliłem, ale musze się upewnić i dowiedzieć jak to ewentualnie odkręcić. Otóż kupiłem mieszkanie i u notariusza zapytany, czy to moje pierwsze mieszkanie powiedziałem, że tak, bo nie mam na własność nic innego. W takim razie zwolnienie z podatku PCC 2% się należy, elegancko.
Tylko wczoraj skanuję sobie akt notarialny o powoli dociera do mnie, że przecież już raz w życiu jeden podpisywałem. Otóż dobrych kilka lat temu z moją ex-narzeczoną kupowaliśmy mieszkanie na pół.Wkrótce po zakupie rozstaliśmy się, zrobiłem cesję, spłaciła moją część i nie mam na własność żadnej nieruchomości. Kompletnie o tym zapomniałem w momencie podpisywania obecnego aktu, bo raz, że dosyć starannie wyrzuciłem z głowy wspomnienia związane z poprzednim związkiem, a dwa, że mój mózg zakodował, że przecież nie mam żadnego mieszkania.
No i teraz pytanie, jak to interpretuje skarbówka. Liczy się fakt, że już raz kupowałem mieszkanie i nie ma znaczenia, że w momencie zakupu żadnego nie posiadam, 2% podatku się należy? Czy też jestem zwolniony z podatku?

Zerknąłem jeszcze teraz do aktu i stoi tam:
"Kupujący oświadcza, że jest osobą fizyczną, której w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budybku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, ani udział w tych prawach, w tym udział, który przekracza lub przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia".
Z tego jak ja to interpretuję, to podatek się nie należy, prawda?

Jeśli podatek jednak się należy, to jak to teraz odkręcić? Trzeba robić nowy akt notarialny, skoro zapis o niepobraniu podatku tam się znajduje i uiścić podatek u notariusza?
#nieruchomosci #podatki #prawo #pytanie #pytaniedoeksperta



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Zapomniałeś, że kiedyś kupowałeś mieszkanie i skłamałeś przed urzędnikiem państwowym jakim jest notariusz? xD Ja bym się PCC i skarbówką nie przejmował, to Twój najmniejszy problem.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim oczywiście, że podatek się należy.

w dniu sprzedaży i PRZED TYM DNIEM nie przysługiwało

Myślisz, że jak fliper kupi nieruchomość, sprzeda, a potem kupuje kolejną to jest zwolniony z podatku? xD
Wishful thinking na pełnej. Pisz czynny żal to może odsetki Ci odpuszczą.
  • Odpowiedz
  • 3
@crookedman ja bym się z tego nie śmiał, kto miał traumatyczne doświadczenia i wyparł jakiś okres w swoim życiu to zrozumie. Przecież on nie zapomniał o czymś całkowicie, tylko w jednej krótkiej chwili - tak z zaskoczki na już. Na spokojnie po przemyśleniu wnioski wyszły inne.
Tak czy siak ja go rozumiem.
  • Odpowiedz
Czy też jestem zwolniony z podatku?


@mirko_anonim: Niestety, ale nie jesteś.

Poza kwestiami podatkowymi występuje ryzyko odpowiedzialności karnej z 272 k.k. Skontaktuj się z notariuszem który podpisywał
  • Odpowiedz