Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mircy którzy prowadzicie niewielką działalność usługową, np #programista15k i nie kombinujecie zbytnio z "kreatywnymi" kosztami żeby odliczyć #vat , co Wam generuje w działalności koszty? Zastanawiam się czy są jakieś wydatki które pomijam. Obecnie nie jestem vatowcem, ale limit 200k przekroczę w grudniu o kilka tysięcy.. więc będę musiał się zarejestrować, choc nie jest mi to na rękę. Tak mi się wydaje.. na internet wydaję 60zł miesięcznie, kosztów za bardzo nie mam - komp i tel od kontrahenta, tel miesięcznie 30zł, autem sporadycznie, ze 200zł na paliwo/miesiąc. Raz na rok jakiś drobny zakup elektroniki a tak to dużo wydatków na podróże, jedzenie, lekarzy czy ew rozrywkę. Realnie licząc to tego vatu za wiele nie odzyskam. Ale może coś pomijam, może są jakieś legalne ale nieoczywiste koszty które wliczacie w działalność? U mnie branża IT, do tej pory nie bedac vatowcem i będac na ryczałcie to w ogóle nie myślałem o kosztach, ale jak mnie zmuszą w grudniu do przejścia na vat bo limit 200k minimalnie przekroczę to już by się przydało coś odliczyć. Nawet się zastanawiam czy nie warto iść na bezpłatny urlop zeby tego limitu nie przekroczyć bo dojdzie mi koszt księgowości na vat (teraz sam ogarniam w 10 min miesięcznie) i dodatkowe obowiazki..
Ewentualnie ktoś z Was ogarnia sam vat w jakimś wfirma/infakt itp , da się to zautomatyzować? Nie ufam księgowym po przebojach w przeszłości
#it #ksiegowosc #podatki #biznes #jdg



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mirko_anonim: Sam się rozliczam w Infakt. Robię usługi dla firm więc Vat mi nie przeszkadza, dla nich to nie ma róznicy. Natomaist jeśli świadczysz usługi osobowm prywatnym(nie VATowcom) to staraj się rozliczac w gotówce wtedy nie przekroczysz limitu . Tak robią inni w tym kraju.

Co do kosztów to księgowość 50zł, telefon 30zł, internet 80zł, i rata leasingowa 10tys i to wszystko ze stalych kosztów. Reszta to jakięs sporadyczne zakypy
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: ekspres do kawy, klimatyzacja, rower, auto, telefon, smartwatch, stacjonarka, wszystko moze byc kosztem jesli jestes wystarczajaco odwazny, a te rzeczy co podalem byly na firme kupowane przeze mnie
  • Odpowiedz
U mnie: laptop, drukarka, domeny firmowe.
Ale jest współpracujesz z firmą, która jest vatowcem, to chyba dla nich będzie bez różnicy.
Jeśli masz wielu małych klientów, którzy nie płacą VAT, to wtedy dopiero masz problem. Może warto niektóre faktury z grudnia wystawić w styczniu?
  • Odpowiedz