Wpis z mikrobloga

#dom #nieruchomosci
Mirki, zaczynam rozważać przeprowadzkę do domu. Powiększa mi się rodzina więc moje małe mieszkanie już niedługo nie będzie spełniać swojej roli :(
Zacząłem rozważać
1) budowę domu
2) kupno domu z wtórnego

I teraz tak, z budową domu mam problem taki, że ciężko o ciekawą działkę która byłaby dobrze skomunikowana z resztą miasta (powiatowe). Najlepszą działkę jaką znalazłem to ok.150k (150zł/m2) we wsi obok miasta. Media w drodze, światłowód też. Ogólnie działka ok, bez szału ale dojazd autem byłby względnie szybki. Więc działka 150k + budowa domu + wykończenie domu. Z tego co czytam to budowa domu to ok.500k (150m2) + wykończenie w granicach 170k = 820k. Aczkolwiek z różnych opowieści wychodzi, że zawsze te kwoty trzeba powiększyć o jakieś 25% (?)

Dom z wtórnego to też lichy temat, jedyny dom który byłby w miarę ok to dom z 2005r, ocieplenie gazowe, wyremontowany w 2021. Wydaje się ok, fajna lokalizacja (działka niedaleko była wystawiona za 250k - 250zl/m2 i poszła w tydzień) w mieście, tylko cena - 950k. Wydaje się, że postawienie nowego domu nawet jeżeli miałbym niedoszacować byłoby tańsze. Nawet gdyby udało się znaleźć działkę w podobnej okolicy to wyszło tyle samo lub minimalnie drożej a dom byłby pod nas.

A jak Wy byście doradzili? Jak z własnego doświadczenia?

Nowy dom

  • Budowa 49.1% (27)
  • Wtórny 50.9% (28)

Oddanych głosów: 55

  • 9
  • Odpowiedz
@nomundo Wtórny jeśli dom jest do zamieszkania, bez dodatkowych inwestycji. Budowa jeśli system gospodarczy i masz ojca, wujka, szwagra i przyjaciela co Ci pomogą w budowie.
  • Odpowiedz
  • 0
@MosMaus: nikt niestety nie pomoże w budowie, wszystko musiałbym zlecić ekipie + ewentualnie kogoś do nadzoru
Wtórny jeżeli nic by nie wyszło przy oględzinach to wygląda na przemalowanie pokoi na piętrze i za ok. 5lat remont łazienki (też na piętrze, ta na parterze wygląda spoko). I mniej więcej w takie coś bym celował jeżeli chodzi o wtórny
  • Odpowiedz
  • 0
@LuQano: kredyt a co do mieszkania to jeszcze nie wiem. Z jednej strony nie chciałbym sprzedawać bo fajne mieszkanko w spoko lokalizacji. Z drugiej strony jakbym sprzedał to szybko bym nadpłacił znaczną część kredytu. Ewentualna sprzedaż tylko i wyłącznie po przeprowadzce.
  • Odpowiedz
@nomundo Ja tak zrobiłem 4 lata temu i nie żałuję. Co prawda wtedy za dom 150m2 dałem 500kPLN ale teraz jak znajdziesz dobrą okazję to masz chałupę do mieszkania poniżej kosztów budowy przez ekipę budowlaną.
  • Odpowiedz
@nomundo: Powiem tak, jedno i drugie ma swoje plusy i minusy.
Jak budujesz nowe, to masz pod siebie, wiesz co jest, no i możesz zaoszczędzić kosztem swojej pracy.
Jak kupisz nowe od dewelopera, to przepłacisz srogo, bez gwarancji, ze będzie zrobione dobrze.
Jak kupisz z rynku wtórnego, to nigdy nie wiesz jakie tam materiały użyte, nie będzie szyte dla Ciebie na miarę, no i być może będziesz musiał cos remontować.
  • Odpowiedz
@nomundo: Jestem w podobnej sytuacji (tylko ze zamiast powiekszonej rodziny, chce sie przeprowadzic zeby moc ja powiekszac ;) )
Osobiscie sklaniam sie ku wynajeciu mieszkania i kupna domu z rynku wtornego. Budowa odpada u mnie calkowicie, w ogole sie na tym nie znam, mieszkam daleko od rodziny, nie mialby mi kto w tym w ogole pomoc. Podobnie patrze na domy z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim.
Jak wezmiesz kredyt i
  • Odpowiedz
Witam, nazywam się Marie SERBERG i przepraszam, że zwracam się do Ciebie takim tonem! Dzielę się tą informacją w ten sposób, ponieważ chcę oddać swój majątek osobie wzrastającej w Bogu. Najwyraźniej mam raka gardła, który atakuje mój układ nerwowy i mózg i jestem śmiertelnie chory. Lekarz właśnie powiedział mi, że moje dni są policzone ze względu na zły stan zdrowia. Zamierzam oddać cały majątek, bo mam na koncie 732.000 € i nie
  • Odpowiedz
  • 2
@michael-vodi: Dzięki wszystkim właśnie rozwiązał się mój problem. Za taką kasę kupię dom z wtórnego - wyburzę i zbuduje od nowa (ʘʘ)

@LuQano no tak, w sumie racja z tym kredytem. Bulić odsetki od transz też swoje wyniesie ...
U mnie jest mała rodzina w okolicy, nikt się na budowie nie zna więc jakakolwiek pomoc też odpada. Developerskie u mnie też odpadają bo są albo szeregowe albo pobudowane blisko dużego Cedrobu ( _)
  • Odpowiedz