Wpis z mikrobloga

Trochę czasu używam Ubuntu i myślę, czy by się na coś innego nie przesiąść i rzeczywiście zacząć porządnie ogarniać linuxa na nowym systemie - jaką dystrybucję polecicie?
Oprócz wygody, zależy mi na tym, aby używanie systemu przydało się/uczyło mnie umiejętności, które jako-tako wykorzystam w pracy.
Warto przesiąść się na Debiana, czy tego legendarnego Archa?

#linux #administracja #sysadmin #systemyoperacyjne #archlinux #debian #ubuntu
  • 22
  • Odpowiedz
używanie systemu przydało się/uczyło mnie umiejętności, które jako-tako wykorzystam w pracy.


@Kamero: Debian to typowo system serwerowy - na system desktop średnio się nadaje i jest trochę nudny. Czasem okrojony z najnowszych funkcji. ale po prostu działa. Można na nim nauczyć się tak mniej więcej Linuxa. Arch Linux jest dużo lepszy na destkopa i ciekawszy - zawsze masz aktualne najlepsze oprogramowanie i najwięcej oprogramowania do wyboru. Typowy super system na
  • Odpowiedz
rzeczywiście zacząć porządnie ogarniać linuxa


@Kamero: Nie wiem co masz na myśli, ale mogę zaproponować Gentoo po to, aby znać Linuksa od pierwszych klocków.
  • Odpowiedz
  • 0
@rtp_diov: A jak już ogarnę co i jak, to w przyszłości też będzie dużo #!$%@? się z Archem, czy chodzi tylko o zrozumienie co jak działa, nauczenie się? Czy zdarza się, że wychodzi nowy update jakiejś aplikacji i nagle wszystko magicznie się psuje? xD
  • Odpowiedz
Warto przesiąść się na Debiana, czy tego legendarnego Archa?


@Kamero: Wszystkiego możesz nauczyć się na Ubuntu. Przestań słuchać piwniczaków, według których bez grzebania w Archu nie da się zrozumieć Linuxa. A jak ogarniesz KVM czy kontenery, to sobie postawisz dowolny system nie ruszając nigdy hosta.
  • Odpowiedz
@Kamero:

Czy zdarza się, że wychodzi nowy update jakiejś aplikacji i nagle wszystko magicznie się psuje? x

Korzystam od 10 lat - nie ma takich sytuacji praktycznie, występują niezwykle rzadko (może trzy/cztery przez 12 lat). Pamiętaj, że to zależy od tego jaki zestaw oprogramowania sobie wybierzesz - generalnie im prostszy tym bardziej stabilny tj. jeżeli nie siedzisz na środowiskach-kobyłach typu Gnome/KDE tylko weźmiesz sobie coś normalniejszego jak XFCE/Openbox jest mniejsza szansa że coś się #!$%@? względem bardziej rozbudowanych typu KDE/Gnome. Ale nawet te działają dosyć stabilnie i nieźle, są też fajniejsze jak np. Cinnamon a do tego bugi są łatane w Archu najszybciej.

A jak już ogarnę co i jak, to w przyszłości też będzie dużo #!$%@? się z Archem, czy chodzi tylko o zrozumienie co jak działa,
  • Odpowiedz
Serwery to debian + centos/rocky, korpo = rhel + sles.


@biczek: wiedza w linux jest uniwersalna jak pozna Archa to na każdym sobie poradzi. Tym bardziej że obecnie to np. większość serwerów aplikacyjnych Alpine Linux - minimalny Linux na dockery
  • Odpowiedz
  • 1
@rtp_diov: Dobra, zachęciłeś mnie. Nie wiem czy teraz się przeniosę, ale w przyszłości na pewno.
Jedyny problem, że aktualnie mam w komputerze 1 dysk ssd, a chcę mieć jednocześnie windowsa, ubuntu (na czas przenosin) i zrobić tego archa. Żebym innych partycji przypadkiem nie zepsuł xD
  • Odpowiedz
@Kamero: najlepiej na początku mieć oddzielny dysk, bo przy pierwszej instalacji na 100% skończy się tak że sobie wywalisz wszystko #!$%@? lub nie będzie ci się bootować windows ze względu na zły setup UEFI. Zarezerwuj sobie najlepiej luźniejszy tydzień jak będziesz mieć, to dość duża przygoda i przeprawa plus spora dawka wiedzy. Coś jak pierwsze składanie w życiu Lego albo pierwsza w życiu instalacja Windows XP
  • Odpowiedz
@Kamero: zawsze możesz się pobawić archem w virtualboxie czy innym kvmie, możesz sprawdzić archinstall albo i bez niego wszystko ręcznie zainstalować i partycjonować. tak zeby sie przeklikać przez to wszystko i poznać, potem mniej stresu jak na dysku z innymi systemami będziesz działać.

miałem debiany, ubuntu, kubuntu, minty, elementaryOS, Mandriva. na ten moment siedze na archu i jestem zadowolony. szczegolnie od niedawna gdy wpadły nowe sterowniki od nvidii i kwin
  • Odpowiedz
@Kamero ciekawą opcją na eksperymentu jest też kupno mikro kompa na n100 z Ali za 300-400 PLN i postawienie sobie lokalnego serwera. Miesięcznie przepali to max 10 PLN a poligon doświadczalny pierwsza klasa
  • Odpowiedz
@Kamero: Linux Mint albo Ubuntu Cinnamon.
Jako uparty użyszkodnik Windows moge powiedzieć, że Linux mint to pierwsza wersja Linux jaka mi przypadła do gustu.
  • Odpowiedz
@Kamero: Manjaro, Endeavour czy Cachy, najlepiej to pierwsze. To jest tak jakbyś rzucił się na głęboką wodę zwaną Archem, ale pływałbyś w kapoku, więc możesz poznawać i się bawić. Jak jesteś kumaty to za pół roku stwierdzisz, czy warto się bawić dalej by robić cuda godne podziwu i srać na wszystkich bo I use arch btw czy jednak zostaniesz w przysłowiowych Bieszczadach z Mintem, stwierdzając ze człowiek może i głupszy,
  • Odpowiedz