Wpis z mikrobloga

Prawdziwą, polską epopeją narodową nie jest Pan Tadeusz opisujący Polskę, której nigdy nie było, ale Świat Według Kiepskich. Co więcej serial ten spełnia bardzo wiele cech epopei, które chciałbym tutaj pokrótce omówić.

Po pierwsze akcja jest w abstrakcyjnym czasie. Każdy odcinek przedstawia nową, wyjątkową okoliczność, niezwiązaną lub rzadko związaną z innymi odcinkami. Kiepscy uczestniczą w ważnych, historycznych wydarzeniach - zmiana władzy, wybór prezydenta USA, istotne zmiany polityczno-społeczne w kraju etc.

Kolejna kwestia to postacie. W Kiepskich głównym bohaterem jest typowy Polak i jego rodzina. Cały świat oglądamy z perspektywy ich domu, który stanowi swoistą alegorię Polski (trochę jak chata w Weselu Wyspiańskiego). W domu Kiepskich można znaleźć ciekawe artefakty takie jak zdjęcia z przeszłości, ale również Szał Uniesień Podkowińskiego.
Serial przestawia cały przekrój społeczeństwa polskiego. Jest w nim typowa Polska rodzina, klasa średnia (Paździochowie), klasa niższa - Boczek i klasa wyższa - Prezes spółdzielni. Występuje ksiądz, czyli władza religijna. Są też Stańczyki polskiej rzeczywistości, czyli pan Badura i inne żule - ludzie wszechstronnie wykształceni, inteligentni, zepchnięci na margines społeczeństwa, którzy po prostu nie mogą znieść normalnego życia w Polsce i dobrowolnie wybierają życie menela.

Język kiepskich jest specyficzny, jak na epopeję przystało. Nie jest to oczywiście język patetyczny, nie można jednak odmówić autorom wyśmiewania patosu i jego parodiowania. Można powiedzieć, że to też jest element pewnego nawiązania epickiego, który celowo został wrzucony w charakterystykę serialu.

Ostatni wątek, o którym może autorzy Kiepskich nie pomyśleli, ale warto to jakoś zaznaczyć. Akcja dzieje się we Wrocławiu - w odbitym po Niemcach mieście, w poniemieckiej kamienicy. I tak samo jak w dzisiejszej Polsce - pozaborcza rzeczywistość udowodniła, że to właśnie zabór pruski był motorem cywilizacyjnego rozwoju Polaków. Tam był przemysł, nauka i technologia. Tam też był etos pracy, który wielu Polaków ma właśnie dzięki pruskim wpływom wynikającym z protestanckiego pietyzmu. Tam też było uwolnienie od sarmackiego rasizmu i mocne postawienie na wartości oświeceniowe. Tak właśnie ta stara kamienica w której żyją bohaterowie serialu stanowi bezpieczną przystań swoistej normalności. Normalności, którą każdy przyjmuje, każdy się z nią godzi, ale nikt nie zastanawia się skąd się ona w ogóle wzięła.

#kiepscy #seriale #gownowpis #polska
Charleswhite - Prawdziwą, polską epopeją narodową nie jest Pan Tadeusz opisujący Pols...

źródło: IMG_2657

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Od dwóch lat dawkuje sobie kiepskich co jakiś czas i ten serial to diament.
Wiadomo, zdarzają się odcinki wyłącznie głupkowate i prostacie, ale ilość satyry, sarkazmu, naśmiewania się z rzeczywistości jest ogromna.
Warto też wspomnieć o postaciach drugoplanowych, zbudowanych z archetypów i będących na granicy pastiszu, ale jednak idealny wpasowujących się w ten świat i przygody bohaterów.
@Charleoswhite
  • Odpowiedz