Wpis z mikrobloga

zrobiłem ciasto na pizze i zostawiłem na 22-24h w pojemniku, nie był to taki szczelny pojemnik jak mają na yt tylko raczej taka plastikowy co się przykrywa pokrywką. Kulki mi się mega rozlały, zrobiły się takie mega dziurwawe i morke, czuć mocno było drożdze. Na 500g mąki i 300ml wody uzyłem około 0.2g świeżych drożdzy. Czy wina, że pojemnik nie był dość szczelny i lepiej było to wrzucić do miski i przykryć folią, czy o co chodzi?Samo ciasto mi sie badrdzo fajnie zagniotło, zrobiłem kilka złożen, odczekałem 2h i podzieliłem na kulki które wylądowły w pojemniku. To już druga taka podobna sytuacja.
#pizza #gotujzwykopem
  • 18
  • Odpowiedz
@agsbajahs: nie widzę problemu. kulki mogą być mokre bo różnica temperatur jest duża, a to że czuć drożdże to ok. pojemnik nie musi być szczelny, wręcz nie może!
czekamy na fotki pitki( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@wizard84: ale nie moglem ich niczym oderwac od tego pojemnik bez ich uszkadzania, przez co ciasto co wyroslo sie cale zgniotlo i juz nie szlo recznie wyrabiac, probowalem to lopatka podwazyc ale nie dawalo rady
  • Odpowiedz
oliwa na pojemnik i na ciasto przed wyrastaniem... zobacz kilka filmików na yt to może zobaczysz gdzie i jaki błąd robisz u siebie. smacznego() i czekamy na fotki!
  • Odpowiedz
@agsbajahs ziom ciasto w temperaturze pokojowej ma tylko ruszyć. Potem do lodówki :) powinieneś ok 1h trzymać w pokojowej. Potem na ok 20h lodówka i na 2-3h przed pieczeniem wyjąć kuleczki. Proporcje miałeś całkiem spoko, tylko że od temperatury ciasto trochę przerosło i się rozlało.
  • Odpowiedz
  • 0
@wizard84: wlasnie widzialem ze jak ladowali do pojemnik to nawet nie podsypwali maka, nie mowiac o oliwie. Oliwy uzywali do pojemnika ktory przykrywali folia

@supersucker na filmiku gosc trzymal 24h w pokojowej i dopiero potem wkladal do lodowki jak chcial jesc nastepnego dnia, nastepnym razem sprobuje z ta lodowka
  • Odpowiedz
@agsbajahs a jeśli chodzi o przykrywanie ciasta żeby nie wyschło. Olej wszystkie sposoby typu posypać mąką, polać oliwą czy przykryć ściereczką. Z doświadczenia najlepsza jest folia spożywcza gdy ciasto mam w całości w misce. Nigdy nie wyschnie. Do kulek najlepsze pudełko ale możesz zamiast kupować profesjonalnych do pizzy to za 15 zeta znajdziesz jakiekolwiek pudełko do przetrzymywania ciast :)
  • Odpowiedz