Wpis z mikrobloga

Obecnie co drugi student informatyki chce isc w embeded, cos co jeszcze 5 lat temu robili pasjonaci, cos czego nikt nie chcial dotykac, teraz jest oblegane masowo xDDD

Oczywiscie winnym jest rynek pracy - jak studenciak widzi, ze posyla na jave czy c# i jest jednym z 900 kandydatow to kazdy szuka alternatywnej drogi wejscia w IT, i tak cala chmara mlodych ludzi rzucila sie wlasnie na embeded ( ʖ̯)

Java, C#, Python - obecnie te terminy kojarzy 75% ludzi pracujacyh w fabrykach i magazynach, bo mniej wiecej tylu chce sie przebranzowic do IT.
Ten co sie choc troche interesuje informatyka juz dawno zdał sobie sprawe, ze szanse na zostanie juniorem w tych 3 technologiach są mierzone w miktoprocentach.
Kazdy kto ma minimum oleju w glowie lub jest wykształciuchem po gowno kierunku codzinnie razem z calym legionem jemu podobnych siada przy C++, bo wie ze ludzie z fabryk po zawodowkach w to nie pojdą, wiec lepiej konkurowac tylko z 300-400 osobami, zamiast zagubic swoje CV w 1000-1500 aplikacji na Javascript. #takaprawda

#pracait #programista15k #programowanie #embedded #informatyka #cpp
  • 34
  • Odpowiedz
@_UczeSieNiemieckiego: Embedded było mało popularne, bo mimo tego, że (przynajmniej moim zdaniem) cięższe od web developmentu, to przeważnie płacili mniej. Dlatego oblegane głównie przez pasjonatów elektroniki. Teraz chwytają się wszystkiego co możliwe
  • Odpowiedz
@Michal_Spira: nie rozluźni bo jak ktoś idzie w coś bo będzie łatwiej to #!$%@? zrobi. Idzie się w to co chce sie klepać. Nawet w takim front-end jak ktoś ogarnia to znajdzie pracę/staż bez problemu. A jak ktoś idzie w gówno bo będzie łatwiej to nadal nic nie znajdzie, bo takie osoby nie mają psychy siedzieć X czasu nad nauka i zaawansowanymi rzeczami
  • Odpowiedz
@_UczeSieNiemieckiego: z deszczu pod rynnę.
to już chyba jednak lepiej iść we frontend. większa konkurencja, ale też pracy dużo więcej, no i warunki pracy przyjemniejsze.
zresztą, chyba już wszędzie w IT jest przesyt.
  • Odpowiedz
@Michal_Spira: lista firm z danego miasta, wiadomo ze wojewódzkie więc jak ktoś nie mieszka to przeprowadzka. Piszesz na firmowe maile w którym piszesz, że szukasz pracy/stażu. Podsyłasz github, do tego CV oraz list motywacyjny. Może ktoś techniczny spojrzy i pyknie. Jak ktoś wysyła CV z gwiazdkami przy HTML, CSS itd to później niech ludzie nie płaczą że nie mogą coś znaleźć.... teraz to albo porządnie i ogarnięte projekty albo niech
  • Odpowiedz
Obecnie co drugi student informatyki chce isc w embeded


@_UczeSieNiemieckiego: źródło tych rewelacji?

cos co jeszcze 5 lat temu robili pasjonaci, cos czego nikt nie chcial dotykac, teraz jest oblegane masowo
  • Odpowiedz
@groman43 w ogóle w czym się teraz pisze embedded? Wiem od ziomka że BTS w nokii przepisywali na JS xD
Nie czasem jakiś python albo rust?
A może już totalnie układanie kafelków i jakichś pipeline?
Ciekawi mnie to bo już 2137 lat w .net siedzę a ludzie od embedded to chyba 24/7 w fabrykach siedzą i nie widać ich nigdzie
  • Odpowiedz
@_UczeSieNiemieckiego embedded to według mnie najciekawsza i najbardziej satysfakcjonująca robota dla klepacza kodu. Aż momentami szkoda że wraz z doświadczeniem uzywa się coraz mniej IDE a coraz więcej Teamsow
  • Odpowiedz
Wiem od ziomka że BTS w nokii przepisywali na JS xD


@JackVifon: Łooo panie, ja przyglądałem się temu brawurowemu projektowi z bliska. Nawet kiedyś wrzucałem tę historię na wykop.

Wszystko zależy od konkretnych wymogów, dostępnych narzędzi i mnóstwa innych rzeczy - od średniowiecznego C, przez C++ aż po nowoczesnego Rusta i Pythona.
  • Odpowiedz
@Zlmmerman: Na szczęście nigdy nie pracowałem w OAMie. Ale historia Megazone była tak absurdalna, że nie tylko cała Nokia się z tego śmiała (oczywiście z wyjątkiem bezpośrednio zaangażowanych, bo ci raczej płakali po nocach, a nie się śmiali), ale ludzie nadal o tym pamiętają.

@przegrywam_przez_miasto Pomysły w stylu BTS w chmurze wcale nie są nowe. Mają jednak dwie podstawowe wady. Taki BTS musi mieć jakąś końcówkę radiową, więc wszystkiego
  • Odpowiedz