Wpis z mikrobloga

Adampol - polska wioska w Turcji. Na zdjęciu Jan Dohoda, polski Turek, piąte pokolenie mieszkające w Adampolu.

Cześć! Dawno mnie tu nie było. Postanowiłem odwiedzić turecki Adampol, czyli polską wioskę pod Stambułem. Od kilkunastu lat mówi się, że kończy się tam polska historia i nie ma już po co tam jechać ponieważ Turcy niszczą Adampol. Postanowiłem sprawdzić to na własne oczy. Zadanie było trudne - kiedyś były tu setki osób mówiących po polsku, dzisiaj jest to zaledwie 12-15 osób. Pojechałem w ciemno, wierząc, że uda mi się z nimi porozmawiać. Wyszło elegancko, porozmawiałem prawie ze wszystkimi i usłyszałem, jak to jest z tym Adampolem, podejściem Turków i przyszłością Polonii. W skrócie - jest dramatycznie, a Adampol lada moment skończy się.

Byłem w idealnym momencie - w Turcji odbywały się wybory samorządowe. Tradycyjnie, od zawsze wójtem Adampola była osoba polskiego pochodzenia, aby utrzymywała polskość w tych okolicach. Wszyscy zarzekali się, że i teraz, mimo ciężkich okoliczności wygra tradycja i Turcy wybiorą wójta Polonusa. Jak stało się naprawdę? Zapraszam do oglądania i wykopywania materiału: "Upadek Adampola, polskiej wsi w Turcji".

#historia #podroze #podrozemateoaka #ciekawostki #podrozujzwykopem #turcja
mateoaka - Adampol - polska wioska w Turcji. Na zdjęciu Jan Dohoda, polski Turek, pią...

źródło: 4

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
kiedyś były tu setki osób mówiących po polsku, dzisiaj jest to zaledwie 12-15 osób


@mateoaka: czyli typowo, jak wszędzie. Tak samo było w USA, w Ameryce Pd. itd.
Dzbany się jarają, że Polska kolonizuje a tymczasem Polska eksportuje. Eksportuje swoich obywateli i to za frajer, bo to jedyny w historii przykład eksportu który nie podnosi PKB tylko je obniża
  • Odpowiedz
@mateoaka: trafiłeś jak nie wiem, sam w Turcji byłem końcem kwietnia i mam "nie określone" odczucia, a do tego dzisiaj jadąc na warszawę słucham podkastu o Polce która ożeniła się z Turkiem...
KrzaczekPl - @mateoaka: trafiłeś jak nie wiem, sam w Turcji byłem końcem kwietnia i m...
  • Odpowiedz