Wpis z mikrobloga

U mojego starego pracodawcy miałem PPE, a nowy pracodawca oferuje PPK. Rozumiem, że nie ma żadnej opcji transferu środków z PPE do PPK? Co najlepiej zrobić z tymi starymi środkami i czy warto przystąpić do PPK w nowej firmie? Czy może jakaś opcja typu nie przystąpienie do PPK i własne dopłacanie do starego rachunku PPE?

#ppe #ppk #ike #emerytura #praca
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kredzion: PPE mozna przetransferowac do IKE/IKZE. Bylem w tej sytuacji i nie ma żadnego powodu żebyś nie przystapil do PPK w nowej firmie. Nie ma czegoś takiego jak dopłacanie do starego PPE (którego atrakcyjność polegała na tym, że skladke w całości placił pracodawca...).
  • Odpowiedz
  • 1
@AndresIniesta: Dzięki, czyli w skrócie zakładam IKE, wybieram jakąś strategię inwestowania i zostawiam to tam sobie do emeryturki, a w nowej firmie przystępuję do PPK i tam się odkłada i zbiera na innym rachunku? :)
  • Odpowiedz
@kredzion: w nowej firmie IMO musisz przystapic do PPK (bo to II filar i bardzo oplacalny). To co uzbierales w PPE masz na IKE/IKZE (III filar) i tam juz zalezy. Sa takie prowadze przez domy maklerskie, gdzie sam zarzadzasz od poczatku do konca. Sa takie prowadzone przez TFI, gdzie konstruujesz portfel funduszy, co kto woli.
  • Odpowiedz
@broker: w postaci ppk się opłaca nawet jeśli są te opłaty dodatkowo można inwestować w etf i akcję jak ja to robię dla mnie ppk to bardzo ciekawy sposób do przetestowania tego produktu oraz taką różnorodność. Osobiście od października 2023 jak zapisałem się do ppk nigdy nie byłem na - nawet nie licząc dopłat pracodawcy
  • Odpowiedz
@broker: dobre, aktywnie zarządzane fundusze potrafią bić benchmark o zauważalny procent. Poza tym TFI mają możliwość inwestowania w instrumenty niedostępne dla klienta detalicznego (np. fundusze "pieniężne"). Inwestowanie to nie tylko ETF na akcje globalne, z czego MSCI World to dziś 70% USA. Tak się składa, że stopa zwrotu z S&P500 w latach 2000-2012 wyniosła okrągłe zero, ale tego eksperci będący na rynku od ~połowy zeszłej dekady ci nie powiedzą (
  • Odpowiedz