Wpis z mikrobloga

07.2024 - minister od budownictwa publicznie twierdzi że brakuje 2 mln mieszkan

Tymczasem fakty:

Mieszkan w Polsce jest już prawie 16 mln
Ilosc gospodarstw domowych to 12.5 mln (dane z 2021)
Mieszkan zamieszkałych jest ok 14 mln (żeby ktoś nie gadał że część to ruiny i takie tam na papierze tylko sa)

Pytanie skąd liczba 2 mln brakujących mieszkan? Chyba z broszury deweloperów....

#nieruchomosci
del855 - 07.2024 - minister od budownictwa publicznie twierdzi że brakuje 2 mln miesz...

źródło: temp_file7136211869274726206

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
@del855: Tanich mieszkań brakuje w dużych miastach, jest ich nadpodaż na wsi i w małych miastach.

Będzie się ciągle budowało w TOP5, liczba pustostanów w kraju będzie ciągle rosła, nie ma tutaj nic dziwnego.
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@PfefferWerfer

Ale to rozumiesz, że w takim układzie to jest kłamliwe sformułowanie. Mieszkania są, wcale ich nie brakuje, lepiej powiem 2 mln pustych stoi. A to że nikt jeszcze nie dobudował 3 mln mieszkan w widokiem na Wawel czy PKiN to tam inna historia....
  • Odpowiedz
@del855: No to teraz wystarczy przenieść te bezużyteczne lokale z prowincji do TOP5 i problem solved.

Bo nie wiem czy wiesz że mieszkanie nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do spełniania innych życiowych potrzeb - żeby mieć gdzie przebywać po pracy, szkole. Jak pracujesz w Warszawie czy Gdańsku, a mieszkanie masz po babci w Gołdapi czy Szydłowcu to nie przyda ci się absolutnie do niczego. I nie
  • Odpowiedz
  • 1
idąc twoja logiką jak zbudujesz 6 miliardów mieszkań na księżycu to mieszkan na świecie nie brakuje, problem solved


nie, to nie jest ta logika bo o ile mi wiadomo na kseizycu nikt nie mieszka, a w Polsce poza top6 - 85% ludzi....

@Jestem_robotem123:
  • Odpowiedz
  • 0
Bo nie wiem czy wiesz że mieszkanie nie jest celem samym w sobie, a jedynie środkiem do spełniania innych życiowych potrzeb - żeby mieć gdzie przebywać po pracy, szkole. Jak pracujesz w Warszawie czy Gdańsku, a mieszkanie masz po babci w Gołdapi czy Szydłowcu to nie przyda ci się absolutnie do niczego. I nie wrócisz tam tylko dlatego że jest mieszkanie.


sam sobie przeczysz - skoro pracujesz w top6 to chyba JUZ
  • Odpowiedz
@del855: Po co w ogóle takie fikołki z liczbami, skoro te 1-2 miliony to jest oddzielna metryka - luka mieszkaniowa?
Tu masz wyjaśnione (i opisane, dlaczego te 2 miliony to prawdopodobnie całkowicie nieaktualna wartość): https://businessinsider.com.pl/gospodarka/luka-mieszkaniowa-oto-ile-mamy-mieszkan-i-czy-naprawde-wciaz-ich-brakuje/lbx1679

Do tych gospodarstw domowych nie są wliczani imigranci (legalni, ludzie którzy przyjechali do Polski do pracy, na studia albo w celach turystycznych). Takich jest około 1.5 miliona.
  • Odpowiedz
  • 0
@Vetinari:

mamy potezny rozjad na ilosci gospodarstw dowmocyh - prawie 15mln vs 12,5mln

a co do migrantow - to to oni ponoc mieszkaja po min 2os/pokoj, w kwaterach pracowniczych i innych tego typu wynalazkach - to ile mieszkan skonsumowali? 300-400k? niech bedzie ze liczba z kosmosu - 500k, a z tego prawdopodobnie czesc to te slynne postostany...

to dalej mamy zapas - ktory widac w statsach gdzie w waw jest
  • Odpowiedz
Ilosc gospodarstw domowych to 12.5 mln (dane z 2021)


@del855: Tylko jak jesteś parką, która mieszka z teściami, ale bardzo by chciała mieć swój to też jesteś jednym gospodarstwem domowym, chociaż wolałbyś być dwoma :P
  • Odpowiedz
  • 0
Tylko jak jesteś parką, która mieszka z teściami, ale bardzo by chciała mieć swój to też jesteś jednym gospodarstwem domowym, chociaż wolałbyś być dwoma :P


no ja to rozumiem, ale tez zrozum ze ma jzu mamy 16mln mieszkan to wypada mnije nzi 2,5 na mieszkanie - a przeciez w tym sa rodziny ze swoimi dziecmi, w tym jest ok 8mln domow - w domach tez mieszkaja 1-2 osoby?....

i co najwazniejsze - liczy sie tylko popyt realny, jesli ich nie stac - to nie sa rozwazani jako popyt. Ja chce merce AMG - nie stac mnie, wiec merceese nie kalkuluje ze jestem jego potenjclanym klinetem.... a minsiter i deweloper - o prosze bardzo, 2mln njabiendijszych potencjalnych gposdarstw domwoych nie moze sie usamodzielnic bo ich nie stac - wiec brakuej 2mln mieszkan, Ale tych ludzie na nie nie stac ani dzis, ani po obnizkach o 30%.... nawet obnizki o 50% mysle ze nic tu nie zmiania....

To
  • Odpowiedz
@del855: puste mieszkania i domy sa w mniejszych miejscowosiach. W duzych brakuje. Tzn w sumie tez bywaja puste, trzymane jako inwestycja, gdy inwestor liczy na bardzo szybki wzrost wartosci. Jednak do kilku najwiekszych miast ciagna masy mlodych ludzi + migracja zewnetrzna, tazke tak, bardzo brakuje tam nowych mieszkan.
  • Odpowiedz
  • 0
puste mieszkania i domy sa w mniejszych miejscowosiach. W duzych brakuje. Tzn w sumie tez bywaja puste, trzymane jako inwestycja, gdy inwestor liczy na bardzo szybki wzrost wartosci.


np. w warszawie ich liczbe ostanio opszacowano na 200.000 - mnije wiecje liczb mieszkanw lublinie.... ale ogolnie to brakuje.

W chinach tez brakuje mieszkan, a szacuje sie ilosc pustych na ponad 100mln...... ale ogolnie to brakuje.

Jednak
  • Odpowiedz
@czlowiekbutelka: byloby to wyrzucanie gigantycznych srodkow w bloto.
Ludzie orzenosza sie do duzych miast i ich "sypialni". I tu faktycznie ma sens rozbudowa kolei miejskiej i podmiejskiej. Takze parkingow park and ride. I to tez sie rozwija. Takze jest ok. Rynek w tym i czesc panstowa i samorzadowa reaguja na potrzeby i oczekiwania obywateli.

@del855 mieszkania w najwiekszych miastach nie sa i nie beda tanie. Nawet w "sypialniach" tychze
  • Odpowiedz
  • 0
mieszkania w najwiekszych miastach nie sa i nie beda tanie. Nawet w "sypialniach" tychze miast drozeja.


to znaczy ni mniej ni wiecje - ze nie ma sensu ich budowac.... po co? zeby zaspokoic popyt spekulacyjny?
@Aster1981:
  • Odpowiedz