Wpis z mikrobloga

  • 0
widać po tobie, że jesteś bardzo oczytany i przewyższasz wszystkich intelektualnie dzięki lekturom szkolnym. Jak sobie radzisz w innych dziedzinach, życia?

Dzięki lekturom masz dużo lepsze zarobki niż osoby, które ich nie przeczytały?


@przegro_pisarz: Nie wiem skad wysnules taki wniosek. W innych dziedzinach zycia radze sobie calkiem niezle. zarabiam ponadprzecietna, mam mieszkanie, fajna prace, znajomych. Nie narzekam.
Dzieki takim lektura jak silaczka, 1984, folwark zwierzecy czy lalka wyrobilem sobie pewne
  • Odpowiedz
  • 0
lektury powinny byc trochę uwspółcześnione, bo dzisiaj lektury zniechecaja ludzi do czytelnictwa, ale dawanie olgi tokarczuk to jest jakies nieporozumienie


@Ulic_Qel_Droma: I w pelni sie z Toba zgodze. kanon lektur powinien isc z duchem czasu. Swiat sie zmienia to kanon powinien sie zmieniac. Z wylaczeniem pewnych ponadczasowych tytulow.

Tylko ze ja nie o tym. Ja mowilem o tym ze zmniejszaja ilosc lektur jakie nalezy przeczytac i wprowadzaja fragmenty zamiast calosci.
  • Odpowiedz
@topikPajak: Chyba mnie kolego drogi źle oznaczyłeś, bo cytujesz nie moje wypowiedzi xd
No ale z grubsza ci odpowiem, chociaż mi się w sumie nie chce.
Ruchasz chochola, bo ja nie pluje na polska literaturę tylko stwierdzam, że ta rosyjska czy francuska jest lepsza. Tak jak mówiąc że LeBron James jest lepszym koszykarzem niż Łukasz Koszarek nie mówię że Łukasz Koszarek jest #!$%@?. Kumasz?
Drugo - twierdzenie że jakbym przerobił te ramotki wtedy, będąc młodym szczylem i to jeszcze pod dyktando interpretscyjne polonistki, by mi coś wybitnie dało to absurd. Dopiero człowiek starszy może dostrzec jakieś walory tych dzieł i się nimi zachwycić lub nie. Większość z nich i tak jest już przestarzała; co w ogóle takie rzeczy robią na języku polskim? A skoro już są, to czemu np nie uczyć historii kultury polskiej np filmu?
Mamy 2024 rok, potrzebujemy radykalnych zmian kształcenia młodych ludzi i twierdzenie że jak 16 latek przeczyta Dziady Potop albo jakiś wysryw Tokarczuk (moja opinia) to go zajebiscie ubogaci....
Komunizm? Wiesz jak młodego człowieka zaciekawić tym tematem. Puszczając mu ciekawe historie a nie kazać czytać Dostojewskiego - który jest świetny, ale nie jak za 2 tyg masz sprawdzian z wiedzy o treści
  • Odpowiedz
@gorzki99 masz mentalność zagonionego niewolnika którego trzeba zmusić do czegoś żeby to robił. Wyobraź sobie że można coś polubić o to po prostu robić z przyjemnością, np czytać. W takiej Finlandii nauczyciel z dziećmi dobiera lektury, albo wręcz pozwala na czytanie czegokolwiek i pracę później na poznanej treści. Ale nie zmuszajmy dzieci do czytania badziewia sprzed 500 lat, na pewno coś z tego wyniosą poza niechęcią do szkoły i czytania
  • Odpowiedz
@Lohengrin: > Chyba mnie kolego drogi źle oznaczyłeś, bo cytujesz nie moje wypowiedzi xd
No ale z grubsza ci odpowiem, chociaż mi się w sumie nie chce.
Ruchasz chochola, bo ja nie pluje na polska literaturę tylko stwierdzam, że ta rosyjska czy francuska jest lepsza. Tak jak mówiąc że LeBron James jest lepszym koszykarzem niż Łukasz Koszarek nie mówię że Łukasz Koszarek jest #!$%@?. Kumasz?

To Ty walczysz z chochołem skoro widać że źle zacytowałem XD. Jest mi obojetne czy uważasz ze coś jest lepsze czy gorsze. Krytykowałem ZenujacaDoomerka i jej "twierdzenia o praniu
  • Odpowiedz
  • 0
@krzych0: Ciekawe na jakiej podstawie oceniles moja mentalnosc. na pewno nie na podstawie czytania ze zrozumieniem bo to Ci nie wychodzi.

Czy ja pislem ze nalezy zmuszac dzieciory do czytania? Ano tak.

Czy pisalem ze do czytania tego konkretnego kanonu lektur? ANO NIE. Szkoda ze nie zrozumiales i de facto przyznales mi
  • Odpowiedz
@topikPajak: Ok, my bad - po prostu praktyka wykopowa nauczyła mnie ze ktoś źle cytuje, ale odnosi się dobrze. Tutaj odniosłem wrażenie że jednak piszesz do mnie więc się odnioslem.
Przyznaje się do błędu
  • Odpowiedz
  • 0
nie czytałem lektur prawie wcale i wprawdzie jestem głupi, ale na pewno nie z tego powodu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Drogomir: :)
Czytanie lektur to nie jest amulet +20 do inta. Mozna je czytac albo nie i miec inta 20 albo 60. Nic to nie zmienia.

Cala zabawa polega na tym zeby zrozumiec o czym ja pisze. A pisze o statystyce. jesli "zmusimy" dzieciory do czytania to jakis procent cos z tego wyciagnie. jesli nie zmusimy to nie bedzie nawet tego
  • Odpowiedz
@gorzki99: czyli jesteś urodzony do pracy i nic tego nie zmieni. Jak kasty w Indiach. Są też jednostki które mają ambicje i chcą coś w życiu osiągnąć i to pod tym kątem pisałem
  • Odpowiedz
@gorzki99: A czemu nie zmuszać dzieci do czytania komiksów? Oglądania Bergmana? Breuglea?
Choć proces czytania ma zalety często pomijane przez pieniaczy wyższości nowoczesności aka K. Maj, to mimo wszystko są one często przeceniane, a ten dostęp n, ie mający precedensu, do innej kultury, nie może nas pozostawić obojętnym bo inaczej wychodzimy na wysuszone nasienie byka na krowie.
Powtarzam - w krajach gdzie edukacja ma się lepiej od nas - nawet
  • Odpowiedz
@gorzki99: jestem całkiem innego zdania, a konkretnie takiego, że właśnie z powodu obowiązkowych lektur czytanie książek źle się kojarzy. Dlatego im mniej ich, tym lepiej. Ja sobie czytałem to, na co miałem ochotę, a obowiązkowe lektury olewałem. Nie może być tak, że jak uczeń chce się wyrobić z przeczytaniem wszystkiego do szkoły, to już nie ma czasu ani ochoty na czytanie dla przyjemności.
  • Odpowiedz
  • 0
A czemu nie zmuszać dzieci do czytania komiksów?


@Lohengrin: Serio nie odrozniasz komiksu od ksiazki? Zeby byla jasnosc - ja nie mam nic przeciwko komiksom. Sam sie na nich wychowalem.

Ksiazka zmusza do myslenia bo nie ma "efektow wizualnych" ktore sa narzucone. Sam se musisz je wobrazic. Podam
  • Odpowiedz
  • 0
Ja sobie czytałem to, na co miałem ochotę,


@Drogomir: I chwala Ci za to. ja czytalem wszystko jak leci. Nawet wpadlem na pomysla zebuy przeczytac biblie. Ale ilu jest takich co jak nie zmusisz to nawet cenowki w sklepie nie przeczyta?

Jak dlugo mam tluc ze mi nie chodzi o to ze bronie obecnego kanonu lektur? Bo tego nie robie. Jestem natomiast za tym ze dzieciory maja czytac. Bo czytanie
  • Odpowiedz
Ale z tego co slyszalem w wypowiedziach lektury maja zastapic "fragmenty". A to juz jest niedobrze. To jest idealny przyklad naszych czasow.


@gorzki99: To jest tylko do części lektur i w sumie już też część utworów była jako fragmentu. To rozwiązanie może być dobre, ale tutaj musi być dodany kontekst(biograficzny, historyczny, kulturowy) w podręczniku. Technicznie to Biblia jest omawiana we fragmentach chociaż to dość specyficzny temat. Oprócz tego we fragmentach
  • Odpowiedz
  • 1
bo pisząc kilkaset słów z głowy w ograniczonym czasie łatwo o drobną pomyłkę.


@Tagnk: Jak pewno zauwazyles nie uzywam polskich znakow. Z przecinkami to tak tez nie do konca jestem za pan brat :p
Tylko czy to cos zmienia w merytoryce wypowiedzi?

Moze mialem to szczescie ze mature pisalem 25 lat temu. I wtedy nie patrzyli na klucz. owszem ze "ogonki" musialem stosowac (w pisanym tekscie zawsze stosuje) No i trza bylo myslec nad przecinakmi. Ale ocena byla za calosc a nie klucz w postaci ze nie postawilem przecinka przed
  • Odpowiedz