Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Nie liczę na darmową poradę prawną, ale być może ktoś był w podobnej sytuacji. W skrócie: matka mojego biologicznego ojca od samego początku mojego życia płaciła na mnie zasądzone alimenty. Ojciec nie interesował się mną, nigdy go nie widziałem, biologicznej babci zresztą też. I tak wyszło, że ona to płaci już od 31 lat, co miesiąc moja mama dostaje przelew na określoną kwotę (podejrzewam, że "babcia" ma zrobione zlecenie stałe i już dawno o tym zapomniała). Dziś to już są śmieszne pieniądze, ale z drugiej strony pełny bak paliwa za darmo piechotą nie chodzi.
I tu właśnie pojawia się moje pytanie: czy skoro obowiązek alimentacyjny ustał już dawno, to czy te pieniądze urząd skarbowy traktuje jako darowiznę, od której powinienem odprowadzać podatek?
#alimenty #prawo #pytanie



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 14
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: tylko jak ona się gapnie,że płaci te alimenty jak już nie musi i pójdzie do sądu po zwrot tej kasy, to ty będziesz miał problem, bo będzie trzeba kasę oddać. Po co sobie robić takie problemy?
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: zależy na jaki okres miałes zasadzone alimenty, jesli np do 18rż to zadne pismo dodatkowo nie przyjdzie, do babki tez nie. Po prostu obowiazuje wyrok sadu do pewnej daty i tyle. Jeśli okaze sie ze Ci sie juz nie nalezą i babka sie zorientuje to sąd bedzie po jej stronie i bedziesz musiał oddawac wszystkie nienależne - znam taki przypadek
  • Odpowiedz
@Kotdog: jeżeli pójdzie babka do sądu to wywalczy ustanie obowiązku z datą pozwu czy tam wniosku, a nie wstecznie.
Zresztą jak sama nie ma problemu z tym żeby płacić kilka stówek dla niunia to co my się będziemy sprzeciwiać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Zależy od kwoty (bodaj do 10.000zł rocznie darowizny w rodzinie nie muszą być zgłaszane) oraz czy to jest bliska rodzina wg prawa (babcia w pierwszej lini raczej jest, ale też nie wiem na 100%). Nie chcę wprowadzić cię w błąd więc sprawdź.

IMHO pytanie czy robi to świadomie czy zapomniała.
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): Można płacić dłużej niż prawo wymaga, może poczuwa się do tego, to, że płaci to może jej wola, ty nie masz obowiązku co roku weryfikować tego. Także raczej między bajki włóż 'będziesz musiał zwracać' bo nikt tego nie wie na pewno, bo nie ma przepisów szczegółowych na to, ew. każdy taki przypadek byłby indywidualnie interpretowany przez sąd. Ale to jest na zasadzie ktoś Ci dał kasę a potem
  • Odpowiedz