Wpis z mikrobloga

Mirki, wygląda na to że lekko wtopiłem przechodząc z internetem stacjonarnym (po koncentryku) z #upc do #play
Pierwszy zgrzyt to był brak karty CI+ (no trudno, ale dekoder dobrze chodzi więc OK), drugi to brak telefonii stacjonarnej (OK, załatwiłem przeniesienie numeru do jakiegoś VOIPa i będę miał zachowany ten numer).

Ale niestety nie przewidziałem, że będą takie jaja z routerem. Owszem, rozmawiając z infolinią dopytywałem się, czy można go przełączyć w tryb Bridge (chcę mieć zewnętrzny adres IP), ale równie dobrze mógłbym pytać losowo napotkaną kozę. Odpowiedź była typu "wszystkie opcje które ma pan obecnie będą dostępne w nowym urządzeniu". No nic, stwierdziłem że zobaczymy choć byłem pełen nieufności.

Jak już wszystko ruszyło, to oczywiście się zalogowałem do routera żeby go przełączyć w bridge. Ładnie, jest opcja. Klik, restart... i znowu jestem w trybie Router (tylko IPv6). Nie dość że NAT, to za pieprzonym IPv6! (°°

Kombinowałem na wiele sposobów - próbowałem przełączać na router z IPv4+IPv6, czasami nawet wyglądało jakby działało ale ostatecznie zawsze się okazywało że ląduję na Router(IPv6).

Czy celowo Play umieszcza fejkową opcję w sofcie urządzenia? Nawet zadzwoniłem do BOKu z prośbą by zdalnie przełączyli mi tryb na Bridge, a babka stwierdziła że jedyne co może to zmienić WPA2 na WPA3 xD

Na razie zgłosiłem awarię urządzenia że nie da się przełączyć na bridge, zobaczymy co wymyślą. A jak będzie źle, to cóż - trzeba będzie wrócić do UPC i 250Mbit ¯\(ツ)/¯

#internet #siecikomputerowe
enron - Mirki, wygląda na to że lekko wtopiłem przechodząc z internetem stacjonarnym ...

źródło: play

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@enron:
Jeśli masz jakąś konkurencję u siebie to lepiej nie tracić czasu i się przenieść. Masz teraz powód do rozwiązania umowy.
Play to firma krzak nie warto się męczyć.
  • Odpowiedz
  • 1
@archi3 magia 14 dni na wypowiedzenie umowy przesiadkowej ( ͡ ͜ʖ ͡)
Jedyny ból to powrót do 250Mbit, ale nie jest to jakaś tragedia.
  • Odpowiedz
  • 1
@DarekMarek Niby jest konkurencja, jakiś MarsNet - ale słabiutko to wygląda. Max internet 300/50, obsługa max 3 telewizorów, do tego drogo i jeszcze dziady liczą dodatkowo jeśli NIE WEŹMIESZ ich routera xD

A tak poza tym to tylko ew. Orange, ale u mnie nawet światłowodu nie mają więc nie ma co rozważać
  • Odpowiedz
@enron: w Orange żeby zrobić bridge - trzeba było zadzwonić do nich na techniczną infolinię i dopiero przełączać, coś oni musieli po swojej stronie zrobić
  • Odpowiedz
@enron: nie ma jeszcze możliwości pozbycia się DS-Lite, ale za jakiś czas będzie. Wtedy też będzie bridge pewnie. Jeśli bardzo ci to przeszkadza to zostaje tylko odstąpienie i powrót do starej oferty. Pytanie na ile publiczny IP ci jest potrzebny
  • Odpowiedz
@enron: Do czego ci potrzebne więcej niż 250 megabitów? Jakieś profesjonalne zastosowania gdzie potrzebujesz dużo danych ściągnąć jak jakaś obróbka wideo?
U mnie 300 to widzę tylko na speedteście a transfer z onedrive czy googledrive to nawet do 100 mega nie dobija. Steam też ledwo 200 przekracza.
  • Odpowiedz
  • 1
@superglacial: co to DS-Lite? Albo mam zaćmienie, albo to jakiś nowy termin lub inne określenie na coś co znam :)
Publiczne IP chcę mieć, bo niby mam pozestawiane VPNy ze swoim serwerem ale wolałbym mieć gwarancję możliwości bezpośredniego dostania się w razie czego.

@biskup2k: dwa telewizory mam na boxach 4K, które to działają wyłącznie po sieci - i same w sobie zużywają już trochę pasma. Do tego w
  • Odpowiedz
@enron: jeśli nic nie wystawiasz na zewnątrz to sugerowałbym użycie Tailscale. DS-Lite to skrót od DualStack (IPv4+v6) ale w wersji w której pakiety są pakowane w pakiety v6 i rozpakowywane na brzegu sieci operatora.
  • Odpowiedz
  • 0
Tailscale


@superglacial: Dzięki za wyjaśnienie DS - swoją drogą to jakieś kuriozum i nie rozumiem po co to właściwie by miało istnieć... No chyba że 99% klientów po IPv6 i 1% dostaje IPv4, a dzięki enkapsulacji mamy jednorodną sieć. No dobra, ma to sens ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do Tailscale, to bardziej mi zależy na tym żeby w sytuacji awaryjnej wystarczył mi dostęp do internetu
  • Odpowiedz
@enron: to wynika z dziadostwa które Play przejęło od Liberty kupując UPC. Pewnie się tego pozbędą ale widać że im to zajmuje trochę… jak im brakuje adresów mogliby CGNAT zrobić nawet z bridgem…
  • Odpowiedz
  • 0
@enron: to wynika z dziadostwa które Play przejęło od Liberty kupując UPC. Pewnie się tego pozbędą ale widać że im to zajmuje trochę… jak im brakuje adresów mogliby CGNAT zrobić nawet z bridgem…


@superglacial: jakoś UPC potrafiło na tym samym koncentryku dać publiczne IP ;)
Jak znam życie, to po prostu wrzucili wszystkich na IPv6 bo po co się starać, dodamy fejkowe opcje w routerze i ludzie będą
  • Odpowiedz
akoś UPC potrafiło na tym samym koncentryku dać publiczne IP ;)


@enron: ale to jest play, oni nie potrafili zaoferować publicznego IP nawet jak miałeś abonament na firmę (o necie komórkowym piszę) nawet jak za to chciałeś zapłacić. Pozostałych 3 operatorów opcje jakiegoś zewnętrznego IP zawsze oferowało.
  • Odpowiedz
  • 1
@enron jako technik na sieci OPL mogę stanowczo odradzić Playa - trzymają klientów oo 2-3 tygodnie z uszkodzonym światłowodem zanim nas wyślą itp, nie wiem jak na się i PŚO (sieć własną Playa) czy właśnie na dawnym UPC, ale na Orange jest z tym tragedia.
  • Odpowiedz
  • 0
@enron: do twojego zastosowania możesz też użyć DDNS i zewnętrzne ip nie będzie Ci potrzebne. Większość routerów to wspiera


@Patryk4: przecież DDNS to właśnie WYMAGA zewnętrznego IP ( ͡º ͜ʖ͡º)
Dostęp teoretycznie mam ogarnięty przez VPN, ale po prostu nie lubię robić NATa za NATem ¯\(ツ)/¯
Na razie zobaczę, jak obsłużą moją reklamację że nie da się przełączyć w tryb Bridge - pewnie
  • Odpowiedz