Wpis z mikrobloga

Wczoraj doszło do błędu informatycznego na głównej giełdzie sprzedaży energii w Europie. W wyniku błędu w systemie utracono połączenie pomiędzy Francją a Niemcami i prąd był wyceniany tak, jakby Niemcy nie mogły go importować z Francji.
W wyniku tego ceny dnia następnego w Niemczech wzrosły do 492€, a we Francji spadły poniżej 3€/MWh.

#energetyka #francja #niemcy #europa
PiotrFr - Wczoraj doszło do błędu informatycznego na głównej giełdzie sprzedaży energ...

źródło: IMG_20240626_230258

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
  • 0
@xqwzyts: od 2020 nie, w zeszłym roku i w tym głównie wzrosło, ale od lutego będą obniżki (bo ceny oblicza się na podstawie średniej z 2 lat)
Teraz normalne taryfy 0.18-0.20€/kWh plus abonament (nie ma jakichś dziwnych opłat)
  • Odpowiedz
  • 0
@kurczakos1:

Piotr to słynny fetyszysta wrzucania wpisów o różnicach w cenie energii DE i FR ( ͡º ͜ʖ͡º)


Raczej nie mogący odpuścić Niemcom odejścia
  • Odpowiedz
Biorąc taka taryfę jak masz w de płacisz 40 centow więc jest duża różnica


@PiotrFr: Nie rozumiem, jakie 40 centów? :)

Mam najzwyklejszą taryfę na 12 miesięcy, pod koniec której zawsze przedłużam o kolejny rok.
  • Odpowiedz
  • 0
@kurczakos1: to jak z porównywaniem ceny w Polsce. Jest taki jeden przygłup, co za mną chodzi i mówi, że w Polsce jest taniej bo rząd dopłaca. Dlatego porównywanie cen dla odbiorców prywatnych nie zawsze jest miarodajne. Wczesniej produkcja we Francji była droższa niż w Niemczech, od 2020 zaczęło się odwracać i teraz jest 20% taniej.
Sytuacja z tego wpisu pokazuje, jak Niemcy się uzależnili od importu z Francji.

Btw ja
  • Odpowiedz
Dlatego porównywanie cen dla odbiorców prywatnych nie zawsze jest miarodajne


@PiotrFr:

To jest normalna zwykła cena bez żadnej dopłaty. Dopłaty miały miejsce przed dwoma laty pod koniec roku i trwały kilka miesięcy, ale nie było to na litość wyświetlane w ofertach dostawców
  • Odpowiedz
  • 1
@kurczakos1:

specjalną ofertę bo jesteś zawodowo związany?


Specjalna taryfa, przez 22 dni w roku mam droższy prąd.
U mnie zużycie wychodzi pół na pół, ze względu na ładowanie aut. Jeszcze rok temu płaciłem 8 centów w nocy. Ale ceny niedługo będą spadać.
  • Odpowiedz
@PiotrFr Nie no ok, rozumiem Twoją tyradę z odejściem od atomu. Też uważam, że atom to najlepsze rozwiązanie :-(

Jeśli się mylę, to mnie popraw, gdyby nie eksport prądu do DE, to mielibyście o wiele taniej?

Popyt eksportowy winduje też ceny na miejscu?

W gruncie rzeczy to jest raczej oczywiste, ale rzeczywiście może wgurwiać xD
  • Odpowiedz
  • 1
@kurczakos1:

Jeśli się mylę, to mnie popraw, gdyby nie eksport prądu do DE, to mielibyście o wiele taniej?


W pewnym sensie tak.
Problem w tym, że Niemcy sobie z Europy zrobili tani magazyn na OZE. Jak mają dużo to wpychają wszędzie, a poza
  • Odpowiedz