Wpis z mikrobloga

Już od kilku lat nie składałem nowego kompa i nie jestem w temacie najnowszych podzespołów. Mój stary i7 6700K jeszcze daje radę, ale chciałbym przesiąść się na nowszą platformę z DDR5. Rozważam nawet przejście na AMD, ale nie jestem pewien, czy czasem nie zostać przy Intelu. Moja obecna płyta główna nie umożliwia mi zmiany procka na nowszy model, a nie wiem do końca jak jest z AMD i ich wsparciem? Na YT jest wiele poradników, ale po nich mam jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi. Może ktoś jest w temacie i mi podpowie co najlepiej w dzisiejszych czasach złożyć, aby znów posłużyło mi te 5-6 lat? Do gier mam już rtx 4080, choć i tak nie gram za często, a chciałbym w końcu przejść na win11 bez kombinowania z tpm. Komputer ma być głównie używany jako stanowisko robocze do obróbki zdjęć i filmów, projektów w inventorze, oraz blenderze. Różne gry i tak na tym pójdą, ale nie są one priorytetem. Głównie zależy mi na tym, aby odświeżyć sprzęt i na przyszłość mieć furtkę do modyfikacji, np zmiana procka na lepszy, oraz dołożenie ramu. Szukam podpowiedzi jedynie w sprawie płyty głównej i procka, ewentualnie ramu. Resztę ogarnę bez problemu. Czy ktoś jest w temacie i mógłby mi polecić jakiś konkretny setup? Oczywiście chciałbym się zmieścić w granicach 4k zł. Nawet 5k mogę wydać, jeśli będzie większa furtka do rozbudowy na przyszłość. #pcmasterrace #intel #amd #pytaniedoeksperta
  • 7
  • Odpowiedz
@kenay: kupując intela nic nie ulepszysz bo jest koniec życia platformy wiec wszystko do zmiany. u amd jeszcze maja jakieś procesory wychodzić, na slajdach mieli am5 podpisane 2027+

w grach ogólnie amd sobie lepiej radzi, ich seria x3d jest bardzo wydajna i popiera parokrotnie mniej watów niż intele, natomiast w zastosowaniach profesjonalnych to zależy.

x3d w pracy praktycznie nic nie daje, i o ile do gier się wybiera 7800x3d to w pracy to zwykły 8 rdzeniowy procek za który płacisz ekstra (za ten cache którego nie wykorzystasz poza grami) i raczej 7900/7950 jak renderujesz procesorem (chyba, że używasz renderera lecącego na gpu wyłącznie?): 7800x3d za 1500zł w blenderze ma wydajność jak 7700 który niedawno był chyba za
  • Odpowiedz
@kenay: 7800x3d, 32 GB ddr5 6000mhz, b650 jakąś polecaną i budę najlepiej nową. Spokojnie bez karty się mieścisz. Jak masz (a pewnie masz) dobry zasilacz to zostawiasz. Jak się nie pali to poczekaj kilka tygodni bo zaraz nowe procki od amd wchodzą i będą promocje na 7800x3d zapewne. Amd jest znane z tego że latami wykorzystują te same sockety, więc am5 będzie pewnie dobre do rozbudowy przez kolejne 6-7 lat.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@10129 tak właśnie kierowałem się w stronę AM5 ze względu na jej dłuższe życie. Nie zależy mi na topowych osiągnięciach, a prędkości renderowania poprzez rtx 4080 w zupełności mi wystarczą.

@MisterMinister buda, zasilanie i karta już jest, jedynie płyty i procka brakuje. Czekać na promocję za bardzo nie chcę, ponieważ stare podzespoły przydały by mi się do pewnego projektu, a z racji dwóch tygodni wolnego, chciałbym mieć to już za
  • Odpowiedz
@kenay: to weź 7950x3d (różnica 200-300zł z tego co widzę na ceneo pomiędzy 7950x a wersją x3d), skoro pod grafikę i filmów, do tego ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI, Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, no i jakieś chłodzenie aio jak trafisz to może Arctic Liquid Freezer II 360 jak się zmieści i wyjdzie około 4400-4500 max
  • Odpowiedz
a nie wiem do końca jak jest z AMD i ich wsparciem? Na YT jest wiele poradników, ale po nich mam jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi.


@kenay: Proste zdanie w Google pokazało by ci, ile lat wsparcia miało AM4, i ile lat będzie mieć AM5 ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@kenay jak Ci się nie pali to poczekaj trochę i niedługo wyjdą kolejne płyty i procki AMD. Jakoś w wakacje chyba. Może system stanieją
  • Odpowiedz