Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #okna

Będę za niedługo zamawiał okna, a wsród nich jest: 1xHS (4x2,30 m) 1xfix (3x2,30 m).
I teraz pytanie o podwaliny.

Dawać poszerzenia systemowe (ze wzmocnieniem)? Koszt:
- HS: ~2000 zł
- fix: ~250 zł

Czy dać po prostu klinaryt? Może jest coś lepszego?

Okna PVC, Veka Softline 82.
  • 8
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: Pod HS byłbym ostrożny dając poszerzenia. To cholerstwo jest mega ciężkie i nie ma regulacji a do prawidłowego działania wymaga idealnego wypoziomowania. Ja położyłem bezpośrednio na wylewce betonowej która była idealnie wypoziomowana. Po bokach dałem paski z XPS żeby jakoś ograniczyć mostek termiczny.
  • Odpowiedz
Pod HS byłbym ostrożny dając poszerzenia. To cholerstwo jest mega ciężkie


@hrabia_ponimirski: Ale wiesz, że poszerzenia systemowe wytrzymują dużo większe obciążenia niż wylewki? Bodajże około 2 ton na metr. O to bym się bardziej martwił w twoim przypadku

@KtoToTaki Moim zdaniem brać jak najbardziej. Cena nie mała, to na pewno, ale wyszedłem z założenia, że na oknach i termice nie ma co oszczędzać

Jak umiejętna ekipa to zamontuje bez
  • Odpowiedz
Ale wiesz, że poszerzenia systemowe wytrzymują dużo większe obciążenia niż wylewki? Bodajże około 2 ton na metr. O to bym się bardziej martwił w twoim przypadku


@ATAT-2: A te poszerzenia to na czym się osadza jak nie na wylewce betonowej? U mnie całe okno spoczywa na ścianie fundamentowej z żelbetu.
  • Odpowiedz
Czy dać po prostu klinaryt? Może jest coś lepszego?


@KtoToTaki: Klinaryt ma lepszą termikę ale na pewno będzie kosztował sporo więcej, poszerzenia systemowe to najtańsze rozwiązanie na prawidłowy montaż?

Ja położyłem bezpośrednio na wylewce betonowej która była idealnie
  • Odpowiedz
@KtoToTaki: zgodnie z badaniami tak, mają gorszą termikę. Zarazem jest to tylko niewielki ułamek domu i wybrałbym i tak poszerzenie systemowe ze względu na wytrzymałość. Za poszerzeniem i tak będziesz miał styropian za posadzką, więc nie wystąpi efekt mostka termicznego. Natomiast jeśli HS Ci ,,siądzie" to już jest kaplica i będziesz musiał żyć z oknem które nie będzie chodziło tak jakbyś chciał :)
  • Odpowiedz