Wpis z mikrobloga

Kupiłem dom z gotową kablową instalacją pod alarm, są kabelki typu skrętka, 6 żył.
Taki kabelek idealnie biegnie ze strychu na zewnątrz, czy dałoby radę przerobić te przewody pod usb-c by podłączyć jakąś kamerę na zewnątrz ?
Zasilacz byłby na strychu a kamera na zewnątrz.
To może być nawet kilkanaście metrów, usb-c to napięcie stałe, czy spadek napięcia może pokrzyżować taki plan?
#elektronika #elektronikadiy #monitoring
  • 20
  • Odpowiedz
@wpiot: Transmisja USB na takim kablu skończy się na 1m, chory pomysł. Na tym kablu puścisz max analogowy sygnał video ahd/turbohd. Ethernet nie idzie na przewodach YTDY, jak kiedyś sprawdzałem to na 5 m już był problem aby zapiąć 10 Mbit
  • Odpowiedz
  • 0
@Ravau23: Fakt, tam są żyły wg specyfikacji 0,5mm2 CAT5.
@dktr
Chodzi o to, że ten kabel idealnie wisi sobie na elewacji, chce nim puścić zasilanie a transmisja wideo przez wifi
  • Odpowiedz
@wpiot: No to co to za kabel masz? Podaj oznaczenie. Jak masz dwie pary skręconych przewodów to na tym bez problemu puścisz ethenret, jak nie są skręcone zapomnij. A jak skręcone to bez problemu zainstalujesz kamerę IP zasilaną przez PoE 802.11af/at, do tego wystarczą dwie pary przewodów.
  • Odpowiedz
tam są żyły wg specyfikacji 0,5mm2 CAT5.


@wpiot: jeśli to jest przewód sześciożyłowy, to zapewne jest to zwykły domofonowy TDy, zatem nie ma mowy o kategorii 5 (do tego sa niezbędne cztery pary tak poza tym), a co najwyżej Cat3 a i to pewnie bardzo słabe, domofonowce to są naprawdę bardzo kiepskie kable. Nie puścisz na tym ethernetu nawet na krótką odległość, ograniczonego do 10Mbps half duplex, jakiś bardzo kiepściutki analog
  • Odpowiedz
  • 0
@dktr: Są trzy pary skręcone, kabel nie mają oznaczeń, mam oznaczenie w specyfikacji od dewelopera, ale czy faktycznie taki kabel tam poszedł to nie wiem. Myślałem o samym zasilaniu, bo nie mam dużych potrzeb, wystarczy mi kilka prostych kamer, jakieś xiaomi z dostępem do netu, nie potrzebuje żadnych dysków twardych itp
  • Odpowiedz
może przepchniesz rj45 100Mb na 2 parach


@rybeczka: zapomnij, na tego typu przewodzie nie pójdzie nawet 10mbps half duplex, sprawdzałem kiedyś (nawet z tego samego powodu, co op).

@wpiot to jest domofonowy TDy, zasilanie kamery nim puścisz, inną parą może wyprowadzisz styk alarmu, jeśli kamera taki ma, nic więcej.
  • Odpowiedz
Kupiłem dom z gotową kablową instalacją pod alarm, są kabelki typu skrętka, 6 żył.


Założę się, że przy 6 żyłach to nie są skrętki (tylko ktoś sobie końcówki skręcił w pary, po zewnątrz przewodu), bo to typowy przewód alarmowy (do czujek itp) - nie skręcany, zwykłe paskudne druty. Używany też do domofonów itp niewymagających systemów. Powinny mieć 0.5mm^2 ale często to jest teoria i loteria...

czy dałoby radę przerobić te przewody pod
  • Odpowiedz
a chociaż ahd? :)


@rybeczka: ahd na tym (potraktowane jak skrętka, z baloonem dla skrętki) niby zadziała, ale będzie naprawdę paskudnie wyglądało - bo ten przewód nie daje żadnego efektu "skrętkowego ekranowania" - więc to jakbyś sobie przedłuzaczem pomarańczowym ogrodowym puścił, to byłoby nawet lepiej ;)
Beznadziejne (nie)dopasowanie impedancji, odbicia, zbieranie wszystkich zakłóceń jak kilkumetrowa antena, paski, gubienie synchronizacji...
  • Odpowiedz
to tylko zasilanie a reszta po WiFi :)


@rybeczka: owszem. Ew jeszcze jedna para użyta do wyjścia "alarm", jak kamerki mają czasem (choćby jako sygnał na "tamper" i na "video lost"/zaklejenie obiektywu itp wandalizmy), jeśli w ogóle jakiś system alarmowy będzie, poza samymi kamerami ...
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque:
Dzięki za odp, co do USB to chodziło mi tylko o sam rodzaj zasilania przez usb-c, często kamery wifi są w ten sposób zasilane i żadnej transmisji danych tam nie ma. Ta opcja 1 czyli puścić sam prąd to zrobić tam napięcie typowo pod kamerę, a na zewnątrz puszkę z gniazdem usb-c i tam podłączać wtyk kamery, czy na tym 0.5mm dałoby zrobić napięcie z gniazdka a bliżej kamery wpiąć
  • Odpowiedz