Wpis z mikrobloga

  • 28
@jacos911: Developerzy już tam w kuluarach nawijają makaron na uszy w kwestii ile VAT-u wróci do budżetu jak im posypią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@PanKapibara: Krótkoterminowo to inflacja też jest korzystna, szkoda że ten krótki okres trwa krótko. Przy obecnych marżach dotowanie deweloperów to kryminał i temat dla CBA.
  • Odpowiedz
@jacos911 tak, ale ja nie o tym. Po prostu z perspektywy budżetu opłaca się sypać pieniądzem (rozłożonym na 10 czy więcej lat) żeby podnieść ceny nieruchomości i jednocześnie zachęcić do zakupu, bo podwyższone wpływy z VAT w roku pierwszym będą znacznie wyższe od kosztów w tym roku. Więc tu akurat deweloperscy lobbyści mają rację.
  • Odpowiedz
@PanKapibara: Tak, wiem, że to działa, nie mogę teraz znaleźć ale widziałem gdzieś wyliczenia z USA(nie wiem czy się da przenieść na PL te same wnisoki), który sektor należy stymulować(celowaną interwencją fiskalną) żeby dostać największy krótkoterminowy boost. Pierwsza była budowlanka typu infrastruktura, druga mieszkaniówka. Ale trzeba to robić mądrze. Ciągle mi się wydaje, że np. Niemcy też coś podobnego wprowadzą, ale dopiero w ostateczności, troszkę spuszczą powierza i dopiero będą
  • Odpowiedz
@PanKapibara: Nie mów, że to perspektywa budżetu. To jest perspektywa "od wyborów do wyborów". Z perspektywy budżetu to się opłaca inwestować np. w infrastrukturę, bo to przynosi zysk w długim okresie czasu. Finansowanie kampanii polityków nigdy nie było korzystne dla budżetu, bo socjalizm nie działa (testowaliśmy to w historii świata wielokrotnie).
  • Odpowiedz
@jacos911: Infrastruktura dostanie zaraz potężny zastrzyk z KPO. To sypią następnym w kolejności. Ale tak jak pisałem, to są narzędzia do stosowania w ostateczności i bardzo rozsądnie, a nie jako kiełbasa wyborcza, także pełna zgoda w kwestii wyborów.
  • Odpowiedz