Wpis z mikrobloga

To już 16 lat od premiery Projekt Monster. Chociaż film nie ma jakiś super recenzji (obecnie 6,4 na filmwebie) to zapamiętałem go jako jeden z ciekawszych filmów swoich czasów. Przy okazji szukania plakatu dowiedziałem się jak wyglądał potwór z tego filmu. Trochę popsuło mi to wspomnienie, bo zupełnie nie pamiętałem żeby gdziekolwiek w filmie pojawiał się tak wyraźnie widoczny. Właśnie to mi się najbardziej podobało w nim - ta tajemnica, niepewność z czym bohaterowie się mierzą. Że w ciasnych ulicach Nowego Jorku nie da się dostrzec sylwetki monstrum.

W ogóle lubię jak w filmach jest tajemnica, której twórcy nie tłumaczą. Był jeszcze kolejny film z tego uniwersum - Cloverfield Lane 10. Miał świetny klimat tajemnicy i osaczenia, tej niepewności jaka była obecna z Projekt Monster, ale bardziej kameralnie i przez to też lepiej przemiał do wyobraźni. Nie dało się zorientować, czy bohaterka uczestniczy w jakimś szaleństwie czy na prawdę wybuchła wojna nuklearna, czy może coś jeszcze gorszego. Gdyby film skończył się z tym niedopowiedzeniem, tylko jakimś mocnym akcentem dodającym pytań niż dającym odpowiedzi, to po seansie widzowie by nie byli zawiedzeni. A tak to jest to film z świetną fabułą i kiepskim zakończeniem.

Był jeszcze jeden, ale Paradoksu Cloverfield nie widziałem.

#filmy #film
Andrzej_Buzdygan - To już 16 lat od premiery Projekt Monster. Chociaż film nie ma jak...

źródło: image

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: w ostatniej scenie dość dobrze go tam widać. Ale właśnie to jest to, też bardzo spodobała mi się perspektywa ludzi, którzy chcą tylko uciec z miejsca ogarniętego chaosem wywołanym przez tajemnicze coś. I to, że o tym czymś tak mało wiemy. Ładnie to jest spotęgowane stylizacja found footage. Niedoceniony film na filmwebie.
Kontynuacja w postaci dwójki moim zdaniem była godna. Zmienili stylizacje, ale nadal umieli zachować aurę tajemniczości i
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: Zawsze dziwiła mnie ocena tego filmu na Filmwebie. Zgadzam się, że powinna być wyższa. „Cloverfield Lane 10” nawet sobie ostatnio powtórzyłem, tak mnie jakoś naszło.

„Paradoks” jest słaby. Film o zupełnie innej atmosferze. Jeśli dobrze pamiętam, przedstawiający przyczyny sprowadzenia na Ziemię potworów.
  • Odpowiedz
@pod_sloncem_szatana: tak, 3 to taki prequel. Fajnie, że dali tą historię, dali smaczki i nawiązania. Niemniej jako całokształt to reszta filmu to taki generycznu film akcji o zabarwieniu horrorowym (bo jest jakieś gore i pare troche ochydnych rzeczy jak robaki i w sumie tyle). No nieszczególnie wyróżnia się on. Z braku laku, można obejrzeć jak się lubi, ale to jest taki film do puszczenia sobie jak się coś innego robi
  • Odpowiedz
@JestemZmarnowanymZyciemJacka: chyba tak sobie puszczę w wolnej chwili, bo w sumie dobrze by było dokończyć tą trylogię. szkoda, że postanowili wszystko tłumaczyć. wolałbym takie enigmatyczne filmy, w których niczego nie wiadomo. nawet w projekt monster dało się jakoś fajnie obejść konieczność pokazywania tego potwora i zagrać z widzem sugerując mu z katastrofę naturalną, wojnę domową, wojnę z Rosją/Chinami i ostatecznie najazd kosmitów. Ale bez mówienia co się tam serio dzieje.
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: no najgorzej jak się zaczyna właśnie tłumaczenie, bo zazwyczaj wychodzi z tego jakieś pseudonaukowe bajdurzenie.
Innym przykładem serii gdzie to właśnie dopóki nie starano się tłumaczyć za bardzo zagrożenia (czym jest, skąd pochodzi) albo gdzie ono nie wychodziło z ciemnych zakamarków i nie paradowało wręcz obok bohaterów do czasu kontynuacji to jest to seria Obcego. Pierwszy film Obcy jest kapitalna jeżeli chodzi o budowanie klimatu tajemniczości, strachu, zwątpnienia. Kolejne
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan: nieziemski film, klimatycznie zjadał wszystko w tamtym czasie, oglądaliśmy go przy każdej możliwej okazji z kumplami, w sumie całe uniwersum jest fajne. Kontynuacja pierwszego filmu jest kręcona więc zacieram ręce!
  • Odpowiedz
@Andrzej_Buzdygan:

Gdyby film skończył się z tym niedopowiedzeniem, tylko jakimś mocnym akcentem dodającym pytań niż dającym odpowiedzi, to po seansie widzowie by nie byli zawiedzeni

Coo chyba pan żartuje
Cały film czekamy żeby wyjaśniło się po co siedzą w schronie i czy to ma sens a ty byś chciał żeby jeszcze dołożyli tajemniczości
  • Odpowiedz